Jedna éra sa skončila, tá nová však začína a prináša so sebou viacero otáznikov


Turnajom UFC 232 sa skončila sedem rokov trvajúca éra Foxu, no s príchodom nového roka sa zároveň začalo nové dobrodružstvo s názvom éra ESPN, ktorá so sebou prináša viacero nových otázok.

Koniec éry Foxu

Posledné zápasy vysielané na obrazovkách televízie Fox Sports, predzápasy podujatia UFC 232, boli perfektným obrazom sedem rokov trvajúcej spolupráce UFC a Foxu. Všetko sa začalo veľmi dobre, no éra Foxu mala upadajúcu tendenciu. Absolútny vrchol sledovanosti bol zaknihovaný hneď pri prvom turnaji UFC on Fox, kedy takmer desať miliónov divákov naživo videlo, ako Junior Dos Santos knokautoval Caina Velasqueza a získal tak opasok ťažkej váhy, pričom priemer pre celý galavečer sa blížil šiestim miliónom divákom.

Priemerná sledovanosť posledných podujatí série UFC on Fox už bola viac než dvojnásobne nižšia ako tomu bolo pri prvých turnajoch. Práve preto vyzneli televízne predzápasy UFC 232 tak symbolicky. Krásna submisia Ryana Halla nasledovaná výborným výkonom Petra Yana, no potom sme boli svedkami duelu medzi Cat Zingano a Megan Anderson, ktorý sa kvôli veľmi nešťastnej náhode skončil už po minúte. A čerešnička na záver, smutný zápas Arlovského s Harrisom do úplného konca dopozerali len tí najvernejší fanúšikovia bojových umení.

O ére Foxu sa však napriek postupne klesajúcim číslam v žiadnom prípade nedá hovoriť negatívne. Prvotným poslaním bolo vytvoriť veľké hviezdy vďaka prítomnosti na celoštátne známej televízii, čo sa podarilo, i keď Fox v tom nehral hlavnú úlohu. Veď práve počas ostatných rokov na výslnie vystúpili Ronda Rousey a Conor McGregor, asi dve najväčšie hviezdy v dejinách UFC. Ich cesta na vrchol nebola priamym dôsledkom prítomnosti UFC na Foxe (mimochodom, Ronda Rousey vždy zápasila len na PPV), no Fox ich podporil v inom smere. Rousey aj McGregor už viac nereprezentovali iba MMA organizáciu, ale boli tvárami celosvetovo uznávaného giganta. A k zisku tohto označenia Fox dopomohol významným podielom.

Je dôležité uvedomiť si, že UFC sa v uplynulých rokoch v očiach svetových médií azda definitívne zbavilo nálepky "human cockfighting", ktorá zabraňovala tomu, aby mohlo MMA preraziť do mainstreamu.

Čo sa týka voľnej televízie, najsledovanejší zápas v histórii MMA.

Nová éra 

Po siedmich rokoch však prišla veľká zmena. UFC sa s Foxom nedohodlo na predĺžení spolupráce a v závere minulého roka podpísalo zmluvu s prvou športovou televíziou na území Spojených štátov amerických, ESPN. Kontrakt s platnosťou na päť rokov, ktorý UFC ročne vynesie 300 miliónov dolárov, je úplne iný oproti tým, ktoré UFC podpísalo v minulosti. Nejde iba o prechod z jednej televízie na druhú, ako by sa mohlo zdať v jednoduchom ponímaní, a to najmä kvôli tomu, akú významnú úlohu v novej zmluve zohráva streamovacia platforma ESPN+.

Tú ESPN rozbehlo ešte len v apríli minulého roka. ESPN+ ponúka živé športové prenosy a taktiež originálne relácie. Streamovacie platformy zažívajú veľký boom a zdá sa, že najbližšie roky budú patriť práve im. I keď čo sa týka spojenia streamovacích služieb a bojových športov, začiatky nie sú ľahké. Služba DAZN, zrejme úhlavný konkurent pre ESPN+, ktorá vlastní exkluzívne vysielacie práva pre zápasy Canela Alvareza, Anthonyho Joshuu či vybrané podujatia Bellatoru a rovnako ďalšie MMA organizácie ako KSW alebo Combate Americas, je zatiaľ skôr sklamaním. Decembrový duel Canela Alvareza s Rockym Fieldingom síce v Mexiku sledovalo neuveriteľných 26 miliónov divákov (a to sa ešte jedná o pokles oproti takým súbojom s Golovkinom), no v USA, na platforme DAZN, to vôbec nedopadlo dobre. Podľa informácií uznávaného Davea Meltzera bol počet divákov sledujúcich tento zápas "šokujúco nízky". Iste, Fielding rozhodne nie je známym menom, avšak celý "fight week" sa niesol v až nezvyčajne tichom duchu. Canelo je pritom spomedzi aktívnych športovcov druhým najväčším ťahákom na PPV (hneď po Conorovi McGregorovi) a aj jeho slabšie zápasy by mali pritiahnuť omnoho väčšiu pozornosti.

Na druhú stranu, treba si uvedomiť, že DAZN sa nemôže oprieť o takú silnú podporu ako ESPN+. Televízia ESPN môže systematicky pracovať na propagácii svojej streamovacej platformy. K tomu jej nemusia slúžiť len samotné športové prenosy, ale aj sledované relácie ako First Take či SportsCenter. Aj UFC sa vďaka nadviazaniu spolupráce s ESPN bude odteraz tešiť čoraz väčšej obľube u týchto relácií. Veď už počas prvého galavečera UFC na ESPN dostal priestor za mikrofónom známy Stephen A. Smith, spoločne s Maxom Kellermanom tvár relácie First Take. Stephen A. je povestný svojimi kontroverznými vyjadreniami, ktoré často rozdeľujú fanúšikov na dva tábory. To je však, či už sa to niekomu páči alebo nie, dôvodom jeho úspechu a UFC môže ťažiť z toho, že zápasy a debaty o nich sa budú na obrazovkách objavovať častejšie.

Dana White a jeho posledné vystúpenie v relácii First Take. Tohto budeme svedkami čoraz častejšie.

UFC teda pomôže väčšia pozornosť v televíznych reláciách, no zároveň, samo UFC má prevziať rolu jedného z hlavných lákadiel fanúšikov na streamovaciu službu ESPN+.

Úloha UFC pri popularizácii streamovacej služby ESPN+

Tu by možno bola na mieste menšia skeptika ohľadom toho, či je UFC vo svete športu etablované dostatočne na to, aby sa zhostilo tejto úlohy. Nebude väčšinová exkluzívna dostupnosť na platenej streamovacej službe viesť skôr k stagnácii rozletu, ba až úpadu značky, ktorá za posledné roky tak vystrelila dopredu?

UFC začalo ESPN éru vo veľkom, a to titulovým zápasom dvoch šampiónov, kde bola v hre navyše budúcnosť celej divízie. Je snáď isté, že sledovanosť sa zďaleka nemohla priblížiť tomu, čo by tento zápas dokázal na klasickom televíznom kanáli. Aj napriek tomu dopadol debut na výbornú. Predzápasová porcia s "malým hlavným zápasom večera" medzi Donaldom ´Cowboyom´ Cerronem a Alexom Hernandezom, ktorá bola vysielaná na veľkom ESPN a divákov mala navnadiť k pokračovaniu sledovania na streamovacej službe, mala najvyššiu sledovanosť od roku 2013, ak sa bavíme o predzápasoch. ESPN v tlačovej správe zverejnilo, že v sobotu, v deň podujatia Cejudo vs. Dillashaw, sa do služby ESPN+ prihlásilo viac než 500-tisíc nových divákov! To je jednoznačne najväčší prírastok za jeden deň od minuloročného zavedenia služby a zásluhu na tom má UFC.

Prvotné čísla teda vyzerá viac ako slušne, no netreba zabúdať na to, že podstatnú časť z tohto polmiliónového prílevu fanúšikov tvoria takí, ktorí využili 7-dňovú skúšobnú verziu, po ktorej vypršaní sa môžu rozhodnúť tak, že služby ponúkané na platforme ESPN+ pre nich zatiaľ nie sú zaujímavé natoľko, aby si ju predplatili. Samozrejme, to je to najdôležitejšie, presvedčiť divákov o výhodách, ktoré stoja za uhradenie predplatného. Ide dlhý o proces a iba čas ukáže, ako veľmi úspešný.

Navyše, UFC sa nadobro nevytráca z televíznych obrazoviek. 2O turnajov bude exkluzívnou záležitosťou ESPN+, no 10 hlavných kariet vrátane predzápasov ku všetkým PPV galavečerom odvysiela materský kanál ESPN, poprípade sesterský ESPN 2. Neustála prítomnosť naživo vysielaných zápasov v televízii v kombinácii so spomínaným väčším záujmom zo strany sledovaných športových relácií a očakávaným nárastom popularity streamovacích služieb by mali zabezpečiť stále napredovanie svetového lídra v MMA.

K tomu treba spomenúť aj možnú zmenu taktiky ohľadom PPV, na ktorom si UFC v súčasnosti veľmi zakladá. Ako ste sa mohli dočítať už v dávnejšom článku, súčasné smerovanie nasvedčuje tomu, že PPV pôjde do úzadia. Momentálne nie je jasné, či si UFC bude môcť ponechať svoj PPV systém a pokojne v tejto oblasti môžu nastať významné zmeny s dopadom na celkový chod organizácie. Len ťažko si predstaviť úplné zanevrenie na PPV, no minimálne obmedzenie PPV turnajov na nižší počet neznie nereálne. To by viedlo k väčšej dostupnosti atraktívnych zápasov pre bežné Fight Nighty a tým pádom aj k možnému väčšiemu záujmu o ESPN+.

Nasledujúce roky ukážu, ako dokáže UFC benefitovať zo spolupráce s ESPN a či organizácia zachytila trend streamovacích služieb v správny čas.

Pre slovenských a českých sa zatiaľ nič nemení. Hlavné karty podujatí UFC pravidelne vysiela Nova Sport 2, zatiaľ čo predzápasy sú naďalej záležitosťou UFC Fight Passu.

Kam ďalej

Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!Attila Végh ponúka Mikuláškovi pomocnú ruku: Je u nás vítaný„Verím, že toto bolo naposledy,“ hovorí Vlasto Čepo o súboji s kamarátomLucia Krajčovič hodnotí zápas so „Silent Killer“ Vlasto Čepo: Myslel som si, že si normálny chalan, ale ukázal si, že ten tvoj americký úsmev je falošnýPatrik Jevický: Vyzývam Rašku na súboj!