Analýza zápasu Jones - Gustafsson 1: Bodovanie Jakuba Mullera

Foto: USA Today

Táto debata už päť rokov rozdeľuje fanúšikov na dva tábory. Zatiaľ čo jedna skupina súhlasí s oficiálnym výsledkom v prospech šampióna, zástupcovia druhého táboru dodnes tvrdia, že bodoví rozhodcovia sa mali prikloniť na stranu švédskeho bojovníka.

Prvý zápas medzi Jonom Jonesom a Alexandrom Gustafsson priniesol všetko. Nečakané momenty, obrovské srdce na oboch stranách, strhujúci záver, celý súboj mal navyše veľmi vyrovnaný priebeh. Nie nadarmo je tento duel považovaný za jeden z najlepších v dejinách MMA. Mnohí o tomto zápase rozprávajú ako o najlepšom titulovom zápase všetkých čias.

Pred prečítaním oficiálneho verdiktu si nikto nemohol byť istý tým, kto vlastne zvíťazil. „Nemám ani poňatia, kto vyhral," vravel pred rozhodnutím komentátor duelu Joe Rogan. Bodoví rozhodcovia sa zhodli na víťazovi, čo pri tesných zápasoch nebýva zvykom. Jon Jones napokon zostal šampiónom.

Ani Jones si nemohol byť istý tým, či zostane šampiónom.

Dnes budeme konečne svedkami veľkej odvety. Ešte predtým sa však naposledy vrátime k prvému zápasu, aby sme sa pokúsili vyriešiť dlhoročný spor fanúšikov. Kto vlastne vyhral prvý duel?

S analýzou bodovania prvého duelu nám pomohol uznávaný český arbiter Jakub Muller, ktorý pri každom kole vysvetlil, prečo sa rozhodol pre dané skóre.

Prvé kolo

Úvodné dejstvo, v ktorom sa Gustafssonovi ako vôbec prvému bojovníkovi v histórii podarilo vziať Jona Jonesa na zem, bolo z pohľadu všetkých jasné. Prvé kolo šlo na konto Gustafssona.

Oficiálne bodovanie: 3x 10-9 Gustafsson

Bodovanie fanúšikov: 90% 10-9 Gustafsson, 7% Jones

Bodovanie Jakuba Mullera: 10-9 Gustafsson

„Prvé kolo pre Gustafssona. Efektívnejší striking (čistejšie, tvrdé údery, najmä kontry). Kontrola oktagonu, dva ubránené takedowny, jeden úspešný mal on sám.

Druhé kolo

Dá sa povedať, že tu sa lámal chlieb. Práve táto päťminútovka spôsobila spomedzi všetkých kôl najviac kontroverzie. Nezhodli sa bodoví rozhodcovia ani fanúšikovia a aj Jakub Muller priznáva, že v tomto kole išlo hlavne o subjektívny názor rozhodcu.

Oficiálne bodovanie: 2x 10-9 Jones, 1x 10-9 Gustafsson

Bodovanie fanúšikov: 53% 10-9 Gustafsson, 43% 10-9 Jones

Bodovanie Jakuba Mullera: 10-9 Jones, ale..

„Druhé kolo bolo veľmi vyrovnané. V prvej polovici sme videli efektívnejší striking zo strany Jonesa, v druhej polovici zas od Gustafssona. Gustafsson kontroloval, kde sa boj odohrával (ubránené takedowny). Na Jonesovej strane zas bola agresivita. Keď som zápas videl po prvý raz, mal som to 10-9 pre Gustafssona. Tentokrát som videl skóre 10-9 Jones. Záleží na uhle pohľadu a subjektívnom názore rozhodcu."

„Je dosť možné, že toto kolo mohol rozhodnúť jeden trafený úder. Aj na MMA Decisions je skóre tesné, 53 percent pre Gustafssona, 43 pre Jonesa. Tomuto kolu by možno svedčila remíza, ale je veľký tlak na to nedávať remízy. V nových pravidlách je dokonca zdôraznené, že borec vyhráva kolo, aj ak by to bolo skutočne len o jednej úspešne prevedenej technike."

Tretie kolo

V treťom kole sa oficiálne bodové lístky najmenej zhodujú s názorom fanúšikov. Jakub Muller má rovnako iný názor, ako dvaja z troch bodových rozhodcov.

Oficiálne bodovanie: 2x 10-9 Jones, 1x 10-9 Gustafsson

Bodovanie fanúšikov: 75% 10-9 Gustafsson, 20% 10-9 Jones

Bodovanie Jakuba Mullera: 10-9 Gustafsson

„Tretie kolo v prospech Gustafssona. Efektívny striking na jeho strane. Tvrdé, čisto trafené boxerské údery."

Štvrté kolo

Štvrté kolo bolo veľmi zaujímavé, a to najmä z toho pohľadu, že podľa starých pravidiel nebolo skóre až tak jednoznačné, ako by tomu bolo podľa dnešných upravených pravidiel. Bodoví rozhodcovia sa však vtedy aj napriek tomu jasne zhodli v tom, komu malo kolo patriť.

Oficiálne bodovanie: 3x 10-9 Jones

Bodovanie fanúšikov: 84% 10-9 Jones, 10% 10-9 Gustafsson

Bodovanie Jakuba Mullera: 10-9 Jones

„Prvé štyri minúty ovládal Gustafsson, vďaka tvrdším úderom. Jones však v poslednej minúte triafa lakte, kolená, Gustafssonom jednoznačne otriasol. Podľa nových pravidiel by to bolo jednoznačne pre Jonesa, pretože tam sa píše, že pri vyhodnocovaní efektívneho strikingu znamená okamžitý dopad viac ako kumulatívny. Avšak v tej dobe tieto pravidlá neplatili. Tým pádom je to veľmi tesné kolo, v ktorom bol Gustafsson lepší štyri minúty a Jones to otočil až na konci. Aj podľa starých kritérií to ale vidím 10-9 pre Jonesa, pretože on Gustafssonom naozaj otriasol a bol bližšie k ukončeniu zápasu."

Piate kolo

Posledné kolo ovládol Jones, tu o skóre nebolo žiadnych pochybností. Gustafsson sa nedokázal úplne spamätať zo záveru štvrtého kola, kde sa ocitol vo veľkých problémoch.

Oficiálne bodovanie: 3x 10-9 Jones

Bodovanie fanúšikov: 94% Jones, 3% Gustafsson

Bodovanie Jakuba Mullera: 10-9 Jones

„Posledné kolo jasne pomerom 10-9 pre Jonesa. Čistejší, efektívnejší striking. Gustafsson bol pravdepodobne otrasený ešte zo štvrtého kola."

Konečný verdikt

Oficiálne bodovanie: 2x 48-47 Jones, 1x 49-46 Jones

Bodovanie fanúšikov: 36% 48-47 Gustafsson, 34% 48-47 Jones, 9% 49-46 Jones, 5% 48-48 (celkovo sa 49% prikláňa na stranu Jonesa, 45% si myslí, že vyhral Gustafsson)

Bodovanie Jakuba Mullera: 48-47 Jones

„Vyšlo mi skóre 48-47 Jones s tým, že druhé kolo považujem za veľmi tesné a pokojne mohlo ísť na obe strany. Štvrté kolo bolo relatívne tesné podľa starých kritérií. Ak by to mal rozhodca nabodované 48-47 pre Gustafssona, tak je to podľa môjho názoru tiež správne a je to jednoducho jeho názor a jeho vyhodnotenie efektivity techník."

„U veľmi tesných kôl záleží na subjektívnom názore rozhodcu, preto sú tam tiež vždy traja. Ak vyrovnané kolo rozhoduje vyhodnotenie niekoľkých techník, môže hrať rolu aj iný uhol pohľadu. Najmä u takýchto zápasov, kde jeden bojovník hlavne boxuje a druhý najmä zasahuje kopmi. Rozhodca sa musí rozhodnúť, čo mu príde efektívnejšie."

Ako potvrdzuje aj Jakub Muller, správne sú v podstate oba možné výroky. Pravda teda majú obe skupiny, keďže vyhrať mohol pokojne Jones i Gustafsson. Definitívnu odpoveď na to, komu by mal patriť opasok poloťažkej váhy, by tak mal určiť dnešný odvetný súboj. Predzápasy turnaja UFC 232 začínajú už po polnoci, hlavná karta o 4:00 SEČ a vysielať ju bude Nova Sport 2. Veľmi zaujímavá je pritom celá štartovka, ktorá je plná výborných duelov.

Údaje o bodovaní fanúšikov pochádzajú zo stránky MMADecisions.com, kde svoje skóre pre tento súboj zverejnilo viac ako 1300 fanúšikov. Tu sú oficiálne bodové lístky:

Doug Crosby
1. kolo: Gustafsson 10-9
2. kolo Gustafsson 10-9
3. kolo Jones 10-9
4. kolo: Jones 10-9
5. kolo: Jones 10-9

Richard Bertrand
1. kolo: Gustafsson 10-9
2. kolo: Jones 10-9
3. kolo: Gustafsson 10-9
4. kolo: Jones 10-9
5. kolo: Jones 10-9

Chris Lee
1. kolo: Gustafsson 10-9
2. kolo: Jones 10-9
3. kolo: Jones 10-9
4. kolo: Jones 10-9
5. kolo: Jones 10-9
Kam ďalej

Patrik Kincl: Život nie je len o náhodách a osude, ale aj o rozhodnutiachSom najlepší zápasník Česko-Slovenska a chystám sa to dokázať, hovorí pred súbojom s Véghom Vémola"Lajoš" Klein dostal ponuku od UFC, zápasiť mal s Khabibovým tímovým kolegom na UFC 242Najväčšia domáca organizácia si svojou cestou na Oktagon uctila Ilju ŠkondričaPiráta považujem kvalitatívne za lepší priemer, hovorí Robo Pukač pred súbojom o BratislavuBuchinger novou akvizíciou KSW!