Práca rozhodcov je nevďačná, no kritika voči nim zväčša oprávnená (komentár)

Sú nevyhnutnou súčasťou každého zápasu. To oni rozhodujú o tom, kedy bude zápas ukončený, čo bol faul, ako ten faul potrestajú, kedy treba duel znova vrátiť do postoja, kedy je kvôli slabej aktivite potrebné rozviazať klinč...

Ringový moderátor zvykne pred začiatkom duelu predstaviť ich meno, no o ich výkone sa väčšinou nehovorí. To je ten lepší prípad, pretože ak sa po skončení zápasu nespomína meno rozhodcu, je to znamením toho, že arbiter podal dobrý výkon a nič kontroverzné sa nestalo.

Keď však hlavný arbiter zápasu spraví chybu, okamžite sa na neho znesie vlna kritiky. A zväčša ide o oprávnenú kritiku. Rozhodca v MMA má obrovskú zodpovednosť a keď pochybí, ohrozuje tým zdravie bojovníkov.

Žiaľ, o takýchto prípadoch počujeme pomerne často. Veď si len spomeňte na desivý pohľad na záver súboja medzi Melquizaelom Costom a Rafaelom Barbosom, keď bol Costa asi 90 sekúnd v bezvedomí, no rozhodca Emerson Saez si to nevšimol. Prvotné vyšetrenia v nemocnici našťastie dopadli dobre a zdá sa, že Costa neutrpel žiadne trvalé ujmy na zdraví, no po takom dlhom čase v bezvedomí sa dá skôr hovoriť o šťastí.

Na podujatí GMC 16 sa zas včera “predviedol“ Marco Broersen, ktorého dobre poznajú aj naši fanúšikovia. Broersen v klietke dohliada na priebeh väčšiny veľkých zápasov organizácie XFN a už pracoval na mnohých podujatiach organizácií ako ACB či M-1 Global. Takto skúsenému rozhodcovi by sa preto určite nemali stávať takéto obrovské chyby. To už aj Mario Yamasaki musel povedať, že Broersen dal Eidimu dosť času na to, aby ukázal, aký je bojovník.

 

Said Eidi bez odozvy schytal niekoľko desiatok zbytočných úderov, kým sa Broersen konečne zľutoval a duel odmával. (celý záver zápasu)

Iste, aj rozhodcovia sú iba ľudia a občas sa jednoducho stane, že do akcie nestihnú priskočiť dostatočne skoro a zápasník nechcene príjme niekoľko rýchlych úderov navyše. Avšak hrubice, ktorých sa dopustili Saez a Broersen sú ďaleko, ďaleko za hranou a kritika voči nim je absolútne oprávnená. Tiež ale treba pripomenúť, že arbitri v týchto prípadoch neboli jedinými vinníkmi. Svoj podiel nesú aj trénerské rohy bojovníkov, ktoré nijak nezasiahli. Tejto problematike sme sa už v samostatnom článku venovali pred niekoľkými mesiacmi. Tréneri chcú vidieť v podaní svojich zverencov zázrak, no ten, až na ojedinelé prípady (napríklad Elkins vs. Bektic), nepríde.

Aj skúsený rozhodca si môže dovoliť malé pochybenia, ktoré by sa ale nemali opakovať príliš často. No po situáciach, o ktorých bola reč v predchádzajúcich riadkoch, je potrebné, aby komisia, poprípade organizácia, vyvodila dôsledky.

Rozhodcovia v MMA  majú na pleciach omnoho väčšiu zodpovednosť než v iných športoch. Tu to nie je o neodpískanej penalte či nepovšimnutom ofsajde. Bojovník môže utrpieť zranenie, ktoré ho obmedzí do konca života. A môže to dopadnúť aj omnoho tragickejšie.

Neverím tomu, že by ktorýkoľvek rozhodca chcel úmyselne ohroziť zdravie bojovníka, ale takéto zlyhania nemôžu zostať bez povšimnutia. Bez povšimnutia by však nemala zostať ani tá podarená práca arbitrov. Správne a včasné ukončenia zápasov sú brané ako samozrejmosť a rozhodcovia tak nedostávajú uznanie, ani dostatočné finančné ohodnotenie, ktoré si za dobre odvedenú prácu zaslúžia.
Kam ďalej

Patrik Kincl: Život nie je len o náhodách a osude, ale aj o rozhodnutiachSom najlepší zápasník Česko-Slovenska a chystám sa to dokázať, hovorí pred súbojom s Véghom Vémola"Lajoš" Klein dostal ponuku od UFC, zápasiť mal s Khabibovým tímovým kolegom na UFC 242Najväčšia domáca organizácia si svojou cestou na Oktagon uctila Ilju ŠkondričaPiráta považujem kvalitatívne za lepší priemer, hovorí Robo Pukač pred súbojom o BratislavuBuchinger novou akvizíciou KSW!