Zaplatili to fanúšikovia (komentár)


SportsJOE.ie

Ak má UFC na karte dva titulové zápasy, tak ten prvý "titulák", co-main event, zvyčajne nemá len funkciu podporného duelu, ktorý priláka viac pozornosti, ale spĺňa tiež úlohu akéhosi plánu B v prípade, že by sa čosi prihodilo pôvodnému hlavnému zápasu.

Keď sa však ukázalo, že Nevadská atletická komisia (NSAC) Jonovi Jonesovi kvôli podozrivým nálezom v jeho vzorkách neudelí licenciu na plánovaný zápas s Alexandrom Gustafssonom, UFC neurobilo z duelu medzi Cris Cyborg a Amandou Nunes nový hlavný zápas večera. Nie, celý galavečer sa namiesto toho presunul do Los Angeles, kde mohol duel Jones - Gustafsson prebehnúť.

Fanúšikovia, ktorí si kúpili lístky, rezervovali letenky a hotel mali smolu, vrátené im boli akurát peniaze za vstupenky. Asi tri tisíc fanúšikov využilo ponuku UFC a v novom predaji si prednostne kúpili lístky aj do LA. Museli si ale vybavovať prepravu a nové ubytovanie. Mnohí pritom na sociálnych sieťach zverejnili, že rezerváciu hotela v Las Vegas už nebolo možné zrušiť.

Bojovníci sa museli vysporiadať s rýchlou zmenou dejiska, veď čo iné im zostávalo? Alexander Gustafsson vo Vegas spolu s tímom býval v luxusnej vile, no napokon skončil v letiskovom hoteli v LA. Zápasníci prišli aj o podstatnú časť zo svojich výplat. Zatiaľ čo v Nevade by štátu neplatili nič, v Kalifornii už nechali desať a viac percent zo svojho zárobku.

„A kto zaplatí moje dane?" povedal Dana White, keď sa ho na tlačovej konferencii pýtali na to, či dostanú bojovníci štartovky vyššie výplaty, čo by pokryli stratu na daniach, ktorú im spôsobilo presunutie eventu.

No, odpoveď na túto otázku je vcelku jednoduchá. Zaplatili to fanúšikovia. Presnejšie tí fanúšikovia, ktorí si zakúpili PPV.

Novinár Dave Meltzer tento týždeň zverejnil informáciu o tom, že PPV na turnaj UFC 232 si zakúpilo až 700-tisíc divákov. To znamená, že išlo o druhý najúspešnejší PPV galavečer minulého roka, keď viac divákov k obrazovkám pritiahol jedine megaduel medzi Khabibom Nurmagomedovom a Conorom McGregorom.

UFC nedávno vyrokovalo novú zmluvu so sprostredkovateľmi PPV prenosov, vďaka čomu si už UFC ponecháva 70% z celkového zárobku z PPV. Predtým to bolo rozdelenie 50/50, no keďže UFC je azda posledným veľkým hráčom na poli PPV, Dana White dokázal pre organizáciu vyjednať výhodnejšie zmluvy. Čiže, UFC 232 pre samotné UFC mohlo vygenerovať približne 30 miliónov dolárov (samozrejme, tiež pred zdanením).

Ak by sa UFC rozhodlo spraviť z duelu Cyborg - Nunes hlavný zápas večera a súboj Jonesa s Gustafssonom by bol presunutý na neskorší termín, teda podujatie UFC 232 by zostalo v Las Vegas, UFC by v žiadnom prípade nemohlo pomýšľať na tak vysoké zisky. Zrejme by bolo odvážne očakávať aj polovičný počet predajov PPV.

No pokiaľ by UFC 232 s hlavným ťahákom Cris Cyborg vs. Amanda Nunes naozaj dokázalo zaujať aspoň 350-tisíc platiacich divákov, potom by sme sa bavili o zisku okolo 15 miliónov dolárov. Niet sa tak čomu čudovať, že UFC urobilo všetko pre to, aby Jones zostal v hlavnom zápase večera aj za cenu toho, že na to doplatili bojovníci štartovky, diváci a, aby sme féroví, niekoľkými milionmi aj samotná organizácia.

UFC by však prišlo omnoho viac, ak by Jones nebol v akcii. Všetká kontroverzia okolo Jonesových dopingových testov navyše ešte pomohla lepšie predať zápas. Ak by sa duel odložil na neskôr, táto téma by už zrejme ani nebola taká horúca. 

Kam ďalej

Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!Attila Végh ponúka Mikuláškovi pomocnú ruku: Je u nás vítaný„Verím, že toto bolo naposledy,“ hovorí Vlasto Čepo o súboji s kamarátomLucia Krajčovič hodnotí zápas so „Silent Killer“ Vlasto Čepo: Myslel som si, že si normálny chalan, ale ukázal si, že ten tvoj americký úsmev je falošnýPatrik Jevický: Vyzývam Rašku na súboj!