Norifumi ´Kid´ Yamamoto: Jeden z najlepších a najvšestrannejších bojovníkov svojej éry

Svet MMA minulý týždeň prišiel o jednu zo svojich veľkých legiend. Norifumi ´Kid´ Yamamoto vo veku 41 rokov prehral najťažší boj svojho života.

´Kid´ možno nie je tak známy najmä medzi mladšími fanúšikmi, no táto legenda si zaslúži, aby sa na neho navždy spomínalo ako na jedného z najlepších bojovníkov svojej éry.

Yamamoto bol v časoch svojej najväčšej slávy najznámejšou japonskou celebritou spomedzi bojovníkov. Slávnym sa stal v roku 2004, keď v kickboxerskom zápase s Masatom, ktorý sledovalo 34 miliónov divákov, síce prehral súboj s jedným z najlepších kickboxerov vtedajšej doby, no držal sa veľmi statočne a v úvode dokonca svojho oponenta aj knockdownoval.

V roku 2005 Yamamoto vyhral pyramídu ľahkej váhy organizácie Hero, keď v ceste za titulom porazil Roylera Gracieho, Caola Una a Genkiho Sudo, všetkých na KO. Následne ´Kid´ potreboval len štyri sekundy na knokautovanie Kazuyukiho Miyatu, bývalého olympijského wrestlera, ktorý ochutnal tvrdosť Yamamotovho naskočeného kolena.

Na prelome rokov 2007/08 však po výhre nad Ranim Yahyom ´Kid´ šokoval 40-tisícové publikum v Osake, keď oznámil, že sa s rekordom 17-1 rozhodol ukončiť svoju kariéru v MMA, pretože sa chce sústrediť na čosi iné.

Yamamoto chcel splniť sen svojho otca, ktorý v ňom videl prvého rodinného olympijského víťaza vo wrestlingu. Yamamotovci boli úspešnou wrestlingovou rodinou, keď Norifumiho otec reprezentoval svoju krajinu na olympiáde v Mníchove a jeho sestry Miyu a Seiko dokonca niekoľkokrát vyhrali svetový šampionát vo wrestlingu. Avšak to ešte v čase, keď ženský wrestling nebol súčasťou olympijského programu.

Norifumi, ktorého prezývali ´Kid´, pretože bol zo súrodencov najmladší, sa teda mal stať prvým členom rodiny, ktorý by vo wrestlingu pre svoju rodinu vybojoval medailu pod piatimi kruhmi. Lenže, to nebolo Norifumimu súdené.

´Kid´ v kvalifikačnom turnaji utrpel vykĺbenie lakťa a neskôr sa zistilo, že tvrdú prípravu si odnieslo jeho koleno, konkrétne roztrhnuté LCL. Yamamoto sa po nesplnení olympijského sna rozhodol vrátiť k MMA. A aj keď teraz zápasil proti bojovníkom v pérovej a bantamovej váhe (predtým zápasil vo vyšších divíziach, hoci mal v zápasoch výraznú váhovú nevýhodu pozn. red.), po zraneniach už nikdy nevyzeral rovnako.

V ostro sledovanom debute v UFC na body prehral s neskorším šampiónom Demetriousom Johnsonom. Z posledných siedmich zápasov odišiel z klietky ako víťaz len raz.

Je veľká škoda, že Yamamoto nedostal šancu porovnať sa s tými najlepšími v rokoch, kedy bol považovaný za jedného z najlepších a najvšestrannejších bojovníkov planéty. Súboj ´Kid´ Yamamoto vs. Urijah Faber, ktorý vtedy vládol nižším váhovým kategóriam, tak zostal len nenaplnenou túžbou fanúšikov.

Rovnako nenaplnenou túžbou zostal aj Yamamotov veľký návrat. ´Kid´ sa o svojej diagnóze dozvedel už pred dvomi rokmi, no nikomu to neprezradil dúfajúc v to, že sa uzdraví a potom oznámi veľkolepý návrat do klietky. Žiaľ, to už legendárny ´Kid´ nestihol.

 
Kam ďalej

Smutné správy. Boxer zomrel na následky zranení, ktoré utrpel v zápasePešta chce zápas s Vémolom, ten mu odkazuje: Ak prejdeš cez Kimballa, tak ťa pokojne popravím v 93-ke"Tieto Majstrovstvá Sveta boli najťažším a najlepšie obsadeným turnajom na akom som v mojej kariére bola." hovorí Monika ChochlíkováChochlíková, Cmárová a Filipová vyhrali Univerzitné Majstrovstvá Európy v K1!MMA a testovanie na doping: Kde je vôľa, tam je cestaMach Muradov zaujal samotného Henry Cejuda