Duel Marpo - Rytmus naživo ilegálne sledovalo viac než 160-tisíc divákov

Foto: Instagram (@rytmusking)

Fanúšikovia sa po dlhých mesiacoch dočkali. Diváci vo vypredanej pražskej O2 aréne boli svedkami očakávaného boxerského duelu medzi Otakarom Petřinom a Patrikom Vrbovským, teda Marpom a Rytmusom.

Súboj v Česku vysielal kanál O2 TV Sport. Pre tých divákov, ktorí pochádzajú zo Slovenska alebo nemajú prístup k televízii O2 TV Sport, tu bola možnosť PPV. To zaviedlo XFN v novembri a s určitosťou sa dá povedať, že táto služba práve včera zažila najväčší nápor vo svojej krátkej doterajšej existencii.

Prvotná skúsenosť s takýmto veľkým diváckym záujmom sa aj podpísala na problémoch s prenosom. Fanúšikovia sa na facebookovej stránke XFN sťažovali na klasické sekanie, no najväčšou komplikáciou, s ktorou sa stretli mnohí diváci, bolo prihlásenie sa do zaplateného prenosu. Systém hovoril o chybnom emaile alebo hesle. S týmto problémom sme sa stretli aj my a z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že technická podpora náš problém vyriešila do desiatich minút. Mnoho fanúšikov však hlásilo, že sa dokonca ani po hodinách nedočkali odpovede.

XFN na začiatku prenosu hlásilo 10-tisíc divákov, ktorí si zaplatili oficiálny prenos na PPV. I keď nevieme, aký bol napokon presný počet platiacich divákov, s takmer určite sa nepriblížil počtu ilegálne sledujúcich divákov. Ilegálne streamy na platformách ako Facebook, YouTube či Twitch od začiatku podujatia vyhľadávalo niekoľko tisíc fanúšikov, ktorí sa chceli vyhnúť platbe za oficiálny prenos.

Počet ilegálnych divákov bol obrovský. Najprv išlo o niekoľko tisíc fanúšikov, ktorí uprednostnili ilegálne streamy, no postupne sa pridávali ďalšie desiatky tisíc divákov. Napríkad zápas Ivana Buchingera už ilegálne sledovalo viac než 80-tisíc divákov. A všetko samozrejme vyvrcholilo počas hlavného zápasu večera.

Podľa nášho pozorovania troch spomínaných platforiem ilegálne streamy na sledovanie súboja Marpo - Rytmus naživo využilo najmenej 165-tisíc divákov!

Najviac fanúšikov sa zišlo na YouTube, a to viac ako 90-tisíc. Približne 65-tisíc divákov využilo prenosy na Facebooku a asi 10-tisíc divákov sa nazbieralo na Twitchi.

Vzhľadom na to, že PPV stálo v deň zápasu 299 českých korún, čo v prepočte predstavuje asi 11,5 eur, si nie je ťažké spočítať, o akú obrovskú sumu XFN prišlo. Samozrejme, ilegálne streamy nie sú žiadnou novinkou. Veď aj duel Floyda Mayweathera s Conorom McGregorom v Spojených štátoch ilegálne sledovali tri milióny divákov.

Do počtu ilegálne sledujúcich divákov sme započítavali len streamy s vyššou sledovanosťou. Na internete bolo pritom aj mnoho ďalších prenosov, s desiatkami či stovkami divákov, čo znamená, že skutočný počet ilegálnych divákov zrejme prekročil minimálne 170-tisíc.
Kam ďalej

Nemám žiadne výhovorky, súper bol proste lepší, hovorí Attila VéghXFN definitívne končí, oznámil Petr KarešKrach XFN: Keď hrajú prím diletantiÚprimná Karolina Kowalkiewicz: Moje najlepšie roky a špičková forma sú prečMamed Khalidov bol zadržaný protiteroristickou jednotkou, údajne mal úlohu pri kradnutí áut z ČiechChcel som mu dať KO, čo bola somarina, prezrádza Samuel Daňko