Slovenské MMA skrýva v Kanade klenot, bojovníka, ktorý má azda najbližšie k UFC (rozhovor)

MMA fighter Peter Grajcar má 26 rokov a pôsobí v jednom z najlepších gymov sveta Tristar v Kanade. Pripravuje sa  pod vedením svetoznámeho trénera Firasa Zahabiho, ktorý vychoval mená ako Georges St-Pierre či Rory MacDonald. Momentálne je Grajcar kanadská päťka welterovej váhy a so skóre 5-1 plánuje prienik medzi svetovú špičku.

Si rodený Kanaďan, ale korene máš na Slovensku. Ako sa tvoji rodičia dostali za veľkú mláku?

Ešte pred mojim narodením moji rodičia do Kanady emigrovali. Narodil som sa a vyrastal som v Ottawe, ale na Slovensku som bol ako dieťa mnohokrát a milujem to tam. Navštevoval som hlavne Bratislavu a Piešťany.

Kedy si sa začal venovať bojovým športom?

Už v mladom veku som začal s tae kwon do, ale keď som mal jedenásť s tréningom som prestal, bol som už blízko čierneho pásu. Na čas som s bojovými športmi skončil a vrátil som sa k ním až v osemnástich, keď som začal robiť MMA.

Prečo taká dlhá pauza?

Venoval som sa naďalej športom, ale hrával som futbal, basketbal a na strednej škole taktiež americký futbal. Ale ako som prechádzal rôznymi športmi, nikdy som sa akosi necítil v pohode. Potom som vyskúšal MMA a okamžite som vedel, že je to šport, ktorému sa chcem venovať.

Aké boli tvoje MMA začiatky v Ottawe?

Začal som trénovať zo zábavy, pre lepšiu fyzickú kondíciu, ako doplnok ku dvíhaniu činiek. Postupne som začal toto bojové umenie spoznávať bližšie a chcel sa otestovať. Tak som si dohodol zápas a už ma to nepustilo.

V Ottawe si ale neostal trénovať dlho. Ako vyzeral tvoj prechod to slávneho gymu Tristar v Montreale?

Môj presun do Montrealu bol už od začiatku skutočne ťažký, keďže tam rozprávajú po Francúzsky. Ja som po Francúzsky nevedel takmer nič, takže bolo zložité nájsť si stabilné zamestnanie a finančne všetko utiahnuť. Aby som mohol zostať v Montreale, neustále som bojoval s platením nájmu a pokrytím základných životných nákladov. Odhodlanie pokračovať ma ale udržalo na mojej ceste.

Aké je to trénovať v jednom z najlepších tréningových centier na svete?

Trénovať v Tristar je neskutočný pocit. Tréneri s takými vedomosťami a schopnosťami zvýšia neuveriteľne váš výkon, a to ani nevravím o všetkých elitných tréningových partneroch, ktorí sem prichádzajú z celého sveta na kempy. Je skutočné privilégium trénovať v takomto gyme a som za to skutočne vďačný.

 

 

Popíš nám tvoj tréningový proces.

Trénujem takmer každý deň, priemerne 6 dní v týždni, a keď nie som v práci, tak trénujem dvakrát denne. Stále sa chcem zlepšovať a je iba jediná možnosť, ako to dosiahnuť: trénovať tak často, ako to len pôjde.

Ako sa vo vašom tíme pristupuje k bojovníkom, ktorí sú v UFC?

Nijako špeciálne, všetci trénujeme naozaj veľa. Je tu pár rozdielov v kvalite, ale máme tu aj pár chalanov mimo UFC, ktorí sú lepší ako bojovníci UFC, čiže to záleží od uhlu pohľadu. Všetci profesionálni zápasníci sa schádzame ráno a máme skupinový tréning. Sme ako rodina.

Ak hovoríme o tréningu, tvojím hlavným trénerom je Firas Zahabi, ktorý už so svojimi zverencami dosiahol takmer všetko.

Firas je výborný tréner, jeden z najlepších, ak nie najlepší. Jeho zručnosti a vedomosti o športe sú mimo realitu, má neuveriteľne vysoké fighterske IQ. Je to výborný človek a vie posunúť naozaj každého bojovníka.

Nemôžeme zabudnúť ani na jedného z tvojich tréningových partnerov, skutočnú legendu Georgesa St-Pierrea. Aký je?

Georges je v skutku človek držiaci sa pri zemi. Vo všetkých aspektoch sa správa ako skutočný šampión. Stále sa snaží zlepšovať a svoje skúsenosti odovzdáva ostatným fighterom. Jeho cieľom je, aby sa stali lepšími nie len samotní bojovníci, ale celý gym.

  

 

Prezraď nám niečo o tvojej profi kariére. Ktorý súboj je tvoj obľúbený?

Momentálne mám bilanciu 5-1, pričom som 4 duely ukončil pred limitom. Najviac si cením môj piaty duel, pretože to bol prvý titulový súboj a trval rovno 5 kôl. Bol som nesmierne šťastný, že som mohol nabrať takéto skúsenosti. Na konci víťazného zápasu som mal ešte dostatok síl, takže viem, že môžem pokojne zápasiť na plných 5 kôl.

Plánuješ v dohľadnej dobe navštíviť Slovensko a ukázať domácim priaznivcom kúsok z tvojho umenia?

Veľmi rád by som zápasil všade vo svete a zápasiť na Slovensku, rodisku mojich rodičov, odkiaľ je aj moja krv, by bolo úžasné!

Momentálne mám podpísanú zmluvu s ACB na 3 zápasy a viem, že v apríli majú na Slovensku podujatie. Kontaktoval som ich, že by som tu veľmi rád zápasil, ale zatiaľ neprišla žiadna odpoveď.

Aký je tvoj hlavný cieľ vo svete bojových športov?

Hlavný cieľ je byť najlepším a otvárať ľudom, ktorí nepoznajú MMA, oči. Urobiť ho viac mainstreamovým.

 

Sledujte Petra na Facebooku, InstagrameTwitteri
Kam ďalej

Jeremy Kimball: Nie som ten typ človeka, s ktorým by ste mali chodiť do prestrelkyJanka si pýta odvetu s Pukačom: Utnu mu hlavu a vystavím si ji v obývákuPukač odpovedá Jankovi: Ty neúctivé plesnivé deckoCory Galloway: Atmosféra tu bola lepšia, ako na ktoromkoľvek podujatí v USACítil som, ako to praská, ale ten blázon to neodbúchal, vraví Lajoš KleinJe to tu, UFC mieri do Prahy!