Francis Ngannou v Kamerune otvoril vôbec prvý MMA gym

Foto: Greg Baker/AFP/Getty Images

Život obyvateľov chudobných častí Kamerunu, medzi ktoré sa radí i dedina Batié, je veľmi náročný. Svoje o tom vie Francis Ngannou, ktorý pochádza práve odtiaľ.

Ngannou musel už vo veku dvanásť rokov nastúpiť do práce v pieskovej bani, aby mohol finančne podporiť svoju rodinu. Jednalo sa o mimoriadne ťažkú prácu. Niekedy musel Francis celý deň stáť vo vode, ktorá mu siahala až po holene, inokedy si zas musel dávať pozor na padajúce kusy zeminy zo strmých kopcov, pod ktorými pracoval.

Navyše musel odolávať lákaniu k vstupu do miestnach gangov. Jeho otec mu pritom vôbec nešiel príkladom, keďže to bol známy opilec a pouličný bitkár.

Avšak Ngannou si šiel napriek tomu za svojím snom stať sa boxerským šampiónom. Odišiel kvôli tomu do Paríža, kde spočiatku žil ako bezdomovec. Popri hľadaní gymu, v ktorom by mohol trénovať a dočasne bývať, mu bolo odporúčené, aby si vyskúšal tréning MMA. Z gymu Fernanda Lopeza sa následne v priebehu niekoľkých rokov prepracoval až k titulovému zápasu v UFC.

Rok 2018 síce Ngannou nevyšiel úplne podľa predstáv, no vzhľadom na to, že patrí medzi najmladších zápasníkov na špičke najťažšej divízie sa dá predpokladať, že ešte nepovedal posledné slovo.

Ngannou sa však okrem svojej vlastnej kariéry snaží venovať aj ľuďom z rodného Kamerunu. Tí väčšinou neveria tomu, že by v živote mohli niečo dosiahnuť, no Ngannou im dal nádej. Francis Ngannou im ukázal, že si skutočne môžu plniť svoje sny.

„Mnoho detí v Kamerune má teraz vďaka mne svoj sen. Hovoria, ´budem šampiónom v MMA. Budem boxovať, presne ako Francis´, pretože videli, že aj som bol na tom rovnako ako oni teraz. Nemal som nič. Nemal som žiadnu príležitosť. Dnes ma ale vidia a uvedomujú si, že je to predsa možné. Aj keď sú chudobní, v živote môžu niečo dosiahnuť. Nie je to jednoduché. Je to veľmi ťažké, no je to možné," povedal Ngannou v dávnejšom rozhovore pre portál MMA Junkie.

Okrem toho, že je veľkou motiváciou, Francis svojim rodákom pomáha aj materiálne. Ngannou dal v Kamerune postaviť vôbec prvý MMA gym. Trénovať v ňom môžu aj deti, ktoré sú v rovnako zložitej situácii ako bol v detstve Ngannou.

 
Kam ďalej

Smutné správy. Boxer zomrel na následky zranení, ktoré utrpel v zápasePešta chce zápas s Vémolom, ten mu odkazuje: Ak prejdeš cez Kimballa, tak ťa pokojne popravím v 93-ke"Tieto Majstrovstvá Sveta boli najťažším a najlepšie obsadeným turnajom na akom som v mojej kariére bola." hovorí Monika ChochlíkováChochlíková, Cmárová a Filipová vyhrali Univerzitné Majstrovstvá Európy v K1!MMA a testovanie na doping: Kde je vôľa, tam je cestaMach Muradov zaujal samotného Henry Cejuda