Jan Voborník: V prípadoch Patrika Kincla a Michala Kotalíka som urobil jedinú chybu, mal som ich vyhodiť oveľa skôr

Tréner a rozhodca Jan Voborník sa bojovým športom venuje od roku 1982, keď postupne prešiel cez karate, aikido, box a kickboxing až k MMA. V Hradci Králové pôsobí od roku 2004, kde prvými trénermi a zároveň sparing partnermi boli David Vyvážil, Roman Vanický, bratia Bohouš a Patrik Lungrikovci a Honza Veverka. Tu vznikol základ zoskupenia, ktoré prvých pár rokov fungovalo ako ufc.hk, z ktorého v roku 2011 oficiálne vznikol Good Luck Gym.

Ako ste sa dostali k rozhodovaniu?

Už sa presne ani nepamätám, kedy som rozhodoval svoj prvý zápas, tuším, že to bolo okolo roku 2010. Vtedy tu niečo ako rozhdcovská autorita neexistovala. Vtedy som dostal od svojho skúseného MMA rozhodcu a kamaráta, ktorý je rozhodcovskou autoritou v nemecky hovoriacich krajinách, Andreasa Stockmana ponuku.

K rozhodovaniu som sa dostal v čase, keď som už vedel, že ma nejaká prevratná kariéra bojovníka nečaká, a to bol spôsob, ako sa na MMA aktívne podieľať nielen ako tréner, ale aj ako rozhodca. Keď som dostal ponuku urobiť si kurz rozhodcu v Nemecku, tak som sa rozhodol, že do toho pôjdem. Tak začala moja životná kapitola rozhodcu MMA.

Ako fungujú rozhodcovia v Českej republike?

Existuje tu komisia rozhodcov, ktorá je pod Českým zväzom MMA, ktorej som predseda. Čiže som vo zväze dá sa povedať najvyššou rozhodcovskou autoritou.

Rozhodcovia si občas musia vypočuť dávku kritiky. Aké je to z pohľadu arbitra rozhodovať dôležitý duel?

Ak by som ti mal ako nerozhodcovi popisovať pocity, ktoré má rozhodca v klietke, tak je to podobné, ako keď ti ženská popisuje pôrodné bolesti. Môžeš sa snažiť to pochopiť, ale nikdy to nepochopíš tak, ako to prežívam ja. Je to rovnaké, ako keď si zápasník a vysvetľuješ aké to je človeku, ktorý nikdy nemal skúsenosť s plnokontaktným športom. Je to neprenosná životná skúsenosť.

Preto, keď si čítam komenty akože odborníkov, tak ma to necháva chladným, pretože je to pre mňa, a to bez akejkoľvek arogancie, irelevantné. Jasné, že rozhodca nemusí mať vždy pravdu, ale v ten moment to musí vyhodnotiť z úplne inej pozície, akú má divák.

Ako vnímate posun česko-slovenskej MMA scény v priebehu posledných rokov?

Z praveku sme sa vystrelili do roku 2018 neskutočným tempom. Ten progres za posledných dajme tomu 20 rokov, keď hovoríme o modernom športe, je neskutočný. Vyrastá nám tu v podstate už tretia generácia bojovníkov.

Je to aj vďaka tomu, že sa nám sprofesionalizovali gymy, že nám tu vyrástli kvalitní tréneri s veľmi dobrými bojovníkmi, ktorí sa môžu naplno venovať športu a nemusia už každú noc stáť niekde na vrátnici. Stali sa z nich profesionálni športovci.

Momentálne pôsobíte taktiež v prestížnej lige Fight Nights. Vidíte nejaký rozdiel medzi touto ligou a domácou scénou?

To by som rád uviedol na pravú mieru. Snažím sa byť profesionálnou objektívnou rozhodcovskou autoritou, či už to je pre Fight Nights, Oktagon, Fusion, GCF alebo iné organizácie, ktorých je mnoho.

Nespomenuli ste XFN, kde ste taktiež pôsobili. Prečo?

Ja som s XFN spolupracoval na ich prvých eventoch, ale tá spolupráca s nimi mi nevyhovovala, a tak som ju ukončil a ani si neprajem, aby tam rozhodoval niekto z Českého zväzu MMA.

Niektoré postupy XFN mi nielen, že nevyhovujú, ale hlavne nerešpektujú pravidlá v komunikácii usporiadateľskej organizácie a zaisťujúceho zväzu. Preto som pred časom vyslovil názor, že sa rozhodcovia CSMMA akcií XFN nemali zúčastňovať.

Z Good Luck Gymu predčasom odišlo viacero bojovníkov na čele s Patrikom Kinclom. Čo sa udialo?

Tak udialo sa to, že sme si prestali rozumieť, to sa stáva. Môže sa to stať vo vzťahu so ženou, zamestnávateľom, kamarátom... Ja som sa s ním ľudsky rozišiel.

Je potrebné deliť profesnú a ľudskú stránku. Samozrejme, ja som mal s Patrikom Kinclom tak blízky vzťah, že to v ten moment u mňa vo firme rozdeliť nešlo. Patrik si to v GLG zariaďoval tak, aby to bolo prospešné pre neho. Ja ale chcem vo svojej firme ľudí, ktorí veci zariaďujú tak, aby to bolo prospešné pre mňa. Ak máte vo firme niekoho, kto sa snaží vašu firmu, ktorú financujete, riadiť tak, že je to pre ňu devastačné, tak ho z tej firmy prepustíte. A to som urobil s Patrikom Kinclom, nič viac.

Čiže to nebolo nič osobné?

Ruka v ruke s tým, že som sa s ním ľudsky rozišiel, tak som ho už nechcel stretávať v úvodzovkách u seba doma, pretože Good Luck Gym je môj domov. Potrebujem mať v gyme ľudí, s ktorými sa viem dohodnúť, s Patrikom to už nešlo, tak sme sa rozišli.

Ďalším bojovníkom, o ktorom sa veľa diskutovalo, bol Michal Kotalík. Ten pred časom taktiež opustil Good Luck Gym.

Ak by sme mali porovnať tieto dva prípady, je to diametrálne odlišná situácia, pretože Patrik Kincl, aj keď s ním nedokážem fungovať ľudsky, tak ako zápasníkovi som mu ohľadom prístupu k tréningu aj príprave nemal čo vytknúť. Problémom sa pre mňa u Kincla stalo jeho ego, ktoré za posledných pár rokov doslova zmutovalo do takých rozmerov, že sa k nemu do GLG vlastne nikto nevošiel. Možno by už dnes na to ego, ako prvý človek na svete, mohol úspešne dopytovať invalidný dôchodok.

S Michalom Kotalíkom je to inak, ten je pre mňa ako športovec a zápasník bezcenný. Nie je profesionál. Musíte vidieť veci v kontexte, to čo Kotalík spravil na Oktagone nespravil nie len mne ako jeho trénerovi. Vysral na váhu, a on sa na ňu vysral, čo potvrdzuje aj fakt, že človek, ktorý tam na tej váhe s ním bol, ho načapal deň pred vážením s čokoládou v ruke. Tak nech nikomu neklame, že sa na ňu nevykašlal.

Ja som súhlasil s odvetou s Tomášom Bolom iba za predpokladu, že sa bude Michal pripravovať pod mojim dohľadom, a to sa nestalo. Michal začal prípravu v Good Luck Gyme, no po troch dňoch odtiaľ zmizol, lebo po prvýkrát v živote zistil, ako bolí príprava na zápas MMA. Potom prišiel raz za týždeň, aby sme s hrôzou zistili, ako je na tom zle. Neviem, kde prebiehala jeho príprava, ale u nás neprebehla.

Zhrnuté a podčiarknuté, posral ľudí z GLG, ktorí mu boli ochotní pomôcť s prípravou, pretože som to od nich chcel. Posral strašne ´Koudyho´, ktorý s ním išiel na váhu (a od ktorého mal po návrate tu drzosť pýtať peniaze za cestu do Bratislavy), posral mňa, ale to ma bolí najmenej, posral ľudí, ktorí si na neho kúpili lístok, posral promotérov, posral chudáka Tomáša Bola, ktorý sa na zápas pripravoval poctivo a ako zviera 10 týždňov na to, aby to krásne, vydarené gala musel po úspešnej príprave absolvovať ako divák a hodiť celú tu drinu do hajzla, presne tak ako jeho celý tým a ľudia, ktorí im zaplatili a pomáhali, aby boli na Oktagone vidieť a všetci diváci, ktorí si kúpili lístok na Tomáša.

A po tom všetkom ešte zo seba robiť chudáčika a klamať, ako na tej váhe makal?! S takým človekom sa naozaj nechcem stretávať v telocvični. A presne preto som ho vyhodil a urobil by som to znova, len by som to urobil oveľa skôr. Kto nemá úctu k férovému súperovi, nemá v GLG miesto.

Ako teraz vyzerá Good Luck Gym?

Skvele, funguje tak ako nikdy predtým. Ja som urobil obrovskú chybu, že som prezentoval Good Luck Gym ako čiste MMA klub, čo už dnes nie je. Máme dorastajúcich amatérov MMA (Šimon Coufal, Tomáš Hofman, Vojta Khol - možno niekedy aj Vlad Taran) a do MMA zápasu snáď taktiež už konečne ukecám našu skvelú BJJ trénerku Gábinu Horákovou.

V súčasnosti jedinými MMA profíkmi sú náš ´nesmrteľný dědek´ Roman Vanický a Dan Kubelka, to všetko pod vedením skvelého trénera Mikuša Dobrolowicze, s ktorým si tréningy MMA delíme. Taktiež sa mi už čoskoro z Anglicka vráti ďalšia obrovská posila a jeden z prvých zápasníkov, na ktorého príprave som sa podieľal, Milan Tomeš (dlhoročný CZ Judo reprezentant a zápasník naprieč celým Combat sektorom: Judo, Combat sambo, BJJ, Muay Thai a samosebou MMA).

Box má na starosti Pepa Obešlo a s ním taktiež Mates Hudák, nielen šikovný boxer, tréner a laper, ale aj chalan, ktorý mi veľmi pomohol, keď som to fakt potreboval. Pomáha nám aj Vojta Samek a musím povedať, že BOX sa u nás v poslednom roku neskutočne rozbehol.

Ešte väčší progres je u Muay Thai pod taktovkou Pavla a Tomáša Hvězdových. Pavol je vo svojej profi kariére zatiaľ neporazený a na doslova superturnaji Heroes Gate 20 ho čaká na začiatku mája zápas vs. MT Legenda Jirka ´Aplik´ Apeltauer. Pavlov ´malý brácha´ Tom už tiež zápasí a radosť nám pravidelne robí náš ďalší MT zápasník Tomáš Martínek. GLG skrátka funguje tak, ako ešte nikdy nefungoval a ja si to, keď som doma v Hradci, fakt užívam.

 

Titulné foto: Czechfighters.czKam ďalej

Floyd Mayweather si z Tenshina spravil trhací kalendár (záznam duelu)Jiří "Denisa" Procházka: „Tento súper nebol ťažký, ale svojim konaním som si to sťažil“PFL: Milionármi sa stali šiesti bojovníci, no môže tento formát fungovať dlhodobo?Pit Cage Fighting hlási zmeny, mieri medzi elitu!Daniel Cormier svojim fanúšikom zaplatil 300-dolárový účet v reštauráciiDominik Engel: Konečne si to rozdám s chlapom, ktorý sa nebojí dostať ranu (rozhovor)