Óda na Francisa N´Gannou (komentár)

To vám bol ale krásny turnaj UFC 218 priatelia. Boli sme svedkami naozaj parádnych súbojov a jedného nevídaného KO, ktoré obletelo svet. Reč je, samozrejme, o zdviháku Francisa N´Gannou, ktorý poslal Alistaira Overeema na pár minút do ´lala landu´. Ale pozor, tento úder neznamenal iba posun v rebríčku a šancu bojovať o titul, ale priniesol omnoho viac. Urobil ťažkú váhu zasa vzrušujúcou!

Ťažké váhy má rád azda každý priaznivec MMA. Kto by si nespomenul na slávne časy PRIDE a Fedora s Mirkom, či Brocka Lesnara a jeho príchod do UFC. Zabudnúť nesmieme ani na rivalitu medzi Cain Velasquzom a Junior Dos Santosom z pred pár rokov. A nakoniec tu teraz máme... Eeee... No ako rozmýšľam tak rozmýšľam, už nič extra ma nenapadá. Dos Santos už nie je to, čo býval a momentálne oddychuje pre doping, Velasquez zasa laboruje s jeho osemdesiatym zranením.

Keď sa hovorilo, že práve dvojica Dos Santos – Velasquez je na špici a potom je tam veľká diera, asi to nebolo ďaleko od pravdy. Trocha túto dieru začal plátať Werdum, ale nebolo to nadlho a výhra nad Velasquezom sa skôr brala ako prekvapenie. Už trocha iný súdok bol Miočić, ktorý po miernych zaváhaniach (napr. so Struvom) postupne začal ovládať divíziu a až poľahky vyradil svojich najväčších oponentov Dos Santosa, Werduma aj Overeema, všetko v prvom kole po KO.

Po týchto výsledkoch začala byť divízia trocha fádna. Všetky tváre sa totiž opozerali a tak sme boli svedkami miliónov odvetných súbojov. Veď posúďte sami pri pohľade na top borcov divízie a ich príchod do UFC: C. Miočić – 2011, 1. Overeem – 2011, 2. Werdum - 2007, 3. Velasquez – 2008, 5. Hunt – 2010, Dos Santos – 2008... Kde sú nové mená, ktoré narobili vietor ako Garbrandt (2015), Gaethje (2017), či Oezdemir (2017)??? Áno, máme tu tváre ako Volkov, Blaydes a Tybura, tu ale iba málokto verí, že sa prebojujú na špicu, aj keď stať sa môže všetko. Nevýrazné charaktery sa ale už menia ťažšie...

A tu sa konečne dostávame k novej hviezde UFC. Francis N´Gannou má všetky predpoklady stať sa šampiónom divízie a určite s jeho osobou môžu prísť aj rekordy ťažkej váhy. Stačí sa pozrieť na jeho bilanciu, ktorá hovorí o knokaute za knokautom. Francis má na svojej strane všetko, je mladý, dravý, má na konte svetový rekord v sile úderu (Alistair vie) a hlavne je neopozeraný. Ak by som si mal vybrať, ktoré zápasy ťažkej váhy by som si chcel teraz pozrieť, bolo by to Francis vs celá divízia pekne po jednom!

Okrem atletických vlastností má ale Francis na svojom konte dve kruté zbrane. Srdcervúci príbeh migranta z Kamerunu, ktorý sa bez peňazí vybral za lepším životom do Francúzska, kde si splnil sny a tou druhou zbraňou je zasa jeho srdcervúci príbeh, ktorý ho spravil internacionálnou hviezdou. N´Gannou je totiž aj Afričan, aj Európan, aj si klebetí po americky na štýl Georgesa St-Pierra. Proste ak sa ešte zistí, že jeho bratranec je z Austálie, tak padla klec.

Azda najväčší standing ovation si ale Francis zaslúži za perfektne zvládnutú tlačovku po UFC 218, na ktorú prišiel v tradičnom africkom odeve (pozor! Nie kamerunskom, Francis reprezentoval celú Afriku) a popritom rozprával o tom, ako súcití s migrantmi, pretože aj on bol jeden z nich a Európa mu podala pomocnú ruku. O pár minút na to už ďakoval Amerike, že mu umožnila niekoľkomesačnú prípravu na zápas s Overeemom a nakoniec nezabudol odsúdiť obchodníkov s ľuďmi vo vojnou zmietanej Líbyi. Zabije chlapa, úprimne poďakuje svetu a nie je mu ľahostajná ani globálna politika. Krása, bravó, takto sa to robí!!! A ide to pritom aj bez trash talku...  
Kam ďalej

Patrik Kincl: Život nie je len o náhodách a osude, ale aj o rozhodnutiachSom najlepší zápasník Česko-Slovenska a chystám sa to dokázať, hovorí pred súbojom s Véghom Vémola"Lajoš" Klein dostal ponuku od UFC, zápasiť mal s Khabibovým tímovým kolegom na UFC 242Najväčšia domáca organizácia si svojou cestou na Oktagon uctila Ilju ŠkondričaPiráta považujem kvalitatívne za lepší priemer, hovorí Robo Pukač pred súbojom o BratislavuBuchinger novou akvizíciou KSW!