Jednoruký bojovník Nick Newell sa po dvoch rokoch vracia do akcie a stále sníva o debute v UFC

17. marca 1986 sa v americkom meste Milford narodil Nick Newell. Nick sa žiaľ už od narodenia od ostatných líšil tým, že prišiel na svet s vrodenou amputáciou ľavej ruky, ktorá sa mu v podstate končí iba niekoľko centimetrov za lakťom.

V detstve som nepoznal iné deti s rovnakým problémom," vraví Nick, „vedel som však o Jimovi Abbottovi, ktorý sa stal mojím idolom." Jim Abbott bol úspešným hráčom baseballu, ktorý si zahral aj za New York Yankees a na olympiáde v Soule získal zlatú medailu ako člen tímu USA. Newell sa dokonca s Abbottom stretol práve v čase, keď hrával za Yankees.

Aj sám Newell si v detstve vyskúšal hranie baseballu a rozhodne bol platným členom svojho tímu. Po prechode na strednú školu ho ale zaujalo čosi iné. Nick zvykol s kamarátmi v televízii sledovať prenosy WWE. Preto sa rozhodol navštíviť tréning školského wrestlingového tímu. „Chcel som skončiť hneď po prvom tréningu. Bola to tá najťažšia vec, akú som dovtedy v živote robil," priznáva Nick, „moja matka mi v tom našťastie zabránila. Povedala, že sa nemôžem vzdať a musím pokračovať."

Newell bol vo svojich začiatkoch s wrestlingom poriadne frustrovaný. Veď prehral prvých 17 zápasov. Avšak nevzdával sa a nakoniec si na strednej škole pripísal viac než 300 víťazstiev.

Newell sledoval s priateľmi WWE na rovnakom kanáli, ktorý taktiež vysielal reality show The Ultimate Fighter. „Nejaké zápasy MMA som videl aj predtým, no nerozumel som, o čo sa tam jedná. Potom som začal pozerať TUF, našiel som si aj záznamy zo zápasov v Pride. Vtedy, keď som videl, ako obrovskí chlapíci, o ktorých som si myslel, že sú neporaziteľní, dostávajú na frak od oveľa menších bojovníkov, som pochopil, čo sú to zmiešané bojové umenia."

Newell následne začal s tréningom pod dohľadom Jeremy Libiszewského. Nick prehral svoj prvý amatérsky duel, no tentoraz ani nepomýšľal na to, že skončí. „Vedel som, že som lepší ako sa zdá." To sa potvrdilo v jeho ďalších dvoch súbojoch pod amatérskymi pravidlami. A to Newell musel zápasiť vo vyššej divízii, pretože žiadna ľahká váha s ním nechcela bojovať. „Brali to tak, že ak vyhrajú, porazili jednorukého mrzáka. Ak by prehrali, porazil by ich fighter, čo má len jednu ruku. Zápas so mnou bol pre nich riskantný, nevideli v tom žiaden zisk."

Newell sa tak v roku 2009 rozhodol vstúpiť medzí profesionálov, kde už zápasil v ľahkej váhe. Nick sa tiež musel na začiatku kariéry vysporiadavať s tragickou smrťou jeho blízkeho priateľa Abrahama Maestra, ktorý zahynul pri nehode na motorke. „Každý občas zažíva chvíle, kedy je dole. Aj ja niekedy plačem, prežívam zložité obdobie, no nikdy nedovolím, aby ma to dlhšie obmedzovalo. Je dôležité vedieť sa postaviť a naďalej bojovať."

Nick zažil senzačný úvod do profesionálnej kariéry. Vyhral prvých 10 zápasov, keď všetky ukončil už v prvom kole. V jedenástom proti dueli zápasil o opasok organizácie WSOF. Jeho súperom bol Justin Gaethje, dnes jedna z hviezd ľahkej váhy UFC. Gaethje mu v pre neho typickom šialenom zápase pripravil prvú porážku v profesionálnom MMA.

Newell sa po tomto zápase dokázal vrátiť na víťaznú vlnu, keď na body porazil dvoch ďalších súperov. Po tej druhej výhre však nečakane ukončil kariéru. Odôvodnil to stále sa opakujúcimi zraneniami, ktoré mu znemožňovali podávať optimálne výkony.

Newell po ukončení kariéry vôbec netrénoval a čas využil na to, aby si založil vlastný gym. „Šesť mesiacov po tom oznámení som netrénoval. Nechcel som si zhoršiť staré alebo spôsobiť nové zranenia. Medzitým som založil svoj gym, lebo aj do budúcnosti potrebujem zdroj príjmu."

Newell sa ale po polroku vrátil k tréningu a zlepšovaniu svojich zručností. V septembri minulého roka oznámil návrat do klietky. „Opäť som zdravý. Dávam si veľký pozor na to, aby som trénoval rozumne a vďaka tomu sa konečne cítim dobre."

„Vraciam sa pre to, lebo potrebujem opäť zažiť pocit víťazstva. To je niečo neopísateľné, chýba mi to."

Newell bude dnes v hlavnom zápase podujatia LFA 35 čeliť Sonny Luquemu (10-6). Ak Newell zvíťazí, znova oživí svoj sen o debute v UFC.

„Ľudia sa ma často pýtajú, aké je to zápasiť len s jednou rukou. Vravím im, že si to ani inak neviem predstaviť a často zas premýšľam nad tým, aké je to zápasiť s oboma rukami. Pre mňa by to bolo neprirodzené."
Kam ďalej

Floyd Mayweather si z Tenshina spravil trhací kalendár (záznam duelu)Jiří "Denisa" Procházka: „Tento súper nebol ťažký, ale svojim konaním som si to sťažil“PFL: Milionármi sa stali šiesti bojovníci, no môže tento formát fungovať dlhodobo?Pit Cage Fighting hlási zmeny, mieri medzi elitu!Daniel Cormier svojim fanúšikom zaplatil 300-dolárový účet v reštauráciiDominik Engel: Konečne si to rozdám s chlapom, ktorý sa nebojí dostať ranu (rozhovor)