Som si istý, že sa vedenie zápasníckeho zväzu obohacovalo, vraví Thomasino Redento

Thomasino Redento má 26 a je slovenským reprezentantom v zápasení. Na svojom konte má 13 titulov majstra Slovenska.

Kedy si začal so zápasením?

So zápasením som začal ako malý chlapec, asi v deviatich rokoch. Začal som kvôli tomu, že som mal problémy doma a potreboval som to nejako riešiť.

Akými klubmi si prešiel?

Trénoval som na Mladosti, ktorá spadala pod Dunajplavbu. Zo začiatku bola situácia celkom dobrá, pretože nám zaistili tréningy, mali sme solídne priestory. Potom som prestúpil do Dunajplavby, keďže som na niektorých ľudí nebol najpríjemnejší a tu už to bolo troche iné.

Boli tu odo mňa starší ľudia, čo mi zo začiatku dalo veľmi veľa a technicky som tam rástol, keďže som tam zápasil s ťažšími a silnejšími chlapcami. Potom sa to prejavilo na súťažiach, kde som vyhrával.

Taktiež tam boli kvalitní tréneri, ako napríklad Jožko Gerboc alebo Ľubo Lohyňa. Časom to ale upadlo.

Čo sa udialo?

Za posledné dva roky k nám priviedli spolu s Karolom Múčkom do každej kategórie Rusov. Tí sú výkonnostne síce trocha inde, ale bolo nám sľúbené, že ak sa spraví výsledok a prídu dotácie, budeme z toho ťažiť všetci.

Výsledky sa dostavili, keď sme mali úspechy na majstrovstvách sveta juniorov, ale vec sa má tak, že na sústredenia a súťaže chodia v podstate iba naturalizovaní Rusi a my sme boli odstavení na druhú koľaj, čomu vôbec nerozumiem.

Najhoršie na tom je, že sa sťažujú už aj Rusi. Tí robia výsledky a kompetentní ľudia, ktorí sú nad nimi, ich o tie peniaze oberajú, tým som si istý na 100 percent.

Ako funguje prideľovanie financií jednotlivým športovcom?

Peniaze za výsledky sa z ministerstva dostávajú na zväz. Ten ich potom rozdeľuje priamo športovcom, ktorí dosiahli výsledky, aby ich použili na prípravu. Čiže športovec musí mať všetko vydokladované, ako prostriedky použil.

Rozdeľovanie má ale pod kontrolou reprezentačný tréner (R.K.), a ten si to dokladuje svojimi schémami. Hra je takáto: urobíš výsledky, za to sa pošlú peniaze na zväz a ty potom čakáš, či ti niečo uvoľnia.

Kto je vo vedení zväzu?

Je tam skupina ľudí, ktorá sa obohacuje. Sú tam ľudia, ktorí nemajú žiadne kompetencie a naopak tam nie sú ľudia, ktorí sú odborníkmi ako Lohňa, či Miroslav Vojkovič, ktorého sme chceli menovať za predsedu zväzu. Je to medzinárodný rozhodca s množstvom kontaktov, ktorý vie vybaviť veľa vecí. Oni ale menovali človeka menom Karšňák iba preto, že im sľúbil 15 tisíc eur. Ja som bol pri voľbe ako delegát.

Ako ďalší príklad môžem osobne povedať, že napríklad pán Roland Hakszer bol na tom istom školení trénerstva ako ja a mal by mať teda podobné postavenie, teraz je ale viceprezident pre voľný štýl.

Kto deleguje týchto ľudí na vedúce posty?

Mali sme valné zhromaždenie, kde sme na jednej strane sedeli my s Jozefom Lohyňom, no na druhej strane sa spojili južania s východom a prehlasovali nás. Voľba bola tajná pričom hlasoval aj reprezentačný tréner.

Ty si spomínal Lohyňu. Aký má na situáciu názor?

Pán tréner Lohyňa má na vec rovnaký pohľad ako ja. Bol jeden čas aj reprezentačný tréner a to zápasenie sa niekam posúvalo. Mali sme stále svoj ´game plan´, sústredenia boli smerované na konkrétne súťaže. Lohyňu ale začali postupne vytláčať, čomu vôbec nerozumiem, keďže je to jedna z najväčších osobností, aké máme. Veď je to majster sveta a bol tretí na olympiáde! Takýto ľudia proste musia byť vo vedení.

 

Skúšali ste podať nejakú formu sťažnosti?

Je to veľmi zložité, pretože tí ľudia tam ovládajú všetky posty. Jeden prípad za všetko: Jeden mladý chalan urobil výsledky, a keď sa opýtal svojho trénera, kde sú za to jeho peniaze, dostal dištanc na dva roky. Chalan má 20 rokov a o dva roky môže všetko stratiť.

Veľa chlapcov sa sťažuje, že tréningy nefungujú a podobne. Zápasníci na Slovensku sa ale boja povedať svoj názor, aby ich vedenie nestoplo. Mne už ale zobrali to, čo mám najradšej, čo mi právom patrí.

Myslím, že nie som zápasník na slabej úrovni. Česká liga možno nie je najkvalitnejšia, ale rok som tam neprehral, a to už podľa mňa o niečom svedčí. Nepozývajú ma na sústredenia, na súťaže… Ako sa má potom človek posúvať, kde sa má ukázať?!

Stále pôsobíš ako aktívny zápasník?

Stále som oficiálne vedený ako reprezentant Slovenskej republiky, ale reprezentačný tréner, ma nenominuje na žiadne sústredenia, či reprezentačné súťaže.

Prečo si myslíš, že ťa nenominuje?

Skontaktoval som sa s ním a tvrdil mi, že ho oklamali a podobné veci. Nedávno bol ale turnaj v Bulharsku a ja som tam zasa nebol a vôbec ani neviem, koho nominovali.

Aké je podľa teba riešenie tejto situácie?

Malo by to byť tak, ako to bolo prezentované na začiatku. Rusmi by sa mal tím posúvať, ale Slováci by sa popri nich mali ťahať. Výsledky sa spravili a prišli aj dotácie. Namiesto rozvoja domácich zápasníkov sa ale peniaze dávajú buď svojim ľuďom, alebo do vlastného vačku.

Momentálne je to tak, že my s Rusmi netrénujeme, čo poškodzuje nás a Rusi zasa musia chodiť trénovať domov, alebo na sústredenia, lebo nemajú s kým trénovať na Slovensku.

Malo by sa podľa tvojho názoru vymeniť vedenie?

Som si tým istý! Malo by sa zvolať valné zhromaždenie, kde by sa vymenilo kompletne celé vedenie od hora až dole, lebo to nefunguje.

Čo hovoríš na situáciu, že ministerstvo školstva zrušilo finančné príspevky na zväz?

Myslím si, že týmto krokom sa moje slová o zlom smerovaní zápasníckeho zväzu iba potvrdili.

Ty si po všetkých peripetiách nakoniec prestúpil do klubu OFA Bratislava, kde sa venuješ aj MMA. Prečo?

Viem sa tu postarať sám o seba. Tomáš Deák ma tam lákal už dlho, ale ja som bol tvrdohlavý. Robil som ako biletár v jednom kasíne a nechcel som do toho ísť. Potom som prišiel o prácu a tak som si povedal, že to skúsim. Som rád, že som spravil toto rozhodnutie, pretože ma teraz OFA živí a je tam super parta.

Čo je momentálne s Dunajplavbou?

Dunajplavba ako Horárska ulica je minulosťou, lebo nám ju zbúrali. Dostali sme možnosť trénovať na Mladosti, ale mne to nevyhovuje. Aj časovo, aj z dôvodu, že tam spolu trénujú aj muži, aj juniori, aj kadeti a tak sa rásť nedá. Volali ma tam, ale ja som sa neukázal a chalani chodia trénovať do OFA.

Momentálne rozbiehaš MMA kariéru, keď ťa v tvojej premiére uvidíme na turnaji v Komárne. Priblíž nám duel s Michalom Vargom.

Pred zápasom sa cítim skvele, MMA ma baví. Taktiku na súpera nejako neplánujem, stane sa to, čo sa má stať. Budem sa riadiť pocitmi priamo v klietke, tak sa nechajte prekvapiť.
Kam ďalej

Vémola prestupuje do Oktagonu, stretne sa s Véghom!Kareš tvrdí, že Vémolov prestup sa nekoná: Máme exkluzívnu zmluvuKarlos Vémola o zápase s Véghom: Bude to najťažší zápas, aký som kedy malOrganizácia XFN zverejnila svoje oficiálne stanovisko. „Pravidlá musia platiť pre všetkých."Makhmud Muradov: Po turnaji XFN 17 sa zo mňa opäť stáva "voľný hráč"