Som válečník a toto je iba skúška, hovorí Marek Bartl (rozhovor)

Dlhých dva a pol roka sme museli čakať na návrat jedného z najlepších postojárov domácej MMA scény. Aj keď v prestávke Marek Bartl skúšal presedlať na box, cíti, že jeho srdce patrí MMA.

Ty si dávnejšie utrpel vážne zranenie kolena a po čase si sa rozhodol, že presedláš na box. Teraz sa ale vraciaš do klietky. Prečo si sa rozhodol oprášiť MMA rukavice?

Už dlhšiu dobu ma to lákalo stále viac. Chodil som na jiu jitsu a box mi už nestačil. Nevedel som sa nastaviť, ako by som potreboval. Chýbali mi tam tie nohy, chýbali mi klinče, zápasenie, proste všetko. Aj keď box milujem, nebolo to niečo, čo ma naplňalo.

Myslím, že to bola iba moja slabosť, že som sa s tým chcel uspokojiť. Som válečník a toto je iba skúška, cesta k tomu, aby som zistil, že je to práve MMA, čo potrebujem a nie box.

Ty si v plnej tréningovej záťaži. Ako je na tom tvoje koleno, ktoré si mal už viackrát operované?

Čo sa týka môjho kolena, necítim žiadne obmedzenie. Snažil sa to vôbec nevnímať. Stalo sa to, ale vôbec na to nemyslím, snažím sa to vypudiť a trénovať naplno, ako sa len dá.

Ako vyzerá tvoj tréningový proces?

Trénujem non-stop. Keď sa podarí tak dva, niekedy až trikrát denne. Tréningy mám u nás v OFA s Iljom, ale veľmi mi pomáhajú aj Robo Pukač, Fero Fodor, Zátorský, Igi Daniš. Ráno mám väčšinou tréning postoja, potom fyzio, čo beriem ako tréning, lebo je to poriadny ´záhul´. Večer mám jiu jitsu, alebo sparingy. Čiže som pripravený na všetko.

Nespomenul si zápasenie. Ako si na tom v tomto smere?

Priamo na zápasnícke tréningy nechodím, ale robím s chalanmi a Iljom špeciálne tréningy, kde aj zápasíme, čiže trénujem aj v tomto smere. V budúcnosti by som sa ale veľmi rád zúčastnil aj klasických zápasníckych tréningov.

Keď si v gyme oznámil, že sa vraciaš do klietky, aké si dostal ohlasy?

Myslím si, že Ilja je spokojný a takisto aj chalani. Myslím si, že sú aj radi, že majú ďalšieho sparinga, s ktorým môžu ďalej rásť. Nestretol som sa s negatívnou reakciou, takže všetko je v poriadku.

Ty sa už dnes predstavíš na podujatí East Pro Fight 21, kde sa stretneš s Fukszom. Aký duel očakávaš?

Súpera veľmi nepoznám, ale čo som si ho pozeral, tak podľa mňa to bude skôr postojár. Ja som ale nastavený mentálne aj fyzicky na to, že už to nebude ten starý Bartl, ktorý šiel iba postoj a postoj, ale kde sa súboj bude odohrávať, tam budem pripravený na 120 percent. Všetkému som otvorený.

Ty si sa objavil v prvej Oktagon Výzve, kde si sa dostal až do finále a stále s organizáciou spolupracuješ. Prečo si si pre svoj návrat vybral Košice?

Aj keď som dostal na Oktagon ponuku, spočiatku to nebolo na novembrové podujatie, ale až na to ďalšie, čiže to bolo dosť vzdialené. Teraz som tak nastavený, že makám, som zdravý a bolo mi to ľúto, čakať tak dlho.

Vraciam sa po dva a pol roku a Košice mi dali dobrú ponuku. Bolo mi jedno, či sa predstavím na Oktagone, XFN, v Komárne, alebo u mňa v pivnici. Iba som chcel, aby to nebola nejaká podradná akcia, čím nechcem samozrejme nikoho uraziť. Akcia v Košicach je na vysokej úrovni, takže som neváhal.

 
Kam ďalej

Patrik Kincl: Život nie je len o náhodách a osude, ale aj o rozhodnutiachSom najlepší zápasník Česko-Slovenska a chystám sa to dokázať, hovorí pred súbojom s Véghom Vémola"Lajoš" Klein dostal ponuku od UFC, zápasiť mal s Khabibovým tímovým kolegom na UFC 242Najväčšia domáca organizácia si svojou cestou na Oktagon uctila Ilju ŠkondričaPiráta považujem kvalitatívne za lepší priemer, hovorí Robo Pukač pred súbojom o BratislavuBuchinger novou akvizíciou KSW!