Dokedy budú nevinní bojovníci doplácať na prešľapy svojich súperov?! (komentár)

Duel medzi Pedrom Munhozom a Johnom Dodsonom mal byť ozdobou nočného Fight Nightu v brazílskom Beleme, no tento súboj sme žiaľ nakoniec neuvideli. Pedro Munhoz nedokázal splniť hmotnostný limit bantamovej divízie, keď ho prekročil o štyri libry a John Doson sa po následnej porade s tímom rozhodol zápas zrušiť.

Zo strany Munhoza ide o prvý takýto prešľap. Rodák zo Sao Paula tvrdí, že všetko s jeho zhadzovaním váhy išlo podľa plánu počas celého týždňa. Komplikácie nastali až poslednú noc pred vážením.

„V hoteli mali problémy s teplou vodou, takže horúca vaňa nebola dostupná. To pre mňa znamenalo obrovský problém, lebo ja zvyknem posledné kilá chudnúť práve vo vani. Skúsil som namiesto toho saunu, no tam som sa už vôbec nepotil,“ uviedol Munhoz pre MMAFighting.

Či za to skutočne mohli nešťastné okolnosti, nie je podstatné. Munhoz týmto postavil do zložitej situácie svojho súpera Johna Dodsona. Tomu zostali dve možnosti: prijať duel alebo ho odmietnuť.

Ak by duel prijal, na druhý deň by čelil o poznanie väčšiemu súperovi. Veď Munhoz je prirodzene väčší, keďže má skúsenosti s pérovou váhou, zatiaľ čo Dodson pôsobil vo váhe mušej. K tomu si prirátajte “ilegálne“ nadobudnuté štyri libry a už tu máme naozaj výrazný rozdiel. Nezabúdajte ani na to, že v nižších divíziach hrá dôležitú rolu každučká libra navyše.

Možno si vravíte, že Dodson by predsa dostal časť zo súperovej výplaty a jeho súper by bol navyše po náročnom zhadzovaní vyčerpaný a nemohol by podať optimálny výkon, čo by bolo ďalšou výhodou pre Dodsona, ktorá dostatočne kompenzuje váhový deficit.

Fajn, v tom prípade dúfam, že ste sledovali dnešný prenos. Munhoz totiž nebol jediným váhovým hriešnikom tohto víkendu. Súboj medzi Michelom Prazeresom a Desmondom Greenom bol oficiálne vypísaný v ľahkej váhe, no Prazeres dorazil na váženie so 161 librami.

Green súboj prijal, no pod podmienkou, že Prazeres pred zápasom nebude vážiť viac ako 173 libier. Prazeres túto podmienku nesplnil a pred duelom v hale navážil 180 libier, no Green sa aj napriek tomu, že on sám vážil len 163 libier, rozhodol duel nezrušiť.

V klietke bolo na prvý pohľad jasné, že Prazeres má veľkú váhovú výhodu. Green vlastne bojoval proti strednej váhe. Prazeres svoju výhodu využil a zápas vyhral. Jedinou satisfakciou pre Greena je tak iba časť Prazeresovej výplaty.

Green by zrušením zápasu nielenže prišiel aj o tento malý podiel z Prazeresovej výplatnej pásky, no taktiež aj o časť zo svojej vlastnej základnej výplaty, tzv. show money. On síce splnil kontrakt a navážil požadovaných 155 libier, no UFC vypláca plnú sumu iba v prípadoch, kedy bojovník nemá možnosť duel prijať.

Na to doplatil i Dodson, ktorému bola vyplatená len menšia suma z jeho ´show money´.

A doplácať na to budú aj ďalší bojovníci, ktorých súperi nesplnia váhový limit a oni sa potom pre obavy o stratu pre nich často jediného zdroja príijmu ocitnú v situáciach, kedy neraz budú nútení prijať nevýhodné súboje a riskovať vlastné zdravie.

Je alarmujúce, že od novembra minulého roka vo všetkých prípadoch, kedy bojovníci nespravili váhu a ich oponenti aj tak zápas vzali, vždy zvíťazili váhoví hriešnici. Inak povedané, bojovníci, ktorí nesplnili podmienky svojho kontraktu, čiže nenavážili a napriek tomu zápasili, ťahajú šnúru deviatich výhier v rade!

Toto číslo bude pravdepodobne narastať. Iste, občas bude šnúra prerušená víťazstvom “zodpovedných“ bojovníkov, no podstatné je, že počet prehreškov od zavedenia ranných vážení stúpa, a tak je potrebné pripraviť sa na túto variantu ešte pred podpisom kontraktu. Bojovníci by mali spolu s manžérmi dbať na to, aby boli pripravení na takúto situáciu a kvôli nezodpovednosti ich súperov neprichádzali o podiel z výplaty alebo sa nedostávali do zápasovej nevýhody.
Kam ďalej

Floyd Mayweather si z Tenshina spravil trhací kalendár (záznam duelu)Jiří "Denisa" Procházka: „Tento súper nebol ťažký, ale svojim konaním som si to sťažil“PFL: Milionármi sa stali šiesti bojovníci, no môže tento formát fungovať dlhodobo?Pit Cage Fighting hlási zmeny, mieri medzi elitu!Daniel Cormier svojim fanúšikom zaplatil 300-dolárový účet v reštauráciiDominik Engel: Konečne si to rozdám s chlapom, ktorý sa nebojí dostať ranu (rozhovor)