Krach XFN: Keď hrajú prím diletanti


Ak sa československá scéna niečím vyznačuje, je to promotérmi, ktorí naozaj rozumejú športu. XFN je ale totálne iný prípad. Petr Kareš je totiž človek, ktorý pri svojom vstupe do kolotoča poznal scénu iba okrajovo a nemal takmer žiadne úzke vzťahy s MMA gymami, či fightermi. Áno, Kareš síce pochádza zo sveta bojových športov, K1 je ale svojim pôsobením významne vzdialené od MMA.

Kareš veľakrát argumentoval, že má za sebou stovky zorganizovaných turnajov. Nepovedal ale, že drvivá väčšina turnajov boli v postojárskych športoch a financoval ich zväz a nie jeho vlastné vrecko. Pri takomto type turnaja si teda organizátor môže v podstate robiť čo chce, pretože mu je jedno, či prídu diváci a či bude v zisku. Proste je to podobné, ako keď si urobíte školský turnaj. Ak vám nehorí za zadkom a nemusíte vyplácať zápasníkov, halu, rozhodcov, hostesky a kde koho, je hneď svet krajší. MMA nemá ale zo štátu ani korunu a Kareš tak musel nakladať s peniazmi investora, ktorý požadoval zisk. A bola to katastrofa...

V športe, kde financujete všetko sám, malo XFN veľmi ťažkú úlohu, ak totiž nemáte potrebné väzby a konexie, je takmer nemožné vyprodukovať zaujímavý turnaj za lacné peniaze. Ak vás nikto nepozná a vie iba, že nemáte u každého dobré meno, iba veľmi zriedka pristúpi na priateľskú dohodu za nižšiu sumu. Všetko sa tak musí riešiť tvrdými peniazmi, ktoré aj prišli od podnikateľa menom Ján Brčák. Ten na tom bol ale ešte horšie, MMA totiž videl nanajvýš v televízii a rozhodol sa do neho natlačiť peniaze s vidinou dobrej investície.

Rovnako ako Kareš ale MMA nerozumel ani jeho tím, ktorý mal značné rezervy. Azda najvypuklejšie problémy boli na poste moderátora Jakuba Koteka, ktorý nezvládal predniesť základné informácie o bojovníkoch, nepoznal pozadie zápasov a gymy, v ktorých bojovníci vyrastali. A tak sa stalo, že pri predstavovaní bojovníkov raz volal najskôr červený roh pred modrým, niekomu povedal skóre, druhému radšej povedal iba váhu a tak ďalej. Proste chýbala akákoľvek konzistencia predstavovania bojovníkov a divák tak z toho mal poriadny šalát.

Karešove K1 sa potom prejavilo aj vo vyhlasovaní výsledkov na konci duelov, keď sa vyhlasovalo systémom 3:0 na body, ktorý hovorí o tom, koľko rozhodcov sa priklonilo na stranu víťaza a nie povedzme 30:27, 29:28, 29:28, čo hovorí o tom, ako konkrétny rozhodca videl duel a ako pri detailnom pohľade ohodnotil konkrétne kolo. Divák tak zasa nemal potuchy, aký bol presný výsledok. Kotek ani Kareš zrejme doteraz nevedia, prečo sa v MMA používa odlišný systém a na akých aspektoch sa zakladá.

Rovnako biedne to bolo na pozícii matchmakera. Túto pozíciu najprv zastával Patrik Kincl a veľmi mu to nešlo. Človek v takejto pozícii totiž nemôže byť aktívny fighter, ktorý vedie gym, navyše ešte potrebujete biznis angličtinu. Kincl tak túto úlohu z pochopiteľných dôvodov nezvládol. Alena Holá mala byť plnohodnotnou náhradou a treba povedať, že to bolo o čosi lepšie. Ani zďaleka však ideálne, Holá je totiž taktiež z prostredia K1 a nemala vybudované žiadne väzby na MMA kluby, či manažérov. Čo je horšie nepoznala kluby ani z domácej, slovenskej scény, ktorá mala významne budovať XFN.

Človek v pozícii matchmakera je jeden z najdôležitejších článkov organizácie. Musí aktívne vyhľadávať súperov, ktorí sú zaujímaví svojim štýlom, možno by aj sedeli domácim hviezdam a neboli by takí drahí. Musí sledovať každé gala, ktoré sa v Európe koná, hoci aj v maštali a mať na pozadí obrazovky rebríček Fightmatrix a databázu Sherdog. Čo je ale najdôležitejšie, musí mať vybudované pevné vzťahy s manažérmi a trénermi po celej Európe, ktorým sa priamo ozve. Na základe týchto poznatkov si matchmaker vytipuje vhodných adeptov. My tu ale vidíme prazvláštny spôsob posiela mailov a čakánia na odpoveď, ktorá nemusí ani prísť. Pri všetkej úcte, to môže posielať aj sám Kareš.

Ak si do celej mozaiky ešte pridáme event manažérku Adélu Sanetovú a správcu médií Filipa Zikmunda, ktorí taktiež nie sú z MMA fachu, uvedomíme si, že z celého tímu XFN nebol ani jediný člen skutočným odborníkom. A to je veľký problém.

Kam ďalej

Khabib: Koronavírus zabil alebo zasiahol viac ako 20 mojich blízkychDenis Farkaš: Lišku som si vybral, lebo je najslabší Sledujte Oktagon Underground naživo a zadarmo!Joe Rogan zdvihol hodnotu Spotify skoro o dve miliardy a zarobí šialenú sumu57-ročný Evander Holyfield sa pochválil formouPre mňa je dôležité urobiť dobrý zápas, hovorí Tomáš Drábik pred súbojom v OKTAGON UNDERGROUND