Chce to vôbec niekto vidieť? (komentár)


Azda už v momente oficiálneho oznámenia sme všetci tušili, že toto nie je ten najlepší nápad. A čím viac sa blíži sobotná noc, tým väčšmi v nás prevláda očakávanie nepeknej blamáže.

91 rokov. Nie, to nie je doba, ktorá ubehla od ich posledného vzájomného stretu, i keď by sa to tak mohlo zdať. Zas až také dinosaury to nie sú. 91 je súčtom vekov Chucka Liddella a Tita Ortiza, ale aj to je celkom dosť, však?

O čosi väčší podiel na spoločnej deväťdesiat jednotke má Chuck. Hoci sa pomaly blíži okrúhla päťdesiatka, Liddell sa odmieta venovať jeho veku primeranejším aktivitám a namiesto toho sa opäť postaví do klietky. Aj keď na také čosi by radšej nemal ani pomýšľať. Už pred ôsmimi rokmi, keď oznámil odchod do športového dôchodku, bolo neskoro.

Veď v posledných šiestich dueloch mu bola ruka zodvihnutá len raz. Najmä záverečná séria troch prehier na KO vôbec nevyzerala pekne. To veru nebol záver kariéry, aký si zaslúžila legenda bojových športov, akou určite Chuck Liddell je. Prvá globálna hviezda UFC, ako je označovaný. Liddell mal skončiť ešte skôr než v roku 2010, keď mu to odporúčil aj Dana White.

Po vtedajšom ukončení kariéry Liddell aspoň dostal pomocnú ruku od UFC a stal sa jedným z viceprezidentov organizácie. Zaslúžene.

Nanešťastie, v roku 2016 prišli noví majitelia, ktorí značne pozmenili zloženie tímu najväčšej svetovej organizácie a jednou z obetí bol aj ´Iceman´. Šepká sa, že práve toto je dôvod Liddellovho návratu. Chuckovi vraj na účte nezvýšilo mnoho z úspor, a preto veľmi ochotne skočil po šanci na posledný, snáď posledný, veľký zárobok. Nechápte to tak, že by som Liddellovi nedoprial aj ďalšiu tučnú výplatnú pásku, avšak je vysoko pravdepodobné, že už tento súboj nebude mať pekný koniec. Nepredpokladám, že by niekto čosi podobné chcel vidieť znova.

Aj Tito Ortiz má dávno najlepšie roky za sebou. Jeho účasť v tomto dueli ale nie je považovaná za tak nevhodnú, ako tomu je v prípade Liddella, pretože ešte pomerne nedávno, v januári 2017, sme boli svedkami toho, že Tito by stále mal byť schopný porážať tých správnych súperov. No, je to pomerne nedávna vyhra. Predsa, sú to takmer dva roky, počas ktorých navyše Ortiz absolvoval operáciu krčnej chrbtice. Ako nedávne víťazstvo by sme to mohli označiť z dôvodu, že Liddellova posledná výhra sa datuje ešte do roku 2007.

Škoda, že Ortiz kariéru neukončil práve po spomínanom víťazstve nad Sonnenom. Rozhodne to nebol odchod na vrchole, no išlo o viac než dôstojnú rozlúčku s nezabudnuteľnou kariérou. Obávam sa toho, že aj keby Ortiz nad Liddellom zvíťazil jasným spôsobom, neprinesie mu to väčšie uznanie. Skôr bude ľuďom na smiech.

A ak by tento samotný duel nebol dostatočne zlý, celé to krásne zaklincováva Oscar De La Hoya, hlava Golden Boy Promotions. Tlačová konferencia a Oscarov príhovor vás skôr odradia ako prilákajú k sledovaniu tohto zápasu.

Oscar ani nepozná mená bojovníkov, ktorí sa predstavia na hlavnej karte vysielanej na PPV. "Moja pamäť mi už neslúži tak dobre, a tak si nemôžem pamätať mená všetkých," slabá výhovorka, Oscar, veľmi slabá.

Azda ešte vtipnejšie je, že Oscar dokonca nedokáže ani správne vysloviť meno, na ktorom stavia celý turnaj. Chuck "Liedell", čiže "Lajdel". Pri akejkoľvek promo akcii De La Hoya pôsobil tak, že ho do tohto ktosi núti, akoby sa mu vôbec nechcelo zapodievať sa touto fraškou, ktorú si sám vymyslel. Tomu by som sa ani nečudoval, najmä ak mu už došlo, akým smerom sa uberá debut Golden Boy MMA. Akú búdu to len na seba ušil.

V aréne Forum sa očakáva návšteva okolo 7-tisíc divákov. To znamená, že úspešnejšiu návštevu majú napríklad aj veľké turnaje našich dvoch najväčších organizácií. Na druhú stranu, lístky na tento galavečer boli drahšie ako u turnajov Oktagonu či XFN. Ani to však zrejme nezachráni De La Hoyu a spol od straty, ktorú utrpia organizovaním tohto podujatia.

Hlavným zdrojom príjmu by malo byť PPV. Lenže, koľko sa nájde ľudí ochotných zaplatiť 40 dolárov (pre nás Europánov podľa všetkého 15 dolárov, čo je v prepočte približne 13,20 eur) za zápas dvoch bojovníkov, ktorí sú dávno za zenitom?

Keď tak nad týmto súbojom uvažujem, taktiež by ma zaujímala odpoveď na inú otázku. Koľko z tých, ktorí budú duel sledovať, vážne zaujíma výsledok tohto zápasu? Koho vlastne naozaj zaujíma, či znova vyhrá Liddell alebo Ortiz zníži vzájomné skóre na 1-2? Zaujíma to vôbec niekoho?

Alebo to budeme sledovať len preto, aby sme na vlastné oči videli, ako veľmi zle to celé dopadne? Aby sme sa dozvedeli, aká veľká hanba to bude?

Je veľmi smutné, že tie najuznávanejšie legendy, ktoré pre tento šport urobili tak veľa, by mali končiť takýmto spôsobom. Je veľmi smutné, že tieto dve mená by nakoniec skončili na posmech. Ale, žiaľ, taká je s najväčšou pravdepodobnosťou neodvrátiteľná realita.

Verte mi, potešilo by ma, ak by sa moje očakávania nenaplnili, stal by sa zázrak a obaja by predviedli dobrý výkon, ktorým by nám zavreli ústa. To by sme sa už úplne vrátili do roku 2006. Chuck a Tito spolu zápasia, Fedor dominuje turnaju ťažkých váh, Bob Sapp zvíťazil, Sergei Kharitonov ťahá 6-zápasovú víťaznú šnúru. Avšak sobotný irelevantný súboj pravdepodobne nebude mať dobrý koniec. Otázne je, ako veľmi zle to napokon dopadne.

Kam ďalej

Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!Attila Végh ponúka Mikuláškovi pomocnú ruku: Je u nás vítaný„Verím, že toto bolo naposledy,“ hovorí Vlasto Čepo o súboji s kamarátomLucia Krajčovič hodnotí zápas so „Silent Killer“ Vlasto Čepo: Myslel som si, že si normálny chalan, ale ukázal si, že ten tvoj americký úsmev je falošnýPatrik Jevický: Vyzývam Rašku na súboj!