Z väzenia až do MSG, všetko pre rodinu. To je bitkár Lewis

"Bol by si profesionálnym zápasníkom aj, ak by si nemal rodinu?" opýtal sa jeden z novinárov Derricka Lewisa.

"Nie, určite nie," odpovedal Lewis. "Ak by som nemal rodinu, zrejme by som dnes ani nebol na slobode. Určite by som hnil kdesi v chládku."

Rodina. To je dôvod, pre ktorý Derrick Lewis už osem rokov vchádza do klietky. "Z detstva mám v sebe veľa hnevu. Moja rodina, oni mi ako jediní v tomto svete dávajú nádej na mier."

Lewis sa sám nepovažuje za akéhosi bojovníka, typického predstaviteľa bojových umení. Lewisa vôbec nezaujíma nejaký rešpekt, prepisovanie historických tabuliek, zapísanie sa do histórie. Sám seba nazýva bitkárom, ktorý jednoducho nemá inú možnosť, ako si zarobiť. "Keď sa pozriem na mojich súperov, viem, že oni by mohli byť niekým iným. Mohli by sa živiť aj inak, dokázali by si nájsť normálnu prácu. Ja však na výber nemám. Nemôžem mať bežnú prácu. Ak niečo chcem, musím si to vybojovať."

Manželka April, 15-ročná nevlastná dcéra Jazman a dvaja malí synovia, Rashaun a Brayden. To pre nich Lewis zápasí.

Ešte predtým, ako mal ich, jeho život sa uberal veľmi nebezpečným smerom. Keď mal devätnásť rokov, dostal sa do konfliktu s jedným starším mužom. Ich hádka sa vyhrotila, muž chcel vytiahnuť zbraň, no v tom mu Lewis zabránil. Strhla sa bitka.

"Derrick nikdy nebol ten typ, ktorý by spúšťal konflikty, to nikdy nebol on. Avšak keď sa už čosi zomlelo, dokázal sa o seba postarať," povedal Carl Carillo, Lewisov dlhoročný priateľ, ktorý bol svedkom tohto incidentu. "Len sa bránil. On to nezačal, no keď sa to už strhlo, tú bitku vyhral. Na súde dostal právnika prideleného štátom a vieme, že tí nestoja za nič. Vôbec vám nepomôžu."

Lewis z incidentu vyšiel pomerne dobre, len s dvojročnou podmienkou. Lenže, nebol schopný vyplatiť odškodné a iné pokuty, čo ho na päť rokov poslalo do väzenia. Napokon si odsedel tri a pol roka.

V čase, keď ho zavreli do väzenia, Lewis hrával americký futbal. Jeho tím v tej sezóne vyhral titul a nemalú zásluhu na tom mal aj Lewis. Po odchode do väzenia však na akúkoľvek budúcnosť spojenú s futbalom mohol zabudnúť. "To je jeden z dôvodov, prečo mám v sebe toľko hnevu. Veľmi ma hnevá, že som sa dostal do takej situácie."

Lewis a jeho žena April.

Lewis často rozpráva o tom, že je plný hnevu. Priznáva, že ten v ňom vznikol už v mladom veku. Lewis vyrastal v rodine s otcom tyranom. Derrick tak často bol svedkom toho, ako bola jeho matka obeťou domáceho násilia. A obeťou bol neraz aj on sám.

Lewis sa k tomuto obdobiu nevracia veľmi rád. "Poviem to takto, veľmi som sa vtedy bál. Bol som stále vystrašený, žil som v strachu," prezradil v dávnejšom rozhovore. "Najprv som bol proti tomu, aby som sa s mamou odsťahovali do Houstonu, no ako sa ukázalo, bolo to pre nás vykúpením."

Po prepustení z väzenia sa Lewis dokázal zamestnať ako vodič nákladiaku. Jeho kamarát Carillo ho ale presviedčal, aby si šiel aspoň skúsiť tréning v jednom z miestnych klubov MMA. "Vedel som, že vie bojovať. Mal to v sebe. Hovoril som mu, že stráviť celý život v kamióne, to je "naprd". Mesiace som sa ho snažil nahovoriť na to, aby šiel do gymu, skúsil si amatérsky zápas."

Lewis sa napokon nechal presvedčiť a zavítal to jedného malého gymu. Krátko na to absolvoval profi debut a už o štyri roky podpísal zmluvu s UFC. Tam sa Lewis v priebehu rokov prebojoval až medzi absolútnu špičku. Hoci sa sám považuje iba za bitkára a tvrdí, že v priemere trénuje asi 30 minút denne, z posledných 10 zápasov prehral len raz. Na konte má skalpy mien ako Alexander Volkov, Travis Browne či Francis Ngannou. Tvrdosť jeho úderov mimochodom pocítil aj Viktor Pešta.

Fanúšikov však nezaujal len jeho brutálnymi ukončeniami zápasov alebo fantastickými comebackmi, ktoré predviedol v dueloch s Browneom či nedávno s Volkovom, keď jedenásť sekúnd pred koncom vyhral stratený zápas. Lewis si fanúšikov získava najmä za mikrofónom. Viaceré jeho pozápasové rozhovory sa stali legendárnymi.

Lewis je "týpek", ktorý bez hanby vysloví čokoľvek, čo má na jazyku. Niektoré jeho vyhlásenia už sú azda za hranou, no Lewisovi to nijak neprekáža. "Už ma nebaví roky odpovedať na tie isté otázky, tak jednoducho poviem to, čo mi v danej chvíli príde na rozum. Baví ma rozosmievať ľudí."

Pred tromi týždňami, po neuveriteľnej výhre nad Volkovom, si po zápase dal dole svoje šortky a pred miliónmi divákov, na najsledovanejšom podujatí histórie, stál len v spodnom prádle. Joe Roganovi to vysvetlil už teraz legendárnou hláškou: "My balls was hot."

Azda sa nedá zabudnúť ani na to, kedy po výhre nad Travisom Browneom v pozápasovom rozhovore spomenul jeho priateľku, hviezdnu Rondu Rousey.

Lewis nezabáva ľudí iba pred kamerami. Ako veľký vtipálek je známy aj v kruhu najbližších. Redaktor portálu Bleacher Report, Jeremy Botter, strávil s Lewisom jeden deň v rámci jeho prípravy na zápas s Cormierom. "Mal som sa prísť pozrieť na jeho tréning. Za celý deň ale zo seba nevydal ani kvapku potu," hovorí Botter. "Mal ísť trénovať kardio. Prišli sme do parku, no pršalo, bolo mokro. Derrick povedal, že je mokro a určite niekde spadne. Dnes sa bežať nebude. Našli sme si iný program. Derrickov tréner sa obliekol do halloweenskeho kostýmu a strašil v parku ľudí. My sme to natáčali z auta. Už dávno som sa za jeden deň tak veľa nenasmial. Jeho tím mi vravel, že aj takéto dni sú dôležité. Vraj majú aj tak na Cormiera len tri týždne a za tak krátky čas toho už príliš nenatrénujú. Radšej sa zabavia, potrebujú mať vyváženú prípravu."

Lewis nie je typický zápasníkom, ktorý sníva o tom, že raz vyhrá titul UFC. Opasok nie je to, po čom túži. "Preňho by to bol len akýsi bonus," hovorí jeho tréner Bob Perez. "Naozaj, pre mňa by ten opasok znamenal viac ako pre neho. Povedal som mu, že ak porazí Cormiera a získa titul, asi sa rozplačem. On mi na to hovorí, ´ty slabý chudák´."

Lewisovi ide v prvom rade o to, aby finančne zabezpečil svoju rodinu. Jeho žena by chcela ísť na školu, dcéra Jazman je výbornou študentkou so záujmom o štúdium vedy na vysokej škole, Rashaun a Brayden zas potrebujú niečo, čím sa vnútri zabavia, pretože "vonku je príliš teplo".

V každom zápase však bojuje za svoju rodinu. A to znamená, že do súboja vloží úplne všetko. "Výhra alebo prehra, je to veľká príležitosť," vraví Lewis. "Jedna vec je istá. V žiadnom prípade sa nevzdám. Aj v posledných tridsiatich sekundách piateho kola, pôjdem po jeho hlave."

To je cesta Derricka Lewisa. Z väzenia sa dostal až do hlavného zápasu turnaja v najslávnejšej hale sveta, Madison Square Garden. V MSG, v aréne, v ktorej lietali aj päste Muhammada Aliho, vyzve jediného aktívneho šampióna dvoch váhových kategórií súčasne. Lewis sa Cormierovi postaví v hlavnom zápase podujatia UFC 230, už túto nedeľu ráno. Hlavná karta začne, kvôli časovému posunu nezvyčajne, o 3:00 SEČ. Duel Cormier-Lewis potom približne o piatej hodine.
Kam ďalej

Vojto Barborík: Rýchlosť a vytrvalosť by mali byť na mojej straneMichal Martínek zabojuje o zmluvu s UFC v rámci Contender Series!Tomáš Deák: Verím, že obhájim titul šampióna a dokážem hlavne sebe samému, že mi právom patríHanuman Cup 40 priniesol parádne zápasy, ukončenie kariéry a tvrdé KO!Súboj Zuzák vs Súdor bude jeden z vrcholov podujatia Fight of Gladiators VIIISimon Michálek: Očakávam poriadnu prestrelku v postoji, divákom predvedieme poriadnu vojnu