Krach XFN: ´Preťahovanie´ ako základ úspechu


Spojte si dokopy človeka, ktorý nemá žiadne škrupule a investora, ktorý si myslí, že peniaze vyriešia všetko a získate mašinu na nápady. Nie tak celkom legálne, ale ani nie tak celkom nelegálne. Proste tá šedá zóna, v ktorej títo ľudia s armádou právnikov najradšej operujú. A presne tu sa krásne uplatňovala neslávne známa taktika ´protahování´.

O čo ide. Jediným až fanatickým cieľom XFN bolo zničenie najväčšej konkurencie, organizácie Oktagon. A keďže XFN nemalo takmer žiadne znalosti o bojovníkoch, ktorých by si mohli vypromovať rovnako ako to robí Oktagon a viesť tak s nimi čestný boj, rozhodli sa Oktagonu bojovníkov preplácať nehoráznymi sumami a ´pretiahnuť´ ich tak na svoju stranu.

Tu sa dostávame k tej šedi. Nebolo by totiž nič zlé, ak bojovníkovi Oktagonu skončí zmluva  a konkurencia o neho zabojuje. Takto napríklad oslovilo XFN hviezdneho Attilu Végha, ktorý bol v čase vyjednávania voľným bojovníkom a teda všetko bolo v legálnej rovine. Pokiaľ by všetko fungovalo takto, nič sa nedeje.

XFN to ale povýšila na vyššiu úroveň, keď za chrbtom Oktagonu navštevovalo zazmluvnených bojovníkov s tým, že im ponúkali veľké čiastky za prestup, ktorý mali vybaviť právnici. Právnici ale nemali jednať o prestupe, ale nájsť chyby v kontraktoch, napadnúť ich a dokázať, že sú vlastne neplatné a bojovník je v podstate voľný. Práve takýmto spôsobom sa vedenie XFN snažilo dostať k Pirátovi, ktorého XFN oslovilo hneď po výhre Oktagon Výzvy.

Aby sme si rozumeli, projekt Oktagon Výzva má za úlohu kreovať nové hviezdy na poli MMA. Nemusia to byť najlepší bojovníci, ale bojovníci zaujímaví, ktorých si ľudia obľúbia a podporia organizáciu kúpou lístku.  Výroba šou ale stojí nemalé peniaze a počas vysielania je promotér podstate v strate a zisky prichádzajú práve z predaja lístkov na turnaje. A teraz si predstavte, že šou vytvorí bojovníkov Borároša, Krištofiča, Ryšavého a Oktagon s nimi nemá podpísanú exkluzívnu zmluvu. To by ste boli asi blázon, ak by ste to nemali poistené. V skutočnosti má Oktagon s každým členom Výzvy exkluzívny kontrakt na minimálne 4 zápasy po ukončení šou. Preťahovanie Piráta tak bola jasne nelegálna činnosť, bodka.

Podvratné taktiky sme ale videli aj v iných smeroch. Ohováranie, osočovanie, klamanie... To bolo bežnou výbavou XFN, ktoré malo za úlohu jediné, zničenie Oktagonu. Azda najväčším útokom bola kampaň na zorganizovanie turnaja šampión proti šampiónovi. Veď si iba spomeňme na úplne nezmyslené vyzývanie Kinca, ktorý chcel ´popraviť´ Borároša. Tento nonsens, samozrejme, Oktagon neprijal, ale vo fanúšikovskej obci sa mohutne začalo diskutovať o tom, že XFN má lepších bojovníkov a je jednotkou na trhu. A jednotka na trhu láka najviac.

Karma je ale zdarma a tak im všetko aj s úrokmi vrátil Karlos Vémola, ktorý mal podpísanú zmluvu s XFN do roku 2023. Ten krásne využil patent XFN – ‘pozrime sa na zmluvu‘ a odišiel do Oktagonu. Riešte to s mojimi právnikmi a dovi dopo. Tomu sa hovorí naozaj krutý bumerangový efekt.

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play