Tréneri, naučíte sa už hádzať ručník? Alebo čakáte na smrť svojho zverenca? (komentár)

Úvodné kola hlavného zápasu UFC 224 sa niesli v pomerne jednoznačnej réžii šampiónky Amandy Nunes, no pre vyzývateľku Raquel Pennington ešte nešlo o neriešiteľnú situáciu. Obraz boja sa ale príliš nemenil a Pennington sa po skončení tretieho kola, ktorého záver strávila v nevýhodnej pozícii na zemi, už ťažšie dvíhala naspäť na nohy.

Bezradnosť vyzývateľky pokračovala aj v kole číslo štyri. Avšak, Nunes nepoľavovala a duel sa menil na totálne jednostrannú záležitosť. Dalo sa začať hovoriť o výprasku. Pennington už azda nebojovala o výhru, ale sústreďovala sa na súboj o prežitie.

Nunes jej poriadne tvrdo osladila jej prvú skúsenosť s kolami šampiónov. ´Rocky´ do svojho rohu odchádzala so slušne zakrvavenou tvárou. Vlastne už bola porazená. Ďalšie pokračovanie zápasu bolo úplne zybtočné. Racquel toho plné zuby, keď aj svojim koučom priznala, že „má dosť“.

Tu však prišla absolútne hlúpa reakcia jej trénerov. Tí ukončenie zápasu počas prestávky nepripustili v úvahu. Svoju, už v podstate porazenú bojovníčku, namiesto toho poslali levovi, resp. levici, ako korisť.

Pennington tak na podlahe oktagonu zanechala slušnú kaluž krvi, kým ju z utrpenia odmávaním zápasu nevykúpil Marc Goddard.

Možno si vravíte, že ukončovanie zápasu, to je predsa práca hlavného arbitra. Goddard však nevedel o pocitoch Pennington, ktorá sa jemu neprizná s tým, že toho má dosť. O tom vedeli len kouči, to im sa priznala! To oni sú osoby, ktorým dôveruje! V prvom rade oni mali myslieť na jej zdravie!

Nie. Pennington bola poslaná na istú smrť. Toto je našťastie len obrazné pomenovanie, no vieme, aké riziko v klietke hrozí aktérom duelu.

Roh Raquel Pennington bol ostro skritizovaný aj jej premožiteľkou. „Tréneri ju zradili. Je to smutné,“ povedala Nunes. „Nina (Ansaroff) mi v šatni povedala, že Raquel museli hneď previesť do nemocnice. Dúfam, že to nebude nič vážne. Už sme jej napísali, že ak bude niečo potrebovať, sme tu. Ak musela ísť do nemocnice, nebude to nejaké ľahké zranenie. Škoda, jej tréneri sa tomu mohli vyhnúť.“

Presne tak. Tréneri Raquel Pennington sa určite mohli minimálne vyhnúť tým 20 úderom, ktoré schytala v poslednom kole.

A podobné situácie sa dejú často. Až príliš často. Teraz spomeniem asi ten najkontroverznejší príklad za posledné mesiace. Súboj medzi Priscilou Cachoeirou a Valentinou Shevchenko. Že sa tieto dve ženy nikdy nemali ocitnúť v jednej klietke, je pravda. Že fatálne zlyhal rozhodca Mario Yamasaki, je tiež pravda.

Ale, čo do pekla robil roh brazílskej bojovníčky?! Čakali snáď na to, kedy ostane ich zverenkyňa bezvládne ležať? 230 úderov, ktorými ju Shevchenko zasiahla, bolo málo? Čo ešte potrebovali k tomu, aby do oktagonu hodili ten prekliaty ručník?

Naozaj neviem, kto by mal myslieť na zdravie bojovníkov, ak nie ľudia, ktorým plne dôverujú. V prípade, že zlyhá rozhodca, súper neprestane útočiť. Zápas sa sám od seba neukončí. Tréneri a ďalší členovia rohu, zodpovednosť je potom na vás.

Tak prosím myslite na zdravie vašich ľudí. Inak to raz môže dopadnút veľmi, veľmi zle.
Kam ďalej

Vémola prestupuje do Oktagonu, stretne sa s Véghom!Kareš tvrdí, že Vémolov prestup sa nekoná: Máme exkluzívnu zmluvuKarlos Vémola o zápase s Véghom: Bude to najťažší zápas, aký som kedy malOrganizácia XFN zverejnila svoje oficiálne stanovisko. „Pravidlá musia platiť pre všetkých."Makhmud Muradov: Po turnaji XFN 17 sa zo mňa opäť stáva "voľný hráč"