Cris Cyborg: Šelma so srdcom anjela

Cyborg pri návšteve detského onkologického zariadenia.

Prirodzené športové nadanie Cristiane Justino Venancio bolo zrejmé už od jej útleho veku. Uvedomovala si to tiež sama Cristiane, ktorá sa aj venovala hneď niekoľkým športom. V dvanástich rokoch si však zamilovala hádzanú, ktorá sa na ďalších sedem rokov stala centrom jej záujmu. Cristiane si myslela, že objavila šport svojho života. Okrem učenia vkladala všetok svoj čas skutočne len do hádzanej a tento prístup pre ňu naozaj prinášal ovocie. Veď to dotiahla až do brazílskej ženskej reprezentácie.

Avšak keď mala devätnásť rokov, po jednom zápase za ňou prišiel Rudimar Fedrigo, tréner v klube Chute Boxe. Cristiane ale nevedela, o koho sa jedná. „Toho muža som vôbec nepoznala. Opýtal sa ma, či som niekedy počula o MMA. Bola som úprimná a odvetila som, že nemám ani poňatia, čo to MMA je. Dal mi svoju vizitku a odporúčil mi, aby som navštívila jeho gym Chute Box. Priznám sa, zo začiatku som tú ponuku vlastne ignorovala, nechcela som tam ísť," prezradila Cristiane v dávnejšom rozhovore pre Soul Brasil.

Fedrigovi nemohlo ujsť, že Justino disponuje skvelými fyzickými predpokladmi, ktoré ju predurčovali k športovým úspechom. Preto jej navrhol, aby vyskúšala tréning bojových športov v jeho tíme, v ktorom vyrastali hviezdy z Curitiby ako Wanderlei Silva, Mauricio Rua či Anderson Silva. Mená, ku ktorým sa neskôr pridala aj Justino.

O to sa osobne postaral práve Fedrigo, ktorý chodieval na hádzanárske tréningy Justino a pýtal sa jej, či už sa bola pozrieť do jeho klubu. „Jedného dňa som tam teda šla. Absolvovala som tréning thajského boxu a hneď som si ten šport zamilovala!" spomína Justino.

V Chute Boxe sa Justino stretla so svojím dnes už bývalým manželom Evangelistom "Cyborg" Santosom. To od neho prevzala prezývku, ktorá sa stala jej druhým menom. Celý svet dnes rodáčku z Curitiby pozná ako Cris Cyborg.

Už po troch mesiacoch tréningu mala Cyborg na konte prvý zápas v Muay Thai. Následne začala do svojho tréningu zapájať aj wrestling a brazílske jiu-jitsu. To bolo samozrejme nevyhnutné, keďže Cyborg chcela súťažiť v zmiešaných bojových umeniach. Debut v MMA jej však príliš nevyšiel, keď v máji 2005 na kneebar podľahla Erice Paes. Odvtedy však už Cyborg v klietke nepoznala premožiteľku.

Gina Carano, Marloes Coenen, Holly Holm. To sú len niektoré z obetí Cris Cyborg, ktorej je ale napriek tomu vyčítané, že sa nestretáva s kvalitnými súperkami. Jej výhry sú vraj dielom toho, že zápasí iba s protivníčkami vopred odsúdenými na smrť. Pravda je ale taká, že Cyborg bude bojovať s kýmkoľvek, koho pred ňu postavia. Problémom je, že konkurencia v jej váhovej kategórii nie je príliš veľká a nájsť vhodnú súperku je čoraz obtiažnejšie. Hlavný tréner Cris Cyborg Jason Parillo si pamätá na prípad, kedy sa jeho zverenkyni pred jedným zápasom menila súperka až osemkrát!

Samotná Cyborg si je tiež vedomá toho, nie to s hľadaním súperky to vôbec nemá jednoduché, a preto už hľadala konkurenciu aj v inom športe. Veď pred pár rokmi nastúpila do ringu s jednou z najlepších thaiboxeriek Jorinou Baars, s ktorou prehrala na body.

Cyborg je obviňovaná z toho, že sa vyhýba kvalitným súperkám, pritom je to ona sama, kto hľadá výzvy aj inde. Tento postoj niektorých fanúšikov pramení z akejsi kampane, ktorú proti nej kedysi viedlo UFC, čo v podstate priznal aj prezident organizácie Dana White. Dialo sa to v časoch, kedy bol veľkou témou možný superfight medzi Cyborg a Rondou Rousey, ktorá bol vtedy na absolútnom vrchole. UFC tvrdilo, že Cyborg nerobí dostatok pre uskutočnenie tohto duelu.

Tím Brazílčanky žijúcej v Kalifornii však tvrdí niečo iné. „To Rousey bola dôvodom, kvôli ktorému UFC nechcelo podpísať Cris," hovorí Jason Parillo. Ľudia z okolia Cyborg veria tomu, že UFC nechcelo riskovať stratu hviezdy, ktorú pre nich predstavovala Rousey. „Cris by ju zničila v prvom kole, o tom niet žiadnych pochýb," myslí si Tito Ortiz, ktorý Cyborg trénuje wrestling.

Aj Cyborg ale nešťastne volila svoje slová, keď tvrdila, že s Rondou sa stretne v bantamovej váhe. Také čosi nikdy nemohlo prísť v úvahu. Cyborg viackrát skúšala, či sa dokáže priblížiť k limitu bantamovej divízie (135 libier, pozn. red.), no už chudnutia do súbojov vypísaných vo váhe 140 libier ju totálne ničili. Cyborg sa ocitala na hrane života a smrti. Tréner jej dal radu, aby počas ťažkého zhadzovania myslela na niečo príjemné, napríklad na pláž a more, no Cris priznáva, že mysľou jej oveľa častejšie prechádzalo meno Yang Jian Binga, bojovníka, ktorý v roku 2015 zahynul pri pokuse schudnúť do váhy.

Najväčšou škvrnou kariéry Cris Cyborg je určite pozitívny dopingový nález z roku 2011. Cyborg si rozhodne nepomohla svojou defenzívou postavenou na tom, že nepovolený prostriedok užila na základe rady kamaráta, ktorý jej tvrdil, že by jej to malo pomôcť pri chudnutí. Stanozolol však má úplne opačné účinky, pomáha skôr pri naberaní svalovej hmoty. „Spravila som jednu chybu, jednu. Aj som za ňu tvrdým spôsobom zaplatila."

Práve dopingový škandál je spolu s viacerými slovnými útokmi na jej osobu hlavným dôvodom toho, že Cyborg je stále obeťou mnohých predsudkov. Ľudia ju poznajú ako šelmu, ktorá v klietke šikanuje svoje súperky. Len málokto však vie, kým Cris Cyborg v skutočnosti je. „V klietke je Cris zvieraťom. Avšak mimo oktagonu, v bežnom živote, je to hotový anjel," hovorí o nej tréner Parillo.

Cyborg sa aktívne angažuje v niekoľkých charitatívnych organizáciách. Za svoju prácu pre Detskú onkologickú nemocnicu Erastino dokonca Cyborg vymenovali za patrónku tohto liečebného zariadenia. „Nechcem, aby si ma ľudia pamätali len ako zápasníčku. Chcem urobiť niečo dôležité pre ostatných ľudí. To preto podporujem nemocnicu Erastino. Ja bojujem iba párkrát ročne, no tieto deti zvádzajú ťažké boje úplne každý deň," hovorí Cris.

Cyborg pravidelne navštevuje detské onkologické nemocnice.

Veľkým problémom Los Angeles je veľký počet ľudí bez domova. Veď aj Tyson Fury pred zápasom s Wilderom povedal, že práve situácia v niektorých častiach LA ho inšpirovala k tomu, aby pre ľudí bez domova obetoval časť zo svojej výplaty.

Cris Cyborg sa tiež odmieta len prizerať na situáciu, ktorá panuje blízko jej domova. Po marcovom dueli na turnaji UFC 222 Cyborg kúpila symbolicky 222 hamburgerov, ktoré spolu so svojím tímom rozdala bezdomovcom v Los Angeles. „Nerobím to pre publicitu. Chcem inšpirovať iných, pretože ak každý urobí aspoň niečo, spoločne toho môžeme dosiahnuť veľa."
Kam ďalej

Patrik Kincl: Život nie je len o náhodách a osude, ale aj o rozhodnutiachSom najlepší zápasník Česko-Slovenska a chystám sa to dokázať, hovorí pred súbojom s Véghom Vémola"Lajoš" Klein dostal ponuku od UFC, zápasiť mal s Khabibovým tímovým kolegom na UFC 242Najväčšia domáca organizácia si svojou cestou na Oktagon uctila Ilju ŠkondričaPiráta považujem kvalitatívne za lepší priemer, hovorí Robo Pukač pred súbojom o BratislavuBuchinger novou akvizíciou KSW!