Trénerské tímy by mali častejšie myslieť na zdravie svojich zverencov, myslí si Trevor Wittman

Známy kouč Trevor Wittman si myslí, že tréneri by mali častejšie myslieť na zdravie svojich zverencov a vziať preto zodpovednosť do vlastných rúk.

Rozhodcovia sú často kritizovaní za neskoré ukončenia zápasov, no ľudia si neuvedomujú, že aj tréneri daného bojovníka majú právo na vhodenie uteráka do ringu či klietky.

Wittman s tým osobnú skúsenosť. Jeho zápasník, ostrieľaný veterán Nate Marquardt, v roku 2015 na podujatí UFC 188 v Mexiku zápasil s mladým Kelvinom Gastelumom. Očakávalo sa, že Gastelum bude pre starnúceho Marquardta veľkou prekážkou, a to sa presne aj potvrdilo.

Marquardt toho mal po dvoch kolách dosť a trénerom počas prestávky oznámil, že už v sebe nemá viac. Wittman, namiesto toho, aby ešte Marquardta nabúdzal k pokusu o zázrak v treťom kole, hlavnému arbitrovi oznámil, že zo súboja odstupujú. „Ak zápasník dostáva výprask a je jasné, že už v tej klietke viac byť nechce, vy ako tréner musíte byť ten, kto zasiahne," hovoril Wittman v relácii The MMA Hour moderovanej Lukeom Thomasom.

„Musíte vykonať to ťažké rozhodnutie. Nech sa potom bojovníci sťažujú, že ste to nemali robiť, pretože ak zápasník viackrát utrpí ťažkú porážku, ničí ich to fyzicky a aj po mentálnej stránke. Nie je jednoduché vrátiť sa späť po ťažkej prehre."

Ušetrenie bojovníka od ďalších zbytočných úderov môže v konečnom dôsledku znamenať nielen predídenie vážnejším zdravotným problémom, ale tiež predĺženie kariéry. „Vidíte to u mnohých bojovníkov, ako by sa ich kariéry úplne zmenili. Vyzerajú priam neporaziteľne a zrazu príde zmena, no a sú z nich obyčajní ľudia z mäsa a kostí. Zvyčajne vám stačí všimnúť si dva alebo tri zápasy, ktoré ich zmenili," myslí si Wittman.

Foto: Sherdog
Kam ďalej

Smutné správy. Boxer zomrel na následky zranení, ktoré utrpel v zápasePešta chce zápas s Vémolom, ten mu odkazuje: Ak prejdeš cez Kimballa, tak ťa pokojne popravím v 93-ke"Tieto Majstrovstvá Sveta boli najťažším a najlepšie obsadeným turnajom na akom som v mojej kariére bola." hovorí Monika ChochlíkováChochlíková, Cmárová a Filipová vyhrali Univerzitné Majstrovstvá Európy v K1!MMA a testovanie na doping: Kde je vôľa, tam je cestaMach Muradov zaujal samotného Henry Cejuda