Boxer Martin Parlagi: „Môj sen je zaboxovať si o svetový titul organizácie WBC.“

Je aktuálnou slovenskou profiboxerskou jednotkou naprieč všetkými váhovými kategóriami. Vo svetovom rebríčku mu patrí vo svojej kategórií (pérová váha) výborne 62. miesto z 1 462 aktívnych boxerov. Rodák z Vranova nad Topľou Martin Parlagi (22-2-1) žije a trénuje v Prahe a je pripravený na ďalšie výzvy svojej kariéry.

Tá najbližšia ho mala čakať už čoskoro. Zápas v Spojených štátoch bol ešte v sobotu potvrdený. „Akurát mi prišla správa od manažéra. Najbližší zápas budem mať 2.6. v americkom Atlantic City. Mojím súperom bude Toka Kahn Clary (24-1, 17 KO),“ hovoril Martin Parlagi. „Bude to turnaj, ktorý usporadúva Evander Holyfield,“ dodáva. Nakoniec ale ponuka padla a dnes už je všetko inak. „V sobotu večer ešte všetko platilo a v nedeľu ráno mi to zrušili. Tak to už ale chodí...ono niečo príde,“ dodáva Martin.

V roku 2017 mal Martin len jeden zápas a tak je namieste otázka, či by nechcel zápasiť častejšie. „Určite by som chcel zápasiť častejšie, ale nejde to. Čakám na ponuky, čo prídu zvonku, ale nechodia tak často. A ak príde nejaká dobrá, tak je to strašne rýchle a mám málo času na prípravu. Je to bohužiaľ pre mňa veľká škoda, ale čakám,“ hovorí Martin o veľkých pauzách medzi zápasmi.

Pripraviť sa kvalitne na konkrétneho súpera vyžaduje svoj čas. Ako sa pripravuje Martin Parlagi? „Ja som celý rok v príprave, pretože nikdy neviem, kedy môže prísť zápas,“ vysvetľuje. Život a tréningy v českej metropole určite priniesli svoje ovocie v podobe kvalitnej prípravy. „V Prahe mi to vyhovuje, som tam spokojný. Je to tam pre mňa lepšie ako na východnom Slovensku. Nemal by som tam také podmienky a príležitosti zarobiť si také peniaze,“ hovorí a pokračuje, že s peniazmi za zápasy to nie je také ružové, ako by sa mohlo zdať. „Box ma neuživí, musím pracovať ako tréner a robiť súkromky, a tým sa živím.“

Ako Martin s odstupom času hodnotí zápas s kvalitným Ukrajincom Olegom Yefimovychom (29-3-1, 16 KO) o kontinentálny titul organizácie WBA, ktorý skončil remízou? „Ja som remízu ani nečakal, myslel som, že som prehral. Ale som rád, že rozhodcovia boli takí féroví a dali to na remízu. Možno som mohol vyhrať ja, možno on. Nedokážem povedať. Viem, že som po zápase mohol boxovať ďalšie tri, štyri kolá, že som bol úplne v pohode, a že som do toho nedal všetko. Keďže som prvýkrát boxoval na dvanásť kôl, nevedel som aké to bude s mojou fyzičkou. Bolo to nakoniec dobré a ešte by som tie tri, štyri kolá zvládol.“

Väčšina boxerov asi bude snívať o titulových zápasoch a Martin nie je výnimkou. Ak však v našich končinách ponúknu boxerovi takýto zápas, väčšinou to je na poslednú chvíľu a s minimom času na adekvátnu prípravu. „Môj sen je zaboxovať si o svetový titul organizácie WBC. Aktuálne síce bola príležitosť asi pred mesiacom, ale to mi dávali ponuku o váhu vyššie na zápas s Miguelom Bercheltom (33-1, 29 KO) v Mexiku a na prípravu mi dali dvanásť dní. To som proste nezobral,“ hovorí Martin Parlagi.

Tak ako mnoho iných, aj Martin už okúsil pocit krivdy. Fanúšikovia sa chytali za hlavu najmä po zápase s Benom Jonesom (22-7-1, 10 KO), ktorého Parlagi poslal knockdownom k zemi už v prvom kole a v ďalších dominoval. Rozhodcovia ale videli bodové víťazstvo domáceho borca. Britská televízia dokonca prerušila po piatich kolách prenos. Je teda profesionálny box skorumpovaný? „Možno troška je. Ale nevnímam to nejako. Ja idem urobiť proste dobrý zápas. Aj tie moje titulové zápasy – proste stalo sa. Ide sa ďalej,“ nerobí si z toho veľkú hlavu Martin Parlagi.

Martin hovorí, že bez svojho manažéra Stanislava Škodu by už dávno neboxoval. „On ma tu v Prahe drží dosť nad vodou,“ adresuje slová vďaky manažérovi. Taktiež by chcel poďakovať trénerom Martinovi Mrázovi, Martinovi Gajdošovi a Petrovi Kosárovi a všetkým ľudom, čo mu fandia.
Kam ďalej

Na UFC 245 uvidíme hneď tri titulové duely„Nebudem hrať druhé husle, chcem svoj veľký zápas," vysvetľuje Pešta duel s MartínkomWWE SmackDown: Cain Velasquez prekvapil Brocka LesnaraCage Fighting 7: Premožiteľa Miloša Petráška preverí účastník Oktagonu 14VIDEO: Tomáš Možný neuspel v najlepšom zápase turnaja GLORY 69Ivan Buchinger: Určite to bude psychopat, ktorý ma bude chcieť zabiť