Petrášek sa vracia na lov, ale šancu na skalp amerického Grizlyho má už len jednu

Už si myslel, že ho má na lopate.

Miloš Petrášek bol toho názoru, že svojím americkým súperom otriasol. To vlastne aj je možné, avšak Grizly nebol ranený natoľko, aby sa nedokázal brániť. Keď sa teda Petrášek chystal na zasadenie definitívneho úderu, vpadol do pasce. Grizlyho Petráškov predchádzajúci útok akurát ešte viac naštval. Pri ďalšej príležitosti sa tak zahnal svojimi ostrými pazúrmi.

A bolo po všetkom. Narušiteľ úspešne zvládol boj o cudzie teritórium, domáci hrdina padol.

Publikom stíchlo. Arénou sa po chvíli začalo ozývať bučanie. Grizly si divákov znepriatelil najmä deň pred zápasom, na vážení, kam prišiel výrazne ťažší oproti požiadavkám, ktoré stanovujú predpisy.

Vraj za to mohla choroba, s ktorou musel bojovať ešte pred samotným zápasom. Kimball tvrdil, že nebol schopný potenia sa v saune, čiže počas kritickej finálnej etapy procesu chudnutia. Tri kilogramy sú však napriek komplikáciám skutočne príliš veľkým prešľapom.

Nie každý by ten zápas vzal. Petrášek chcel udeliť Američanovi tvrdú lekciu. „Totálny úlet. Nezodpovednosť a neprofesionálne chovanie, ktoré by som možno čakal na amatérskej lige, no nie od veterána UFC. Zápas neberiem kvôli prachom, ktoré vám idú zo súperovej výplaty, ale pretože som makal a aj napriek tým trom kilogramom ti dám zajtra nálož," také boli Petráškove slová po dozvedení sa výsledku Kimballovho váženia.

Petrášek prijal duel s Kimballom napriek tomu, že ten prevážil o tri kilogramy.

Ťažko povedať, či a poprípade akú veľkú úlohu zohrali v prvom dueli tieto tri kilogramy. Samozrejme, taký veľký rozdiel dokáže narobiť poriadnu šarapatu a Kimball vďaka nim naozaj mohol mať v zápase citeľnú prevahu.

Lenže, je otázne, či by bol výsledok iný nebyť Kimballovho preváženia. Bolo to iba demonštrovanie svojej úrovne alebo Kimballovi k víťazstvu dopomohla aj neférová výhoda? O tom už môžeme len špekulovať.

Avšak skúste sa vžiť do pozície Miloša Petráška. Odniesli ste si porážku zo súboja, do ktorého ste si verili a navyše, vašou hlavou prúdia pochybnosti týkajúce sa podmienok prehry. Petrášek nikdy nespochybnil Kimballovo víťazstvo, no ako sa asi cítil? Prehrať so súperom, ktorý nesplnil váhový limit. A vrátiť sa musíme aj k záverečnej akcii, ktorá rozhodla duel.

Dá sa povedať, že Petrášek spravil školácku chybu. Po dobre trafenom údere sa pustil do prestrelky, pričom príliš nemyslel na defenzívu. Áno, nám sa ľahko hodnotia spomalené zábery, ale túto chybu si garantovane uvedomuje aj Petrášek. Práve jeho to určite škrie najviac zo všetkých. Bojovník Petráškových kvalít si je vedomý toho, akú hlúposť vyviedol, keď sa nechal strhnúť jedným úderom.

O to viac tá prehra bolí. Viete, čo ste pokazili. Čas však späť nevrátite. Je tu ale iná možnosť, ako napraviť svoje chyby.

Odveta. Petrášek po nej túžil v podstate okamžite. To mnoho bojovníkov po prehrách, takže Petráškovmu prianiu sa asi neprikladala taká veľká pozornosť. Ak ste sa na to v tom čase pozreli nestranne, prečo by Kimball mal záujem o okamžitú odvetu súboja, ktorý jasne vyhral. Áno, bola tu škvrna v podobe preváženia, ale, úprimne, ruku na srdce, koľkokrát ste už videli odvetu kvôli tomu, že niektorý zo zápasníkov nespravil váhový limit?

Zdalo sa, že veľký zmysel by prípadná odveta nedávala ani pre organizáciu Oktagon MMA. Oktagon by musel jednak presvedčiť Kimballa, ktorý by si zrejme tentoraz vypýtal minimálne o čosi tučnejšiu výplatnú pásku, a k tomu by riskoval druhú prehru jednej zo svojich tvárí v krátkom časovom slede.

Avšak Miloš Petrášek v tom mal jasno. Zaujímal ho len jediný zápas. Odveta. Šanca na napravenie chyby. „Nedal som im na výber. Povedal som im, že do iného zápasu nenastúpim. Pokiaľ ma porazí znova, dokáže, že je lepší bojovník než ja, s čím dokážem žiť. Budem vyrovnanejší, ako keby na tú odvetu nedošlo. Budil by som sa s myšlienkami ´čo by bolo, keby..´," uviedol Petrášek v rozhovore pre Lidovky.cz.

Celé promo tohto odvetného duelu je stavané na tom, že Petrášek si ide po odplatu.

Hlavným motívom je Petráškova honba za pomstou. "Meloun" je ústrednou postavou celého zápasu. To môže byť výhoda. Je isté, že hala bude na strane domáceho reprezentanta. Zároveň to však znamená, že ťarcha, ktorú Petrášek ponesie na pleciach, bude o to ťažšia.

Petrášek čelí obrovskej výzve. Nielenže sa musí popasovať s tým, že sa stretne so svojím premožiteľom, musí sa vyrovnať s tlakom prostredia.

Risk? Obrovský. Tlak vyvíjaný na Petráška? Obrovský. Potenciálny zisk? Obrovský.

Asi tak by sa dal v krátkosti zhrnúť Petráškove vyhliadky pred súbojom s Kimballom. Risk stretu so zápasníkom, ktorý ho už raz zdolal, je skúsenejší a na papieri favoritom. Úlohu mu ani náhodou neuľahčí tlak, ktorý naňho bude vyvíjaný. Ak sa však dokáže vyrovnať so všetkými prekážkami a z náročného duelu vyjde víťazne, bude kráľom Ostravy. 

Petrášek musí využiť príležitosť, o ktorú sám požiadal, pretože viac šancí už nedostane. 

O svoju odvetu by v prípade vyrovnania skóre zrejme ihneď požiadal Kimball a Oktagon by mu musel vyhovieť. Na stole by bola veľká trilógia, ktorá by mohla prebehnúť v priebehu dvanástich mesiacov. To by bola veľká rarita.

„Petrášek v podstate riskuje celú svoju kariéru."

Foto: Oktagon MMA
Kam ďalej

Patrik Kincl: Život nie je len o náhodách a osude, ale aj o rozhodnutiachSom najlepší zápasník Česko-Slovenska a chystám sa to dokázať, hovorí pred súbojom s Véghom Vémola"Lajoš" Klein dostal ponuku od UFC, zápasiť mal s Khabibovým tímovým kolegom na UFC 242Najväčšia domáca organizácia si svojou cestou na Oktagon uctila Ilju ŠkondričaPiráta považujem kvalitatívne za lepší priemer, hovorí Robo Pukač pred súbojom o BratislavuBuchinger novou akvizíciou KSW!