Úžasne rýchla USADA, resp. niečo tu smrdí (komentár)


Pri Jonovi Jonesovi sme si už azda zvykli na to, že jeho zápasy sprevádzajú kontroverzné udalosti. Dopravný incident, drogy, doping. Jones je hotový magnet na problémy. Veď v posledných troch zápasoch získal pás šampióna poloťažkej váhy, ktorého však bol následne po všetkých troch dueloch zbavený.

Ďalšiu príležitosť na znovuzískanie opasku bude mať Jones tento víkend, keď sa postaví Alexandrovi Gustafssonovi. Nechýbalo veľa a tento súboj by sme nakoniec neuvideli. Zápas minimálne neuvidíme v Las Vegas, ktoré bolo pôvodným dejiskom súboja, ale namiesto toho v Los Angeles.

Dôvodom je podozrivý nález vo vzorke Jona Jonesa, u ktorého opäť našli stopy turinabolu. Teda tej látky, ktorá bola v jeho tele objavená po odvete s Cormierom a kvôli ktorej dostal 15-mesačný zákaz činnosti.

Nevadská atletická komisia (NSAC) chcela na prešetrenie podozrivého testu viac času a odmietla udeliť Jonesovi licenciu na zápas konajúci sa tento víkend. A to napriek tomu, že USADA nevadskú komsiu informovala o tomto náleze s tým, že po konzultácií s viacerými poprednými expertmi došla k záveru, že turinabol nájdený v Jonesovom tele vo vzorke získanej 9. decembra je ešte pozostatkom z hodnôt z minulého roka.

To je zaujímavé, však? USADA bola schopná zaujať jasné stanovisko ohľadom možného dopingového priestupku tak skoro, ako nikdy predtým. NSAC dostala od USADA správu o Jonesovom podozrivom teste 20. decembra, čiže len 11 dní po odobratí vzorky!

A za tých 11 dní stihla USADA nielen analyzovať Jonesovu vzorku, ale údajne aj prekonzultovať výsledky s uznávanými odborníkmi a napokon dospieť k názoru, že sa nejedná o žiaden nový dopingový prehrešok. V Jonesovom tele iba zostali stopy turinabolu, ktorý sa do jeho tela minulý rok dostal.. nevedno ako.

Ak vám 11 dní nepríde ako výnimočne krátka doba, asi by nebolo na škodu pripomenúť si, koľko USADA zvyčajne potrebuje na podobné rozhodnutia. Podľa údajov zozbieraných novinárom Daveom Marsdinom, ktorý patrí medzi skvelých znalcov dopingovej problematiky, priemerne ubehne od odobratia vzorky po oficiálne oznámenie potenciálneho pozitívneho nálezu takmer 26 dní.

A tu je reč len o odobratí vzorky a oznámení možného priestupku voči antidopingovým pravidlám. USADA teraz behom 11 dní všetko prešetrila, dokonca sa k prípadu stihli vyjadriť aj viacerí externí odborníci. Skutočne obdivuhodné.

Jedná sa naozaj o obrovský pokrok od takého prípadu Josha Barnetta. Toho USADA uznala nevinným po 466 dňoch vyšetrovania. Alebo od prípadov Li Jinglianga či Brandona Morena, u ktorých boli zistené minimálne hodnoty clenbuterolu, ktorý sa v krajinách, z ktorých pochádzajú, stále bežne používa vo farmárstve. Vyšetrenie ich prípadov trvalo 87, resp. 107 dní.

Za zmienku možno stojí aj vyšetrovanie Mirka Cro Copa. Iste, to bol úplne iný prípad, no nájdeme tam vcelku veľký paradox. Cro Cop sa k užívaniu zakázaných látok priznal. USADA ale aj tak potrebovala 16 dní na to, aby vlastne len potvrdila jeho priznanie. Na potvrdenie priznania bolo potrebných o päť dní viac, než na kompletné vyšetrenie podozrivého nálezu Jona Jonesa.

Je to vskutku úžasné. Ako tá USADA len pokročila vo svojej práci. Veď aj vyšetrovanie minuloročného Jonesovho nálezu sa ťahalo viac ako rok. Teraz to potrvalo iba 11 dní, hoci hodnoty turinabolu v Jonesovom tele boli v podstate rovnaké. Zatiaľ čo pred rokom USADA udávala hodnotu 20-80 pikogramov na mililiter, tentoraz hovorí oficiálna správa o 60 pikogramoch na mililiter.

O nič menej zaujímavé je, že Jones prešiel testami, ktoré prebehli v predchádzajúcich mesiacoch. Ani jedna zo vzoriek odobratých v druhej polovici tohto roka, až do decembrového odberu, nevykázala podobné hodnoty turinabolu. Bavíme sa iba o vzorkách z druhej polovice roka, pretože Jones v prvom polroku nebol testovaný ani raz, čo je ďalšia zvláštnosť.

To, že v predošlých testoch sa turinabol neobjavil, sa ešte aspoň dá celkom obstojne vysvetliť. Predsa, nie všetky testy sú také dôkladné, nie všetky testy sú zamerané na tak veľký počet steroidov. U človeka, ktorý mal s dopingom problémy už dvakrát, by ste asi čakali o čosi prísnejší dohľad antidopingovej agentúry, ale nech je tak, ako je. Aj to, že turinabol zostal v Jonesovom tele aj rok a pol po nevedomom užití, sa dá prijať. Už sa to stalo aj športovcom v iných športových odvetviach. Opäť sa ale dostávame k tomu, že najväčšou záhadou je, ako rýchlo, priam zázračne, prebehol celý proces vyšetrovania.

No, niečo tu smrdí. Buď sa USADA zrazu zázračne zlepšila a riešenie prehreškov sa posunulo vpred, alebo tu máme veľmi neštandardné zaobchádzanie v prospech istých záujmov. Rozhodne sú tu otázky, ktoré musia byť zodpovedané.

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play