Veľké zmeny ohľadom vysielacích práv v boxe môžu mať výrazný dopad aj na budúcnosť UFC

Vo svete bojových športov nastávajú veľké zmeny ohľadom vysielacích práv. HBO končí s vysielaním boxu, do popredia sa dostali streamovacie služby ESPN+ a DAZN, no a zmeny už od budúceho roka pocítia aj fanúšikovia UFC. Najprestížnejšia svetová organizácia zmiešaných bojových umení však možno bude musieť pristúpiť aj k ďalším, dodatočným zmenám.

Prémiová televízia HBO sa vo svete boxu pohybovala od roku 1973, kedy vysielala historický zápas medzi legendárnymi Georgeom Foremanom a Joeom Frazierom. Avšak po 40 rokoch od vstupu do boxerského biznisu kanál HBO prekvapujúco oznámil, že končí s vysielaním boxerských podujatí.

HBO zo športového sveta neodchádza nadobro. Televízia aj naďalej plánuje produkovať originálne programy so športovou tematikou, ako napríklad relácie The Shop a Real Sports s Bryantom Gumbelom alebo dokumenty, ako ten o Serenie Williamsovej.

HBO bolo dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou boxu. Na obrazovkách tejto televízie sa hviezdou stal napríklad aj legendárny Mike Tyson. HBO (cez svoju PPV službu) stálo tiež za nedávnym odvetným duelom medzi Canelom Alvarezom a Gennadijom Golovkinom.

Trendom súčasnej doby je prechod z televízie na streamovacie služby. Výrazne o sebe dáva vedieť nová streamovacia platforma DAZN, s ktorou pred časom podpísal lukratívnu zmluvu Eddie Hearn, ktorý zastupuje aj Anthonyho Joshuu.

Tento týždeň bol oznámený podpis ďalšej veľkej dohody. DAZN bude vysielať najbližších jedenásť zápasov šampióna strednej váhy Canela Alvareza, ktorý za nasledujúcich päť rokov zinkasuje neuveriteľných 365 miliónov dolárov. "Canelo je najlepšie plateným športovcom na svete. Je extrémne šťastný," povedal Alvarezov promotér Oscar De La Hoya.

DAZN sa začal aktívne angažovať aj v MMA. Táto streamovacia služba už podpísala zmluvu s Bellatorom, svetovou dvojkou, ako aj s ďalšími organizáciami ako KSW, Fight Nights Global či Combate Americas.

Okrem DAZN je novým vážnym hráčom aj iná streamovacia platforma, ESPN+, na ktorej sa bude vysielať viacero boxerských turnajov a ako je už niekoľko mesiacov známe, od začiatku roka 2019 aj väčšina podujatí UFC. 10 turnajov sa bude vysielať na klasickom televíznom kanáli ESPN, k tomu aj predzápasy všetkých PPV turnajov. V boxe naďalej zostáva Showtime a Fox, no my sa teraz pristavíme pri UFC.

UFC bude od budúceho roka jedinou významnou organizáciou, ktorá stále stavia na PPV, ktoré stojí 65 dolárov. Bežné Fight Nighty síce budú dostupné na ESPN+, resp. ESPN, no tie najväčšie zápasy pôjdu na PPV.

Takže zatiaľ čo zápas Canela Alvareza, Anthony Joshuu či turnaje Bellatoru vyjdú diváka (v Severnej Amerike) iba 10 dolárov mesačne, PPV počítaných turnajov UFC až spomínaných 65 dolárov. A to je dosť.

UFC bude skutočne jedinou veľkou organizáciou, ktorá si zakladá na PPV. Je otázne, ako dlho bude UFC schopné udržať si model trinástich (od budúceho roka dvanástich) PPV podujatí pri veľkej konkurencii lacnejších streamovacích služieb.

Je pravdepodobné, že minimálne v roku 2019 by k žiadnej zmene prísť nemalo. V tých nasledujúcich rokoch by to už ale mohlo vyzerať inak. Pokojne by mohlo dôjsť k úprave zmluvy s ESPN, pretože pri takejto konkurencii bude pravidelný chod PPV turnajov vážne ohrozený a UFC možno bude nútené značne, ak nie úplne, upustiť od PPV a viac sa zamerať na galavečery vysielané v televízii či na službe ESPN+.
Kam ďalej

Na UFC 245 uvidíme hneď tri titulové duely„Nebudem hrať druhé husle, chcem svoj veľký zápas," vysvetľuje Pešta duel s MartínkomWWE SmackDown: Cain Velasquez prekvapil Brocka LesnaraCage Fighting 7: Premožiteľa Miloša Petráška preverí účastník Oktagonu 14VIDEO: Tomáš Možný neuspel v najlepšom zápase turnaja GLORY 69Ivan Buchinger: Určite to bude psychopat, ktorý ma bude chcieť zabiť