Nitru čaká sviatok, do klietky sa premiérovo postaví Martin Minár! (rozhovor)

Martin Minár má 31 rokov a športu sa venuje celý život. Pod Michalom Soboličom vedie klub Clube de jiu jitsu Pitbull Nitra. Je držiteľom hnedého pásu jiu jitsu a v apríli ho čaká MMA premiéra.

Odkedy sa venuješ bojovým športom?

Športu ako takému sa venujem cely život, od piatich rokov som hrával hokej, na začiatku strednej školy som prestal. Pokračovala len posilňovňa a potom vďaka môjmu kamarátovi, bratovi a trénerovi som začal sa asi v roku 2011 aktívne trénovať brazílske jiu jitsu, ktorému sa venujem dennodenne až doteraz, a dúfam, že ešte dlho budem.

Dlhodobo pôsobíš v Nitre. Predstav nám domovský klub a svoje najväčšie úspechy.

Trénujem v nitrianskej pobočke klubu Clube de jiu jitsu Pitbull pod vedením Michala Soboliča. Aktuálne v Nitre vediem tréningy ja a môj brat Michal Lednicky, nakoľko Michal Sobolič vedie tréningy hlavne v Trnave.

Ako klub sa zúčastňujeme turnajov na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku a ďalších krajinách po Európe, ako nám to dovolí finančná situácia, keďže všetky náklady spojene s cestovaním a štartovným si, samozrejme, hradíme sami.

Z mojich posledných úspechov by som spomenul turnaje v hnedých pasoch v Chorvátsku, v Taliansku a Maďarsku.

MILANO CHALENGE 2016 - 1. miesto do 100,5kg, 3. miesto OPEN,

EUROPEAN CHALENGE VARAZDIN 2016 - 3. miesto nad 94kg brown + black , 2. miesto OPEN,

HUNGARIAN OPEN 2016 - 3. miesto do 100,5kg brown belt.

To sú pre mňa aktuálne úspechy, nakoľko v brazílskom jiu jitsu sa zápasí podľa technických stupňov (farba pásu). Momentálne som držiteľom hnedého pásu (brown belt), preto spomínam umiestnenia v mojej aktuálnej kategórii.

Ty si promotér známeho podujatia Fight of Gladiators, ktoré má v Nitre už bohatú históriu. Ako vznikol tento projekt?

Nápad zorganizovať galavečer zápasov v klietke sa zrodil v hlave môjho brata a trénera Michala Soboliča. Pohrávali sme sa s touto myšlienkou, nakoľko v tej dobe na Slovensku podobná akcia nebola, ak boli niekde MMA zápasy, boli len doplnkom napríklad ku K1 či thajskému boxu.

V roku 2012 sme organizovali prvý ročník galavečera FIGHT OF GLADIATORS v Nitre, ktorý sa stretol s výborným diváckym ohlasom, a preto v tejto tradícii pokračujeme dodnes. Popritom vznikla taktiež akcia NIGHT OF CHAMPIONS, ktorú organizujeme v spolupráci s Eduardom Gerekom, majiteľom SPARTAKUS FIGHT GYM, v Trnave.

Tento rok prišla zmena, keď ste sa spojili s českou organizáciou XFN. Prečo si sa odhodlal k tomuto kroku?

Každý rok sa snažíme divákovi priniesť niečo nové, aby to nebola len taká povinná jazda. Jeden rok je to väčšia LED obrazovka, iný rok laserová show, ďalší rok kvalitný hudobný interpret... Tento rok sa po rokovaniach naskytla šanca priniesť do Nitry zápasníka s veľkým menom ako je Karlos Vémola, a preto sme neváhali a využili to.

 

Na koho sa okrem ´Terminátora´ môžu diváci v apríli tešiť?

Od začiatku sa snažíme dať šancu mladým talentom hlavne z mesta, v ktorom sa akcia koná, čiže Nitra a Trnava. V tomto trende pokračujeme aj tento rok, keď sú na štartovke mladé mená, ktoré zatiaľ nikto nepozná, ale to sa môže čoskoro zmeniť. Každý musí niekde začať a my sa radi staviame práve do pozície akéhosi odrazového mostíka pre mlade talenty.

Na našich akciách mali diváci možnosť v priebehu posledných šiestich rokov vidieť mená ako Deák, Štrbák, Kuzník, Klein, Krištofič, Fodor a mnohých ďalších, ktorí sú momentálne v centre pozornosti, ale v čase keď sme ich angažovali my, boli poväčšine na začiatku kariéry.

Štartovka bude opäť nabitá domácimi bojovníkmi, v každom zápase bude aspoň jeden Nitran. V profi časti štartovky sú nitrianskemu fanúšikovi notoricky známe mená ako Martin Buday, Vojto Barborík, či Michal Lednicky, v predzápasoch je to napríklad Tomas Kudry a veľa ďalších. Verím, že domáce publikum nesklame a príde podporiť opäť vo veľkom počte ako každý rok.

Nitrianske gala bude výnimočné aj pre teba osobne, keď sa sám objavíš v klietke. Kedy padlo toto rozhodnutie? Máš už skúsenosti s MMA zápasmi?

Bude to moja premiéra v profi MMA. Bola to súhra viacerých okolnosti, ´hecovačky´ s chalanmi na tréningu, nekonečné otázky známych, partnerov klubu, sponzorov a takisto akýsi osobný challenge – výzva, či to dokážem, či sa dokážem zaprieť, držať diétu, podstúpiť tvrdú prípravu a všetko, čo k tomu patrí.

Chcem v čo najlepšom svetle spropagovať hlavne náš klub a šport, ktorý trénujeme, brazílske jiu jitsu. Ukázať ľuďom, že je to šport, ktorý môže trénovať každý a je účinný ako sebaobrana a prospešný po každej stránke života. Chcel by som pozvať všetkých k nám na tréning, aby si to mohli vyskúšať na vlastnej koži.

Ako sa na súboj pripravuješ?

Čo sa týka prípravy na zápas, konzultoval som ako postupovať s mojim dlhoročným kamarátom, trénerom, rozhodcom a veľkým znalcom česko-slovenskej MMA scény Jakubom Műllerom.

Dá sa povedať, že trénujeme tvrdo celoročne. Kto ma pozná vie, že na tréningu odovzdávam všetko a to isté vyžadujem od svojich chalanov. Momentálne sme začali robiť špecifickú kondičnú prípravu, aby si telo zvyklo na pracú v troch päťminútových kolách. Tú ideme ráno a večer sa snažíme zamerať na technickú časť, veľa zápasíme pri stene. Dal som dole kimono a v poslednej dobe makám bez neho. Chýba mi, ale musím si zvyknúť.

Nechcem sa stavať do pozície MMA zápasníka, ja trénujem brazílske jiu jitsu, a tak to aj ostane. Príprava sa, samozrejme, prispôsobila, ale postojár zo mňa nebude.

Predstav nám svojho súpera. Čo na neho hovoríš?

Zatiaľ nechcem prezrádzať jeho meno, ale je to ale profesionálny boxer zo Srbska, ktorý má na konte naozaj veľa zápasov. V boxe je šampión Srbska a Vojvodiny, v MMA má na konte jeden prehratý zápas.

Z môjho pohľadu je to adekvátny súper, nakoľko ja som skúsenejší v zápasení a na zemi, on bude dominovať nepochybne v postoji. Pre mňa to bude buď - alebo, buď ma ´vystrelí z gatí´ nejakou zadnou, alebo ho hodím a uškrtím, tak ako to viem.

Aj keď je zrejme, že budeš chcieť isť na zem, trénuješ aj postoj?

Snažím sa zapojiť aj ruky, je to ťažké, návyky sú silne, ale nenechávame nič na náhodu, pracujem hlavne v klinči. Taktika bude jasná, natlačiť ho na klietku a dostať pod seba.

Uvidíme ťa po tomto fighte zasa v klietke, alebo je to jednorazová záležitosť?

Na túto otázku si netrúfam odpovedať, sám som zvedavý, čo mi táto skúsenosť prinesie. Mám 31 rokov a nemyslím, že je to vek na pomýšľanie o nejakej kariére profi zápasníka. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, nebojím sa výziev.
Kam ďalej

Floyd Mayweather si z Tenshina spravil trhací kalendár (záznam duelu)Jiří "Denisa" Procházka: „Tento súper nebol ťažký, ale svojim konaním som si to sťažil“PFL: Milionármi sa stali šiesti bojovníci, no môže tento formát fungovať dlhodobo?Pit Cage Fighting hlási zmeny, mieri medzi elitu!Daniel Cormier svojim fanúšikom zaplatil 300-dolárový účet v reštauráciiDominik Engel: Konečne si to rozdám s chlapom, ktorý sa nebojí dostať ranu (rozhovor)