Pravda o konflikte Kareš – Novotný


Ako ste si už dlhší čas mohli všimnúť, na scéne sa začalo formovať najprv nenápadná, neskôr konkurenčná až nakoniec nečistá vojna medzi poprednými organizáciami XFN a Oktagon MMA. Na tento súboj som sa z počiatku pozeral ako nestranný novinár, ktorý spolu so Svet MMA dával statočný priestor obom organizáciám, čo dokazuje aj počet článkov na našom portáli. Po dnešku už ale nemôžem mlčať.

Najprv pár slov na ozrejmenie. Začalo to minulý rok, keď som sa prvýkrát stretol s Petrom Karešom, promotérom XFN. Organizácia chcela preniknúť na Slovensko a potrebovala človeka, ktorý sa vyzná v tunajších pomeroch. Pre nich som bol ideálnym spojencom, človek s prehľadom, kontaktmi a navyše so stránkou o MMA bol pre nich dobrou voľbou.

Na ich ponuku stať sa oblastným manažérom som pristúpil. Prvým dôvodom bol fakt, že milujem MMA, druhým, že je mojou úprimnou snahou posunúť domácu česko-slovenskú scénu vpred. Po čase som ale zistil, aké sú praktiky tejto ´kvázi´ firmy a ani nie po dvoch mesiacoch som opustil ich rady. 

Týmito slovami chcem iba upozorniť na fakt, že nasledujúce tvrdenia sú pravdivé a nijako prikrášlené, pretože som bol súčasťou tejto mašinérie. V nasledujúcich riadkoch sa budem ale výlučne venovať udalostiam ohľadom OKTAGON 7.

1: Kareš sa snažil objednať si Štvanicu v čase, kedy mal byť Oktagon

Je nepísaným pravidlom, a možno aj pravidlom gentlemanov, že sa termíny turnajov nekradnú. Novotný tvrdil, že XFN sa snažilo poškodiť Oktagon tým, že si chcelo zajednať Štvanicu na ten istý deň, ako Oktagon. Neviem, či to bol Kareš, alebo niekto z tímu a či sa to vôbec stalo. Poviem vám ale jedno, osobne poznám prípad, kedy takúto taktiku XFN použilo. Promotér nechcel priamo termín inej akcie, ale veľmi podobný pred akciou. Nebudem hovoriť kedy a kde, ale mám to z dôverného zdroja. Nakoniec im tento zámer taktiež nevyšiel.

2: Oktagon nechal bojovať človeka po KO

Petr Kareš uviedol, že je nepochopiteľné, že Oktagon nechal zápasiť jedného z bojovníkov len týždeň po KO. Ďalšie nepísané pravidlo totiž hovorí, že by mal po takomto ukončení bojovník pauzovať aspoň mesiac. Oktagon nechal fightera prejsť kompletnou prehliadkou ako CT a MR a lekár potvrdil, že môže nastúpiť do zápasu. Novotný potom kontroval, že XFN na svojom turnaji mali takmer rovnaký prípad, keď povolali bojovníčku, ktorá bola po KO a dokonca to aj Kareš videl, lebo sedel priamo v hľadisku.

Na svoju obranu Kareš povedal, že tento zápas práve nevidel. Tu to musím dať Karešovi zapravdu. Človek ako on má na turnaji neraz veľa povinností, stretnutí, často je aj mimo sály a kľudne si nemusel pamätať meno bojovníčky, lebo matchmaking ani nemá na starosti.

3: Ondrej Nemec je mediálne napojený na XFN

Novotný vo svojom videu upozornil na fakt, že XFN je priamo napojené na denník Sport, ktorý je ich mediálny partner a neprotežuje nič iné ako organizáciu XFN, čoho dôkazom je fakt, že vydanie FIGHT bolo celé o XFN. Hlavným protagonistom článkov o MMA je pán Ondrej Nemec, skúsený a kvalitný novinár. Ten sa, samozrejme, voči týmto vyjadreniam ohradil.

Jeho zmazaný status na Facebooku: "Víte, jaký to je pocit, když vás hejtuje někdo, kdo od podstaty věci nemůže být nezávislý, ale přesvědčuje lidi o tom, že jste zaujatí? Já jo. Je to vlastně k smíchu. Smutné je jen to, že tomu někteří věří. Ale rvát si kvůli tomu vlasy nebudu. Už jich moc nemám.“

Týmto kometom narážal Nemec na Novotného, no troška sa strelil do kolena. Je to totiž on, kto nie je od podstaty nezávislý. A prečo? No preto, lebo Nemec je s XFN mediálne úzko spätý. Nielenže výdatne podporuje XFN článkami, čo je v poriadku, veď XFN je popredná liga, ale s XFN sa aj stretával.  

Jedného takéhoto stretu som bol osobne svedkom a atmosféra bola výborná. A teraz pozor, nebolo to náhodné stretnutie na jednom z turnajov, ale oslava XFN v súkromnom salóniku, kde boli predstavitelia XFN, ja, Nemec a ďalšia osoba, ku ktorej sa dostaneme neskôr. Nemec by tak mal byť posledným človekom, kto sa má vyjadrovať k nezávislosti.

Aby som ale dodal, na stretnutí padlo aj srandovné, že ´Nemec dostane zaplatené´, po čom novinár rezolútne odmietol, že niekedy v živote dostal za svoje články pre XFN korunu.

4: XFN má svoj spriatelený portál

Ako ste si už viacerí všimli, na scéne figuruje portál fightnews.cz, ktorý až príliš propaguje organizáciu XFN. Náhoda? Nemyslím si. Ak sme hovorili o súkromnom stretnutí XFN, Nemca, mňa a ešte jedného človeka, tak to bol práve predstaviteľ tohto portálu. Uviedol, že už nemá čas na články a tak som osobne navrhol, nech svoj portál predá.

Nečakal som ale, že to bude až takto drsné. Portál je totiž podľa môjho názoru momentálne plne v rukách XFN a zrejme ho riadi admin fan page XFN. Je to zjavné zo štýlu príspevkov, plných emotikonov a úderných slov. Inak je to naozaj dosť dobré. Ak teda sledujeme FN a XFN, tak je to v podstate totožné, keďže majiteľ je rovnaký.

Samozrejme je tu na druhej strane omnoho menej útočný portál Fight Club News, ktorý spadá pod Novotného, čiže obe organizácie sú si takmer kvit. Ja len, aby bolo jasné, kto je kto.

5: TV JOJ zakázala súboj Petrášek vs Pirát

A tu sa priatelia dostávame k čerešničke. Táto informácia totiž rezonovala éterom najviac. A poviem to natvrdo, je to neuveriteľný a bohapustý výmysel predstaviteľov XFN, tak to je! Ak je názov HOAX synonymom zavádzania, tak toto je čistý prototyp.

Jedného pekného dňa som totiž sledoval MS vo futbale a zrazu mi zazvonil telefón. Nevolal mi nik iný, ako majiteľ XFN, ktorého nebudem menovať. Ponúkol mi neuveriteľnú informáciu. ´JOJ zrušila zápas Petrášek vs Pirát!!!´Dôvodom mal byť strach, že ak Pirát prehrá JOJ nebude mať už nikdy čísla.

Samozrejme som túto info mal dostať ako prvý, a keď to na SvetMMA nevydáme, prídeme o pecku storočia. Po uvážení som túto ponuku odmietol, majiteľ totiž nechcel byť menovaný a samozrejme ani jeho zdroj. Ak je česťou novinára jedna vec, tak je to to, že nikdy nevypúšťa neoverené informácie. A ako inak, cítil som, že to nebude čisté.

Na druhý deň čuduj sa svete prišla senzačná správa o zrušení zápasu TV JOJ. Kde inde ako na portáli fightnews.cz. Autor článku? Neznámy! Zdroj? Neoficiálny! Tak toto už je prosím pekne aká správa?! Svoju službu ale urobila a trollovia XFN sa hneď pustili do práce (áno, XFN má trollov, o tom ale možno nabudúce). Dospelo to do takého štádia, že samotná JOJka musela vydať stanovisko, že s prípadom nič nemá.

A že to je absurdum potvrdzujú aj fakty. Po prvé: Oktagon je značka, ktorá televízii predáva produkt, rovnako, ako keď si NOVA kúpi Kobru 11 a teda vôbec nemôže zasahovať do dramaturgie. Po druhé, TV JOJ sa v MMA neorientuje. A prečo? Lebo jediné videá produkuje Oktagon a jediné články o MMA píšem JA OSOBNE, Vladimír Bilohuščin. A po tretie, TV JOJ má dlhodobú zmluvu s OKTAGONOM, čiže Pirát aj keby prehral 5-krát po sebe, stále sa to bude vysielať.

ZÁVER: Na tento článok som sa chystal veľmi dlho, nie je totiž jednoduché riskovať stratu príjmov z reklamy, dokonca riskovať žalobu, ktorou sa mi v minulosti už XFN vyhrážalo. Po všetkých udalostiach už ale nemôžem byť ticho. Tí, čo ma poznajú, od Végha po Kincla, vedia, že vravím pravdu. Dúfam, že týmto článkom prinesiem aspoň trocha svetla do domácej scény.

PS: Ak dostanem súhlas od Petra Kareša na vydanie ďalších článkov bez rizika žaloby, prinesiem ďalšie články.

PS2: Pán Kareš pozval do debaty Ondreja Novotného. Ak bude záujem si vyjasniť veci, podobnej debaty s pánom Karešom sa rád zúčastním aj ja.

Vladimír Bilohuščin, šéfredaktor SvetMMA

Kam ďalej

Khabib: Koronavírus zabil alebo zasiahol viac ako 20 mojich blízkychDenis Farkaš: Lišku som si vybral, lebo je najslabší Sledujte Oktagon Underground naživo a zadarmo!Joe Rogan zdvihol hodnotu Spotify skoro o dve miliardy a zarobí šialenú sumu57-ročný Evander Holyfield sa pochválil formouPre mňa je dôležité urobiť dobrý zápas, hovorí Tomáš Drábik pred súbojom v OKTAGON UNDERGROUND