Roland Čambal poriadne skritizoval amatérsku prácu rozhodcov na podujatí Cage Fighting 4

A máme to tu zasa, kritizovanie rozhodcov býva celkom častým javom na domácej scéne. Ak sme ale kritizovali neskoré, prípadne skoré stopnutia, zakázaný úder, alebo neodôvodnené postavenie súperov, sú to iba skutočné malichernosti oproti tomu, čo sme videli včera v Komárne.

Svoje pohoršenie nad totálnou neznalosťou pravidiel zo strany Maďarských rozhodcov zhrnul Roland Čambal, ktorý je sám arbitrom.

„Vážim si organizátorov akcie a sme aj kamaráti.Navrhol som im, že nakoľko nemôžem pre zranenie zápasiť, kľudne sa postarám o rozhodovanie v klietke, poučenie bodových rozhodcov, vysvetlenie pravidiel bojovníkom. Povedali mi, že už to majú zabezpečené, tak som teda od začiatku online sledoval ich gala. Nakoľko sa s hlavným rozhodcom poznám osobne, počul a videl som, že má trochu chaos v pravidlách, či už na Cage Fighting Komárno 2, 3 alebo na Dark Night 2 v Nových Zámkoch, no čakal som, že už bude nahradený niekým lepším, nestalo sa...

Ďalej si dávam otázku: Keď organizátor chce posúvať latku vyššie a vyššie a snaží sa odstraňovať chyby ktoré sa spravia, prečo teda riskuje takúto dôležitú vec a tou je zdravie a bezpečnosť zápasníkov?!

Zopár vecí rozhodcovský tým prehliadal (zakázaný odev bojovníkov ako sú legíny a kraťasy s vreckami a zipsom, látkové bandáže v profi), nedodržiavala sa absolútne dĺžka prestávky medzi kolami. Ja som nameral z troch náhodne stopovaných prestávok v rôznych zápasoch 1:25 najkratšiu pauzu a potom 1:40 a 1:49, podľa vás to nie je taká veľká chyba?? Ale keby ste zápasili vy, máte kondične navrch, váš súper je už takmer v koncoch a "prežiť" mu pomôže dlhšia pauza, tak by ste mi dali určite za pravdu, že to nie je fér a predsa nie náhodou boli pravidlami stanovené prestávky na 1 minútu.

Ďalej som si všimol veci, ktoré sa síce stávajú každému rozhodcovi a to sú napr. údery na temeno, chrbticu, držanie sa pletiva, ale aj manévrovanie otvorenou dlaňou a prstami smerujúcimi k súperovej tvári, ale tým rozdielom, že teraz sa za to ani len nenapomínalo, asi to bude tým, že vlastne nevedeli či sa to môže alebo nemôže.

Ale asi najviac ma prekvapilo, keď hlavný rozhodca prerušil zápas po tom čo slovenský borec kopol lowkick pri ktorom sa zranil a namiesto toho, aby zápas ukončil a dal výhru TKO (injury) maďarskému fighterovi, dal 5 minútovú pauzu na regeneráciu a následne sa pokračovalo ďalej. Napokon Slovák zápas vyhral na body, aj keď pri poriadnom rozhodcovi by si odniesol prehru na technický knockout. Toto sú len moje postrehy ktoré nie sú až tak dôležité, ale čo ak sa stane niečo čo ovplyvní zdravie bojovníkov?? Každý môže spraviť chybu, ale ten kto ani nevie, či to chyba je alebo nie, je k tomu predsa bližšie.

Možno si myslíte že sa cítim urazený, že som nemohol rozhodovať tak hľadám chyby, ale verte, že to nie je o tom. Myslím si, že treba na Slovensku školiť nových rozhodcov, aby ich bolo dosť na každom podujatí, preto dúfam, že sa začnú robiť kroky vpred a ak budem mať príležitosť rád tomu pomôžem spolu so SZMMA.“

Ostáva iba dúfať, že nabudúce to budú maďarskí rozhodcovia, kto bude pozerať podujatia z domu a nie skúsení arbitri, akým je Roland Čambal.

Kam ďalej

Krištofič a Raška sa pobijú o titulovú miestenku!Opovrhujem každou drogou, hovorí Michal PetrišIgor Daniš víťazne na I-1Ľudovít Klein mieri do XFN!Som česká jednotka v akejkoľvek váhe – 77, 84, 93, +93, odkazuje Karlos VémolaNebude to prvý ani posledný čierny opasok, ktorý porazím, hovorí Vojto Barborík