Had na prsiach Rondy Rousey

Mala to byť oslava ženského MMA, ktorá by zavŕšila vydarený rok 2016. Nakoniec z toho bola iba tŕpka príchuť na jazyku, ktorá trvala 48 sekúnd. Najťažších 48 sekúnd v kariére Rondy Rousey.

Všetko odštartovalo podujatie UFC 200, ktoré prinieslo novú šampiónku bantamovej váhy. Po prvýkrát sa ňou stala bojovníčka mimo hraníc USA a nebol ňou nik iný ako Brazílčanka Amanda Nunes, ktorá vo všetkých smeroch predčila Mieshu Tate a prispela tak k turbulentným časom v druhej najľahšej váhovej kategórii. Po dominancii Rousey totiž prišli na rad až nečakané zmeny v menoslove držiteliek titulu. Najprv to bola Holly Holm, ktorú hneď pri prvej obhajobe porazila Miesha Tate, ktorá v zapätí podľahla Nunes. Po týchto rošádach zrazu stratila divízia contendera číslo jedna. Situáciu tak musela vyriešiť jediná správa pre Danu Whita: „Vyzerá to, že mám prácu.“ – Ronda Rousey.

Ronda sa po zdrvujúcej prehre s Holly Holm stiahla do ústrania a venovala sa skôr filmovej kariére, pričom nebolo vôbec jasné kedy, a či vôbec, ju v klietke opäť uvidíme. Aj preto bola správa o jej návrate privítaná s ováciami. Nikto ale nevedel v akej forme sa momentálne nachádza. Na svoju osobu totiž uvalila ´embargo´ a tak na povrch neprenikli takmer žiadne informácie o jej príprave, forme, či psychickej pohode, s ktorou mala Ronda v minulosti problémy. Neukázala sa dokonca ani na tlačových konferenciách a promotérskych akciách. Aj napriek týmto nepochopiteľným ťahom sa ale UFC rozhodlo takmer ignorovať súčasnú šampiónku a vystavať celé promo iba na mene Rousey a podtitule ´SHE´S BACK´, teda ´je späť´. Koľká to irónia, keď si spomenieme na Conora, ktorý bol vylúčený z UFC 200 kvôli vynechaniu jednej tlačovej konferencie.

Druhý element, ktorý mohol naznačiť problémy, prišiel na vážení. Vôbec nejde o to, či Ronda s prehľadom navážila, alebo či bez slova odišla. Najdivnejšia bola správa o tom, že jej hmotnosť bola v poriadku už dva dni pred oficiálnym vážením. A to je priatelia veľmi neštandardné. Na jednej strane to môže síce naznačovať formu, na strane druhej problémy so stravovaním a úbytok svalovej hmoty. Najbrutálnejšie odvodnenie totiž prichádza priamo pred vážením a nie tri dni pred ním. Nebol to rozhodujúci faktor, ale niečo naznačil.

Rozhodujúci element stál v Rondinom rohu. Bol ním kontroverzný tréner Edmond Tarverdyan. Neslávne známy tréner je povestný hlavne svojimi ´technikami´, ktoré vnucuje svojim zverencom. Rousey je bezpochyby najlepšia džudistka, ktorá sa kedy postavila do oktagonu a jej výsledky to len potvrdzujú. Veď vyhrať prvých osem zápasov na armbar je neuveriteľný výkon. Všetko bolo v poriadku, až kým sa nezačali ozývať hlasy, že Američanka vlastne nemá v repertoári nič iné, ako pár techník na zemi. A tu prichádza na scénu Tarverdyan a ponúka pomocnú ruku v tréningoch stand upu. To tréningoch ale musíme dať do úvodzoviek, Edmond má totiž nulové úspechy v bojových športoch. Aby sme boli korektní, na svojom konte má dva víťazné MMA zápasy s borcami, ktorí mali v tom čase skóre 4-16 a 0-1. V zápasoch K-1 to bolo podobné a zlé jazyky tvrdia, že si tento renomovaný coach za protivníkov vyberal neraz aj stredoškolákov, len aby si vylepšil skóre.

Azda najväčšieho kritika našiel Tarverdyan v Rondinej matke Annemarii De Mars. Tá dcéru priviedla do vrcholového športu, keď ju po otcovej samovražde prihlásila na džudo a sprevádzala ju celou kariérou. Po početných problémoch, ktoré sa dostavili hlavne s prvou prehrou v kariére, to už nevydržala a všetko povedala na plné ústa. „Tréner Tarverdyan je zlý človek. Jediné jeho šťastie bolo, že Ronda zaklopala práve na jeho dvere. S Rondou vyhral lotériu.“ Na jeho adresu sa s úsmevom vyjadril aj heavyweight Brandon Schaub, ktorý pochválil prestup Rondinho priateľa Travisa Browna do Edmondovho tímu s tým, že od teraz to bude proti nemu oveľa ľahšie. Nebol ďaleko od pravdy, Browne totiž hneď po prestupe prehral s Fabriciom Werdumom. Po druhej prehre s rovnakým bojovníkom to už Tarverdyan emočne nezvládol a začal na Werduma hanlivo nadávať. Fabricio je ale iná liga a tak mu na oplátku uštedril tvrdý front kick.

Rady Tarverdyana počas zápasu s Amandou Nunes

A neboli to iba tamtamy, ktoré hovorili o zlej persóne Tarverdyana. Niečo naznačili aj fakty. Všetko to rozbehlo slovíčko ´NIE´ v žiadosti o licenciu pre cornermana, čiže trénera, ktorý je v rohu počas zápasu. To slovíčko napísal do kolónky ´kriminálna činnosť´ a tak si to úrady radšej preverili. Ukázalo sa, že Edmond má za sebou bohatú kriminálnu minulosť, do ktorej patrili krádeže, falšovanie dokladov, či odpor pri zatikaní. Za tento prečin si vyslúžil suspendáciu a trojročný odklad udelenia licencie.  

Asi najvážnejším dôkazom jeho inteligencie bol ale bankrot jeho gymu. To je s menom ako Rousey takmer nemožné, klubu sa totiž odvádzajú percentá zo ziskov bojovníkov. V Rondinom prípade teda mohlo ísť o milióny dolárov, veď iba v poslednom zápase Rousey inkasovala 3 milióny. Aj napriek týmto skutočnostiam sa Tarverdyan dostal do mínusu 700 tisíc, pričom na otázku, ako je to možné, odpovedal, že po prečítaní prvej strany spisu nevedel takmer o ničom, čo sa tam písalo.

Ani všetky tieto skutočnosti nepresvedčili Rondu o odchode. Práve naopak, Tarverdyan začal mať na svoju zverenkyňu ešte väčší vplyv, ktorý vyústil práve v prestup Travisa Browna. Na toho metodiky neortodoxného trénera zjavne taktiež zaúčinkovali, čo sa prejavilo v jednom rozhovore, kde uviedol, že až tento tréner mu ukázal správnu techniku jabu (rýchly priami úder). To bolo samozrejme smiešne vyjadrenie, keďže Browne pôsobil v naozaj kvalitných gymoch, kde ho túto techniku naučili s takmer 100-percentnou istotou lepšie. Aj na tomto prípade sa teda ukázalo, akým dobrým je Tarverdyan psychológom. Najhorší scenár ale prišiel paradoxne výhrou nad Bethe Correia. Nevýraznú Brazílčanku Ronda porazila bojom v postoji, čo bola voda na mlyn práve hlavnému trénerovi.

Ďalšia obhajoba mala prísť v súboji s Holly Holm, dekorovanou boxerkou, ktorá pôsobí v špičkovom klube JacksonWink. Proti nej mala Ronda výhodu hlavne v boji na zemi, kam sa mala čo najrýchlejšie dostať. Tarverdyan mal ale iné plány. Vnútil Ronde pocit neporaziteľnosti a pripravil taktiku na základe boja v postoji. Čo bolo na konci tohto duelu, je už všetkým známe. Po tomto fatálnom taktickom zlyhaní si ale hrdý tréner nepriznal chybu a naďalej svoju zverenkyňu pripravoval zabehnutými metódami. Ronda mu to zasa zhltla a tak musel prísť najkrutejší trest. 48 sekúnd najväčšej potupy v kariére, kedy Rousey nedokázala uštedriť jediný úder a jediný úder vykryť.

Krutú lekciu azda najlepšie vystihla práve víťazka Amanda Nunes: „Vedela som, že bude so mnou bojovať v postoji, lebo jej tréner nahovoril, že je v tom dobrá.“ 
Kam ďalej

Bellator 200: Mousasi novým šampiónom, ´MVP´ totálne strápnil svojho súperaNick Diaz bol zatknutý za domáce násilie!Wittnera mrzia nedovolené kopy, Cibiński dúfa v odvetuMichael Bisping oficiálne ukončuje kariéruPatrik Kincl se stal novým členem American Top Team?PCF predstavilo parádny co-main event júnového podujatia