Brian Ortega: Muž, ktorý mal skončiť s guľkou v chrbte, si nakoniec vybral správnu cestu


Foto: UFC.com

Osobný život a kariéra Briana Ortegu sú si v čomsi podobné. Mnohokrát to vyzeralo tak, že Brian nedopadne dobre a čaká ho neistá, teda, ak vôbec nejaká, budúcnosť. Mal sa stať len ďalším chlapcom vychovaným ulicou, ktorý buď skončí vo väzení, kde vlastne nejaký čas aj pobudol, alebo s guľkou v chrbte, od ktorej tiež nebol ďaleko. Málokto by kedysi veril tomu, že z tohto človeka sa má stať budúci titulový vyzývateľ. Z bojovníka, ktorý oficiálne ťahal za kratší koniec až v deviatich zo šestnástich kôl, do ktorých nastúpil počas svojho doterajšieho pobytu v UFC, môže byť šampión?

Ortega už v mladom veku zažíval situácie, kedy bola jeho budúcnosť to posledné, na čo v danej chvíli myslel. Ako napríklad vtedy, keď mu v náručí zomrel jeho 17-ročný kamarát Daniel. Podľa policajnej správy sa na ulici objavilo strieborné auto, z ktorého začali neznáme osoby strieľať na skupinu ľudí. Schytal to Daniel, ktorý krátko po streľbe vykrvácal. Ortega v tom momente pomýšľal iba na jediné - pomstu. „V tej chvíli vás nezaujíma vaša bezpečnosť, budúcnosť," priznal Ortega v rozsiahlom rozhovore pre ESPN. „Myslíte na iné veci. ´Ako dostanem tých hajzlov? Kde ich nájdem? Akým spôsobom si to s nimi vybavím? Ktoré auto pri tom použijem? Kto pôjde so mnou? Komu môžem dôverovať a byť si o ňom istý, že ma potom pri prvej príležitosti „nenabonzuje"?´"

Daniel bol Ortegovým najlepším priateľom. Vlastne spolu žili v jednej izbe. Brian zvykol spávať na podlahe a tak to robí dodnes, pretože je to preňho prirodzené. Osud, aký postihol jeho kamaráta Daniela, zrejme čakal aj na neho. V o čosi lepšom prípade by Ortega skončil vo väzení. Tam sa aj objavil, no len na krátku dobu. Jeho matka prišla zaplatiť kauciu. Auto domov šoféroval Brian. Počas cesty na ulici zbadal ženu, ktorá bola viditeľne pod vplyvom drog. „Určite poznáte ten pocit, keď vám je ľúto niekoho, koho vidíte. Ja som išiel domov, videl som na ulici osobu, ktorej mi bolo ľúto a tá osoba bola moja sestra. Tak som ju schmatol, nasilu natlačil do auta a vzal domov," prezradil Ortega v dávnejšom rozhovore pre portál MMA Fighting.

Obe Brianove sestry bojovali so závislosťami. Život jednej ničil metamfetamín, druhú zas likvidoval alkohol. Keď v ten deň konečne dorazili domov, Brian sa ujal stráženia svojej sestry, ktorú chceli udržať v bezpečnej vzdialenosti od ďalšej dávky. „Už počas cesty sa snažila vyskočiť z idúceho auta. Aj doma sa pokúšala o všemožné úteky, no dávali sme na ňu pozor. Avšak asi na tretí deň som už bol naozaj unavený a na okamih som zaspal. Sestra sa snažila potichu prejsť okolo mňa a ujsť, no zobudil som sa. Okamžite ma začala škriabať a udierať, tak som ju pritlačil k stene a v podstate som ju trocha škrtil. V tom prišla moja druhá sestra, ktorá zas škrtila mňa. Takže ste tu mali nás troch, nepodarených hlupákov, ktorí sa spolu bili."

„Keď som sa obzrel, uvidel som mamu ako plače a rozmýšľa nad tým, čo také zlé v živote urobila, že musí byť svedkom tohto. Na ten pohľad len ťažko niekedy zabudnem."

Ortegovi rodičia sa do Spojených štátov dostali ako imigranti z Mexika. Jeho otec, Martin, najskôr spával pod mostom, potom v jednej miestnosti spoločne s ďalšími pätnástimi mužmi, ktorí sa rovnako ako on tiež snažili pretĺcť životom. Ak chceli Ortegovci uživiť svoju početnú rodinu, museli tvrdo pracovať. Doma sa vyskytovali iba zriedkavo. Brian a jeho súrodenci sa tak museli často spoliehať jedine sami na seba. Aj preto sa Brian často dostával do situácií, kedy mu išlo o život. Ako však sám tvrdí, vedel, čo robí. Dokázal rozpoznať medzi dobrým a zlým a uvedomoval si riziká, ktoré mu hrozili. Ako ho ale opisujú aj jeho najbližší, Brian nikdy neustupoval. 

Ortega bol známy ako milý chlapec, no keď sa niečo zomlelo, nebál sa toho „posunúť veci na ďalšiu úroveň" (Foto: Los Angeles Daily News)

Samozrejme, prostredie, v ktorom vyrastal, malo podstatný vplyv na jeho výchovu. Azda najdôležitejšia vec, ktorú ho otec naučil, bol útek pred streľbou. Ukázal mu, ako preliezať ploty a ako čo najrýchlejšie nájsť úkryt pred paľbou. „Raz mi dokonca zavolal, aby som ihneď prišiel domov. Šiel som na bicykli, keď sa ku mne zozadu približovalo nejaké auto s vypnutými svetlami. Vravím si ´Toto je koniec, môj čas nadišiel. Určite schytám guľku´."

„Odhodil som bicykel, začal cikcakovito bežať a následne som našiel auto, za ktoré som sa schoval. Hovorím si ´Som v pohode´. Potom ale počujem môjho otca. ´Hej, Brian! Ak by som ťa chcel zabiť, teraz by si už bol mŕtvy. Nabudúce preskoč prvý plot, ktorý uvidíš."

Bol to práve otec, kto Briana prihlásil na tréningy brazílskeho jiu-jitsu pod vedením Renera Gracieho. Otec Brianovi zaplatil tréning na celý rok. Jeho mame sa síce nepáčilo, že majú naraz zaplatiť takú vysokú sumu, no otec si chcel byť istý, že jeho syn sa po pár mesiacoch na tréning nevykašle.

Ortegov tréner Rener Gracie si pamätá na časy, kedy ani nevedel, či je Brian stále nažive. Jeden deň mu pomáhal na seminári, no o deň neskôr už o ňom nebolo počuť. „Stávalo sa, že som o ňom celé týždne nič nevedel. Myslel som si, že je mŕtvy. Čakal som len na to, že jeho otec mi to príde potvrdiť."

„Bolo jasné, že ho zabijú, skončí vo väzení alebo nájde tú správnu cestu."

Aj keď sa mu vďaka skvelým grapplerským schopnostiam, ktoré od trénerov nasával ako špongia, darilo vyhrávať amatérske súboje v MMA, Ortega neveril tomu, že by ho mohla v klietke čakať kariéra, čo by zabezpečila jeho život. Potom však stretol jednu osobnosť, ktorá výrazným spôsobom vstúpila do jeho života.

James Luhrsen sníval o kariére profesionálneho boxera, no do profi zápasu sa napokon nikdy nepostavil. Namiesto toho sa venoval trénovaniu boxu. Keďže býval v rovnakej oblasti ako Ortega, vďaka informácií od ôsmich bratov pri náhodnom stretnutí na pláži presne vedel, kto Brian je. Ortega tam bol so svojou partiou. Luhrsena to však vôbec nezaujímalo a priamo pred nimi Ortegovi povedal presne to, čo si myslel. „´Prečo sa stretávaš s týmito ľuďmi? Nestoja za to´. Pozerali na mňa ako na idiota, no mne to bolo ukradnuté. Brianovi som sa predstavil a ponúkol som mu, že ak sa chce naučiť niečo o boji v postoji, má za mnou prísť na druhý deň."

Ortega a James Luhrsen, tréner, ktorému vďačí za veľa (Foto: UFC.com)

„James bez akýchkoľvek zábran prišiel za mojimi kamarátmi a povedal im, že sa so mnou viac nesmú stretávať. Vravím mu ´Ale James, to je predsa môj kamarát´. A on na to ´No a čo? Nepotrebuješ ho, ja som tvojím kamarátom´."

Dva roky po tom, čo začal spolupracovať s Luhrsenom, Ortega absolvoval svoj profesionálny debut. Po viacerých výhrach prišla pozvánka do UFC, kde sa premiérovo predstavil v roku 2014. Ortega do dnešného dňa nespoznal premožiteľa, hoci to s ním viackrát vyzeralo biedne. Veď Ortega prehral väčšinu kôl, ktoré odzápasil v UFC a vo viacerých zápasoch jeho súperi zaznamenali podstatne viacej úderov ako on, no nikto to nepokon neprežil až do posledného klaksónu. Presne tak ako vo svojom živote, aj keď sa zdalo, že naňho čaká tvrdý pád, Ortega zakaždým dokázal nájsť možnosť, ako nepriaznivo sa vyvíjajúcu situáciu otočiť vo svoj prospech.

V hlavnom zápase turnaja UFC 231 ho ale čaká najväčšia skúška jeho kariéry v podobe šampióna Maxa Hollowaya. Ak Ortega prekoná aj túto prekážku, stane sa neporazeným kráľom pérovej divízie. Získal by tak ešte väčšiu platformu na propagovanie svojej charitatívnej nadácie, ktorá pomáha deťom v podobnej situácii, v akej sa pred rokmi nachádzal aj on. „Mal som šťastie, že do môjho života vstúpili ľudia, ktorí mi pomohli. Chcem urobiť to isté pre deti, ktoré nie sú ďaleko od toho, aby sa vybrali zlou cestou."





Kam ďalej

Khabib: Koronavírus zabil alebo zasiahol viac ako 20 mojich blízkychDenis Farkaš: Lišku som si vybral, lebo je najslabší Sledujte Oktagon Underground naživo a zadarmo!Joe Rogan zdvihol hodnotu Spotify skoro o dve miliardy a zarobí šialenú sumu57-ročný Evander Holyfield sa pochválil formouPre mňa je dôležité urobiť dobrý zápas, hovorí Tomáš Drábik pred súbojom v OKTAGON UNDERGROUND