Ak Johnsonovi nedokáže zatopiť ani Cejudo 2.0, výzvu asi musí hľadať v inej divízii (komentár)


Keď Henry Cejudo vstupoval do prvého zápasu s Demetriousom Johnsonom, bol považovaný za jednu z najväčších nádejí zmiešaných bojových umení. Neporazený zápasník s rekordom 10-0, ktorý ako olympijský víťaz z pekingskej olympiády v roku 2008 vynikal najmä svojím wrestlingom.

Avšak jeho súperom v co-main evente UFC 197 bol jeden z najlepších bojovníkov všetkých čias. Mnohí pochybovali, či je Cejudo, ktorý sa ako zápasník stále ešte len vyvíja, pripravený na takýto veľký test.

Ako sa ukázalo behom úvodných troch minút, tieto pochybnosti boli oprávnené. Cejudo síce Johnsona dokázal vziať na zem, ale nič z toho nevyťažil. Šampión si s touto situáciou bez problémov poradil a po sérii úderov a kolien v klinči Cejudovi pripravil prvú prehru v jeho profesionálnej MMA kariére.

Cejudo sa po tejto prehre rozhodol pre výmenu väčšiny trénerského tímu. Dôvodom nebolo iba to, že utrpel prvú porážku. Cejudo si uvedomil, že ak chce poraziť v mušej váhe zdanlivo neporaziteľného Johnsona, bude potrebovať omnoho kvalitnejšiu prípravu.

„Nebolo to jednoduché rozhodnutie. Z ničoho som ich nevinil, ale musel som sa tak rozhodnúť. Ak chcem byť najlepší na svete, potrebujem okolo seba správnych ľudí.“

Cejudo začal cestovať po svete, aby do svojej hry zakomponoval nové prvky a získal názory a pohľadu viacerých špičkových trénerov. Okrem toho úplne zmenil spôsob, akým dovtedy trénoval a žil. Cejudo sa začal spoliehať na vedu.

„Začal som spolupracovať s firmou Neuroforce1. Pomáhajú mi s regeneráciou, stravou, určujú objem vody, ktorý mám v daný deň vypiť.“

Cejudo poriadil všetko tomu, aby dostal šancu na porazenie ´Mighty Mousa´. Kompletne prekopať svoj tréningový systém, to v Cejudovej pozícii vôbec nie je jednoduché. Vďaka spôsobu, ktorým trénoval dovtedy, predsa dosiahol mnoho úspechov. Tým najväčším je samozrejme zlatá medaila z letnej olympiády.

Ani vo veku 30 rokov si nepovedal, že už je neskoro. Nie.

A výsledky sa dostavili. V ďalšom zápase po Johnsonovi sa stretol s Josephom Benavidezom, ktorého dlho označovali za akéhosi princa mušej váhy. Nad jeho sily bol len jeden človek a všetci vieme, kto.

Benavidez síce oficiálne Cejuda porazil na split decision, no treba pripomenúť, že išlo o kontroverzné rozhodnutie. Cejudovi navyše rozhodca v prvom kole odobral bod za opakované kopy na citlivé partie. Nešlo o úmyselné fauly, no nenašťastie pre Cejuda, také sú pravidlá, ktoré aj tak nie sú veľmi prísne. Resp. ich uplatňovanie v praxi nie je príliš prísne, ale o tom inokedy.

V nasledujúcom vystúpení už Cejudo divákom vyrazil dych. V dueli s Wilsonom Reisom vôbec nevyzeral ako wrestler. Svojím karate postojom pripomínal skôr Lyota Machidu či Conora McGregora. Proti Reisovi vyzeral famózne a v druhom kole dokonca ukončil zápas na KO.

V tomto súboji strikingom umlčal skvelého grapplera, v tom ďalšom zas na zemi "uválal" výborného postojára. Decembrová výhra nad Sergiom Pettisom síce asi nejak zvlášť nenadchla oko diváka, no Cejudo predviedol absolútne dominantný výkon, ktorým si povedal o druhú šancu vyzvať kráľa divízie, ktorého pokojne môžeme považovať aj za kráľa naprieč váhovými kategóriami.

Tento duel je, tak ako vlastne celý turnaj UFC 227, dosť prehliadaný. Pri zápasoch Demetriousa Johnsona sme si už na to žiaľ zvykli. Spôsob, akým DJ demoluje svojich súperov k obrazovkám rozhodne neťahá masy fanúšikov, ktorých nezaujíma duel, ktorý je podľa nich rozhodnutý ešte pred jeho uskutočnením.

Johnson aj dnes vstúpi do oktagonu v Staples Center ako obrovský favorit. Johnsononovi bez pochýb právom patrí pozícia favorita, no dovolím si tvrdiť, že súboj môže byť omnoho vyrovnanejší, než sa čaká.

Cejudo spravil za posledné dva roky obrovský pokrok a z celej divízie je podľa mňa najvážnejším adeptom na zosadenie kráľa z trónu. Okrem neho sú najvyššie postavenými vyzývateľmi Formiga a Pettis, ktorí spolu budú zápasiť na UFC 229. Viem, že na ich prípadný stret s Johnsonom sa musíme pozerať ako na iný matchup, no predsa, Cejudo oboch porazil.

Aj Johnsonovi by paradoxne pomohlo, ak by sa konečne stretol so súperom, ktorý mu dokáže zatopiť. Ak to dnes nedokáže Cejudo 2.0, potom v mušej váhe nevidím iného bojovníka, ktorý áno. DJ by sa tak zrejme musel za vážnou výzvou obzerať inde, konkrétne v bantamovej divízii.

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play