Výhra Whittakera = výhra aj pre UFC a strednú váhu (komentár)

V utorok to boli presne dva roky, čo Michael Bisping v kalifornskej hale Forum šokoval celý svet, keď v prvom kole knokautoval favorizovaného Luka Rockholda.

Pre Bispinga išlo o zlatú čerešničku na jeho kariérnej torte, no pre divíziu, ktorej následne vládol viac ako rok, začalo turbulentné obdobie.

Naštartovala to prvá Bispingova titulová obhajoba. Jeho vyzývateľom bol v tom čase 45-ročný Dan Henderson, ktorý neokupoval pozíciu v prvej desiatke divízie, navšak duel s novým šampiónom dával zmysel z marketingového hľadiska, a tak sme sa dočkali odvety nezabudnuteľného knokautu z roku 2009.

Bisping po tesnom zápase získal vytúžený revanš a čakalo sa, že v ďalšom zápase sa už stretne s elitou váhy.

To sa ale nestalo. Namiesto toho sa začalo hovoriť o Bispingovom súboji s do boja sa vracajúcou legendou Georgesom St-Pierrom. Tu už mnohým začala dochádzať trpezlivosť a aby toho nebolo málo, tento stret sa pre Kanaďanove zdravotné problémy odkladal.

UFC chcelo upokojiť bojovníkov strednej váhy, z ktorých niektorí dokonca volali po štrajku, a tak sa vytvoril dočasný titul. O ten si to v hlavnom zápase UFC 213 rozdali Robert Whittaker a Yoel Romero. Zo súboja víťazne vyšiel Whittaker.

Bisping svoj opasok stratil v novembri, keď podľahol St-Pierrovi. GSP kvôli zdravotným problémom nemal záujem o zotrvanie v divízii a opasku sa vzdal. Zjednocovania titulov sme sa teda nedočkali a Whittaker bol povýšený na oficiálneho šampióna. Zdalo sa, že stredná váha sa vrátila naspäť do normálu.

Prvá obhajoba nového kráľa sa naplánovala na februárové UFC 221. “Šťastie“ strednej váhy ale pokračovalo a Whittaker sa tri týždne pred turnajom zranil. V súboji proti Rockholdovi ho nahradil jeho posledný súper Yoel Romero a v hre mal byť znova dočasný titul.

Romero však nespravil váhu a hoci Rockholda zdolal, dočasný opasok nezískal. Napriek tomu ale dostal šancu na odvetný súboj s Whittakerom. Predsa, na prípravu mal len niekoľko týždňov a predtým sa do limitu strednej váhy vždy zmestil.

Dátum odvety bol stanovený na 9. júna. Po dlhých dvoch rokoch sa konečne v oficiálnom titulovom zápase za účasti skutočnej jednotky a dvojky divízie ukáže, kto najlepšou strednou váhou sveta.

Žiaľ, všetky plány a krásne predstavy o novom začiatku prekazila hmotnosť 0,1 kg. Presne toľko chýbalo Romerovi k tomu, aby splnil povinnú šampiónsku váhu.

Zápas sa síce podarilo dohodnúť ako 5-kolový súboj, no viac sa nezápasilo o opasok. Whittaker by bez ohľadu na výsledok zostal šampiónom.

Whittakerova výhra by sa do štatistík nezapočítala ako titulová obhajoba, no aspoň by nebolo žiadnych pochýb o tom, kto je vládca váhy.

Prípadná Romerova výhra by ale UFC dostala do opätovnej nezávideniahodnej situácie.

Stav medzi Whittakerom a Romerom by bol vyrovnaný a samozrejme by sa pýtal tretí rozhoduji duel. Môžete však Romerovi dôverovať po tom, čo dvakrát po sebe nespravil váhu a dať mu ešte jednu šancu?

Yoel nemal chudnutie nikdy jednoduché, no s vekom sa to pre neho viditeľne stáva ešte náročnejšou a možno aj nesplniteľnou úlohou. Na rade je teda zrejme prechod do poloťažkej divízie.

Ak by Yoel prestúpil o váhu vyššie, ako by ľudia vnímali Whittakera? Šampión, ktorý prehral svoj posledný súboj? Ako by sa s tým vyrovnal samotný Whittaker? Vzdal by sa opasku?

Šialené obdobie v strednej váhe by tak pokračovalo. Myslím, že Dana White a zbytok vedenia UFC si to veľmi dobre uvedomoval. Počas dych vyrážajúceho duelu a následného vyhlasovania verdiktu bodových rozhodcov im asi poriadne tuhla krv v žilách.

Víťazstvo Romera by znamenalo ďalšie komplikácie, kdežto výhra Whittakera znamená výhru aj pre nich.

Na Austrálčana teraz s najväčšou pravdepodobnosťou čaká jeden z dvojice Weidman/Gastelum. Najbližší titulový súboj strednej váhy snáď už dá definitívnu bodku za zmätkom posledných 24 mesiacov.
Kam ďalej

Vojto Barborík: Rýchlosť a vytrvalosť by mali byť na mojej straneMichal Martínek zabojuje o zmluvu s UFC v rámci Contender Series!Tomáš Deák: Verím, že obhájim titul šampióna a dokážem hlavne sebe samému, že mi právom patríHanuman Cup 40 priniesol parádne zápasy, ukončenie kariéry a tvrdé KO!Súboj Zuzák vs Súdor bude jeden z vrcholov podujatia Fight of Gladiators VIIISimon Michálek: Očakávam poriadnu prestrelku v postoji, divákom predvedieme poriadnu vojnu