Cejudo vs. Dillashaw: V stávke je veľa

Za posledné dva roky sme boli hneď trikrát svedkami toho, že šampión prešiel o váhovú kategóriu vyššie a získal druhý opasok. Najprv sa to v Madison Square Garden podarilo Conorovi McGregorovi, po ňom do tohto exkluzívneho klubu pribudol Daniel Cormier a najnovšie aj Amanda Nunes. Taktiež sme ešte v roku 2017 videli veľký návrat Georgesa St-Pierrea, ktorý po rokoch kraľovania welterovej divízii okúsil vody strednej váhy. GSP zdolal vtedajšieho šampióna Michaela Bispinga a hoci na rozdiel od vyššie spomenutých hviezd nedržal oba opasky v rovnaký čas, pripojil sa k ďalším legendám BJ Pennovi a Randymu Coutureovi, ktorí sa do klubu "champ-champov" dostali podobne ako on.

So superfightmi medzi dvoma úradujúcimi šampiónmi sa akosi roztrhlo vrece a dnes nás čaká ďalší duel z tejto série. Avšak oproti všetkým minulým súbojom dvoch šampiónov je ten dnešný niečím jedinečný. Po prvý raz sa totiž deje to, že šampión v túžbe za druhým titulom prestupuje do nižšej váhovej kategórie. TJ Dillashaw podriadil uplynulých dvanásť týždňov tomu, aby premiérovo vo svojej kariére zvládol chudnutie do mušej váhy.

Súčasný kráľ bantamovej váhy prispôsobil svoju životosprávu a celý tréningový režim úspešnému zníženiu hmotnosti na požadovanú hodnotu. Dillashaw si zhadzovanie nenechal na poslednú chvíľu. K náročnej výzve sa postavil ako profesionál a tri mesiace fungoval na základe rád vedcov. Jeho weight cut bol vopred vypočítaný podľa matematických algoritmov. Spoliehať sa na matematické vzorce nemusí byť veľmi spoľahlivé, ak sa bavíme o ľudskom organizme, ktorý sa môže správať nevyspytateľne. Dillashawovi sa to ale vyplatilo. TJ bol na váhe už večer pred vážením a všetko si to teda výborne načasoval. Obrovský risk, keďže nikdy predtým do mušej váhy nechudol, mu tak vyšiel.

Dillashaw sa v prípade víťazstva môže stať prvým šampiónom dvoch váhových kategórií, ktorý sa tejto pocty dočká po prechode do nižšej váhy. Celkovo sa môže stať siedmym členom spomínaného klubu výnimočných.

Šanca na zisk druhého opasku pre Dillashawa však azda ani nie je tým hlavným nábojom dnešného duelu. V hre je omnoho viac. S najväčšou pravdepodobnosťou sa rozhoduje o osude desiatok bojovníkov. Šampión Henry Cejudo dnes bojuje za celú mušiu váhu. Ak zvíťazí, najľahšia mužská divízia má šancu na prežitie. Ak prehrá, zápasníci mušej váhy si zrejme budú musieť hľadať nový domov.

Tak to vnímajú Cejudo aj Dillashaw, rovnako bojovníci a fanúšikovia. Dana White síce odmietol odpovedať na to, či je v stávke osud 125-librovej divízie, no skutočne sa zdá, že je tomu tak. Práve toto bol hlavný dôvod toho, prečo UFC chcelo, aby superfight Cejuda a Dillashawa prebehol v mušej váhe. „UFC ma sem poslalo definitívne zničiť túto divíziu. Som vrahom mušej váhy," vraví už po celé týždne Dillashaw.

Cejudo sa zas chváli podporou zo strany svojich vlastných súperov. Mnohé mušie váhy, ktoré sa, samozrejme, nechcú vzdať svojho miesta v UFC, dúfajú, že Cejudo zachráni ich živobytie. „Viacerí moji súperi za mnou prišli, aby mi popriali veľa šťastia. Dokonca aj Joseph Benavidez, jeho tímový kolega. Povedal, že aj keď je mojím rivalom, v tomto zápase mi drží palce," hovoril Cejudo na predzápasovej tlačovej konferencii.

Samotný zápas by mal byť plný akcie. Predpokladá sa, že Dillashaw by mal mať výhodu v postoji, Cejudo zas na zemi. Olympijský víťaz z roku 2008 vyniká svojím wrestlingom, no Dillashaw by chcel prekvapiť práve v tejto oblasti. „Tú zlatú medailu mu vezmem priamo z jeho krku," predpovedá. Zatiaľ čo Cejudo patrí medzi najlepších wrestlerov v MMA, Dillashaw je považovaný za jedného z najlepších "MMA wrestlerov". Predsa, wrestling v klietke je rozdielny od toho klasického, keďže zápasníci sa musia vysporiadať s mnohými faktormi navyše.

Cejudo ale nie je bez šance ani v postoji. Tam by zas mohol on prekvapiť Dillashawa. Cejudo by mohol mať výhodu v rýchlosti. Ak bude svoje rýchle údery dobre kombinovať s vynikajúco načasovanými takedownami, mohol by po výhre nad Demetriousom Johnsonom, ktorý sa radí medzi najlepších bojovníkov histórie, pridať do svojej zbierky aj skalp možno najlepšej bantamovej váhy histórie.

Foto: ESPN
Kam ďalej

Smutné správy. Boxer zomrel na následky zranení, ktoré utrpel v zápasePešta chce zápas s Vémolom, ten mu odkazuje: Ak prejdeš cez Kimballa, tak ťa pokojne popravím v 93-ke"Tieto Majstrovstvá Sveta boli najťažším a najlepšie obsadeným turnajom na akom som v mojej kariére bola." hovorí Monika ChochlíkováChochlíková, Cmárová a Filipová vyhrali Univerzitné Majstrovstvá Európy v K1!MMA a testovanie na doping: Kde je vôľa, tam je cestaMach Muradov zaujal samotného Henry Cejuda