V Banskej Bystrici sa bude vyučovať thajský box

V Banskej Bystrici sa podarilo presadiť absolútny novinku, ktorá na Slovensku nemá obdobu. Na dvoch stredných školách, Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici a na 1. Súkromnom Banskobystrickom gymnáziu, sa od budúceho školského roka podarilo do systému výučby športových tried začleniť thajský box.

Na oboch školách sa vyučovací proces prispôsobí tréningovým jednotkám v Dracula Gyme. Žiaci sa teda budú môcť popri štúdiu venovať tomuto čoraz populárnejšiemu kontaktnému športu. Všetko prebehne pod dohľadom dvoch garantov projektu, reprezentačného trénera karate Jozefa Poliaka a Vlada „Draculu“ Moravčíka, ktorý je viacnásobný majster sveta a doslova legendou tohto športu na Slovensku. 

Žiaci Muay Thai budú mať možnosť štvorročného a osemročného štúdia a to od 6. triedy základnej školy až po maturitu.

„Keďže gymnázium môžu navštevovať deti z celého Slovenska, bude možnosť aj internátneho ubytovania. Súčasťou budú dvojfázové tréningy v našej novootvorenej Šport Zóne – Dracula Gyme, ktorý je riadnym členom Slovenskej Muay Thai asociácie, ako národného zväzu thaiboxu na Slovensku,“ vysvetlil manažér projektu Vladimír Piperek s tým, že súčasťou bude aj finančno-materiálna podpora pre talentovaných športovcov, ktorí budú dosahovať aj dobré študijné výsledky. Po ukončení štúdia získajú študenti automaticky trénerskú triedu 2. kvalifikačného stupňa, keďže Športové gymnázium v Banskej Bystrici je akreditované stredisko na vydávanie trénerskej kvalifikácie.

Popri gymnaziálnom štúdiu majú žiaci možnosť rozvíjať úpravou rozvrhu hodín ich športové predpoklady pre viaceré kolektívne i individuálne športy. „Thajský box zaznamenal kvalitatívny športový vzostup na Slovensku, ale aj v zahraničí. To dáva predpoklady širšieho záujmu mladých ľudí o toto športové odvetvie,“ povedal Jozef Smekal, riaditeľ športového gymnázia.

Vlado Moravčík sa popri príprave na ďalšie majstrovské zápasy venuje čoraz intenzívnejšie aj výchove svojich nástupcov. „Thajský box má v Banskej Bystrici dlhú tradíciu a veľa našich bojovníkov dosiahlo v tomto športe skvelé výsledky, či už svetového, alebo európskeho významu. V poslednom období u nás v Dracula Gyme robíme veľa s mládežou. Našou snahou je ukázať Muay Thai ako šport bez zbytočných predsudkov, ktorý je vhodný pre všetky vekove kategórie, kde sa mládež naučí disciplíne, rešpektu a pokore,“ dodal Moravčík.

Projekt takéhoto charakteru nepochybne pomôže rastu thajského boxu medzi mládežou na Slovensku, ktorá je základom pre výchovu budúcich šampiónov. 
Kam ďalej

Smutné správy. Boxer zomrel na následky zranení, ktoré utrpel v zápasePešta chce zápas s Vémolom, ten mu odkazuje: Ak prejdeš cez Kimballa, tak ťa pokojne popravím v 93-ke"Tieto Majstrovstvá Sveta boli najťažším a najlepšie obsadeným turnajom na akom som v mojej kariére bola." hovorí Monika ChochlíkováChochlíková, Cmárová a Filipová vyhrali Univerzitné Majstrovstvá Európy v K1!MMA a testovanie na doping: Kde je vôľa, tam je cestaMach Muradov zaujal samotného Henry Cejuda