V mojich časoch nebol odmenou opasok, ale pobyt vo väzení, hovoril „barový bitkár" Tank Abbott


Vľavo Abbott počas svojej kariéry, vpravo čerstvá fotografia spred niekoľkých dní.

Dnes sa MMA radí medzi najpopulárnejšie športové odvetvia na planéte. Tento šport si získal obrovskú fanúšikovskú základňu a tým pádom získal povedomie i v médiách. UFC sa zaradilo medzi najznámejšie svetové značky, čo dosvedčuje niekoľkomiliardová hodnota, ktorá dokonca údajne narastá.

Pozdvih úrovne však nie je badateľný iba na progrese UFC. Skvelý posun zaznamenali aj regionálne scény, na ktorých vyrástli organizácie schopné vychovať vlastné hviezdy.

V súčasnosti sa MMA teší značnému pokroku. Avšak pred rokmi, keď boli zmiešané bojové umenia doslova v plienkach, to bol hotový divoký západ. Vtedajšie podujatia vyzerali diametrálne odlišne.

Rovnako aj zápasníci. I tí si prešli evolúciou, ruka v ruke s pravidlami a celkovým imidžom športu. Dnešné hviezdy, ktoré sa na tlačové konferencie dostavia v drahých oblekoch a dbajú na to, aby si prostredníctvom sociálnych sietí udržali kontakt s fanúšikmi a mohli propagovať svojich sponzorov, sú nástupcami tých, ktorí sa sami označovali za „bitkárov".

Koniec koncov, pojem bitkár bol pre mnohých priam charakteristický. V súčasnej podobe MMA by v kariére nemali títo páni takmer žiadnu šancu na výraznejší úspech. Lenže vtedy, v 90. rokoch, postavili dinosaury klietky pevné základy toho, čo môžeme teraz obdivovať.

Bez nich by nebolo nič. A presne kvôli tomu, hoci sa na nich môžeme pozerať akokoľvek, na jednu vec by sme nemali zabúdať. Zásluhy týchto osôb by rozhodne nemali zapadnúť prachom. Medzi mužov, ktorým by sme mali byť vďační, patrí aj Tank Abbott, ktorý je dokonalým príkladom predošlých riadkov.

Nikdy nevyčnieval svojou technikou či kondíciou, práve naopak. Jeho najsilnejšou zbraňou bola hrubá sila, pre ktorú vzbudzoval rešpekt. Nie je o ňom tak známe, že ešte na škole, teda dávno pred prvým profesionálnym zápasom, sa roky venoval wrestlingu či tréningu boxu. O tom vie len málokto, a to najmä preto, lebo Abbott sa vždy predstavoval ako postrach ulice, ktorého vytrénovali barové bitky.

Vlastným menom David Lee Abbott, kalifornský rodák z Huntington Beach si počas školy privyrábal ako predavač v obchode s liehovinami. Raz ho však naštval zákazník, ktorý sa správal ako „chytrák", čo si Abbott nenechal páčiť a zákazníka priamo v obchode zbil. Keďže vysvitlo, že tento zákazník bol synom detektíva, Abbott neunikol trestu vo výške 6 mesiacov. Sudca pri vynesení rozsudku povedal: „Pán Abbott, ste maniak. Som prekvapený, že ste ešte nikoho nezabili."

„Robil som to ešte v časoch, kedy bol odmenou pobyt vo väzení, nie výhra opasku," chválil sa neskôr Abbott. Áno, presne takéto vyjadrenie by ste čakali od tzv. starej školy. A je dobré uvedomiť si, že Abbott nežartoval. Veď aj do UFC sa dostal vďaka tomu, že promotérov zaujal svojou povesťou barového bitkára. 

Abbott sa v UFC uviedol na šiestom turnaji. V prvých dvoch zápasoch si pripísal výhry a hneď pri svojej premiére postúpil do finále pyramídy. Vo finálovom zápase ho ale po 18 minútach urputného boja zdolal Oleg Taktarov. Obaja muži boli extrémne vyčerpaní. Taktarova museli z klietky dokonca odniesť.

Celkovo sa Abbott postavil do profesionálneho zápasu 25-krát. Získal 10 skalpov, 15-krát odchádzal ako porazený. Čelil takým menám ako Dan Severn, Don Frye, Vitor Belfort, Frank Mir či v mnohom podobnej persóne, Kimbovi Sliceovi. So všetkými menovanými síce Abbott prehral, no už len fakt, že zápasil s takýmito menami, dokazuje, aké miesto mu právom patrí v kronike MMA.

Abbott sa môže pýšiť aj jedinečným angažmá v legendárnom seriáli Priatelia. V roku 1997 sa objavil v 24. epize tretej série s názvom "The One With Ultimate Fighting Champion", kde zahral samého seba. John Favreau, v seriáli milionár Pete Becker, ktorý randil s Monikou, sníval o tom, že sa stane šampiónom ultimátnych zápasov. Abbott ho však poriadne dochrámal už v prvom dueli a na konci epizódy sa s ním napokon Monika rozišla. V epizóde si zahral aj legendárny moderátor Bruce Buffer a rozhodca "Big" John McCarthy.

Abbott sa nemaznal ani so seriálovými súpermi.

Po viacerých ukončeniach kariéry a comebackoch už Abbott musel povedať zápasom v klietke definitívne zbohom. Podstatnú úlohu v tom určite zohral jeho zdravotný stav. Minulý rok bol na tom Abbott veľmi zle a život mu zachránila komplikovaná transplantácia čriev. „Moje telo konečne dobehlo môj divoký život. Asi päťkrát som zomrel na operačnom stole, mal som aspoň šesť mŕtvic, no stále som tu. Najťažší zápas môjho života. Na jednotke intenzívnej starostlivosti som strávil 107 dní," takto 54-ročný Abbott v decembri opísal svoje zdravotné problémy.

Abbot sa však už niekoľko mesiacov po ťažkej operácii objavil v gyme a taktiež odbehol charitatívny maratón. 

Len niekoľko mesiacov po náročnom zákroku Abbott opäť športoval.

Postupom rokov sa začal v MMA klásť čoraz väčší dôraz na taktiku, pilovanie technických nedostatkov. Predsa, súboje môžu rozhodovať aj tie najnepatrnejšie detaily. Práve spomenutá taktika je kľúčom k úspechu. Niektorí bojovníci preto preferujú štýl, ktorý možno nie je až tak divácky atraktívny, no prináša vytúžené ovocie, a to je podstatné.

V dobách Tanka Abbotta to ale vyzeralo inak. „Keď idem do zápasu, nejdem tam zvíťaziť. Ja idem bojovať!"

A pozostatky z tejto mentality je možné vidieť ešte aj dnes a vôbec nie ojedinele. Diváci si želajú, aby sa z každého duelu stala krvavá prestrelka a ak nie to, nech zápasy aspoň končia poriadnymi vypínačkami v postoji. Bojovníci ako Tank Abbott zanechali v MMA nezmazateľnú stopu a či sa nám to páči alebo nie, ich vplyv zrejme zo sveta bojových umení nikdy úplne nevymizne.

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play