Seana O´Malleyho vyradili z UFC 239, je v podobnej situácii ako pred časom Jon Jones

Talentovaný prospekt Sean O´Malley sa po dlhej pauze nepredstaví ani na turnaji UFC 239.

Jedna z najväčších nádejí bantamovej divízie a dokonca možno i budúca tvár UFC má opäť nezávidenia hodné problémy. Sean O´Malley ešte na jeseň minulého roka tesne pred turnajom UFC 229 neprešiel dopingovým testom, avšak nie vlastnou vinou, no a odvtedy prežíva nepríjemné obdobie.

USADA po prešetrení jeho nálezu spred UFC 229 konštatovala, že zakázaný ostarin sa do O´Malleyho tela dostal z kontaminovaného výživového doplnku. O´Malley tak z prípadu vyviazol so zredukovaným 6-mesačným trestom, ktorý mu udelila ako USADA, tak aj Nevadská komisia (NSAC).

Tým sa však O´Malleyho sága neskončila. V jeho nedávnych vzorkách bolo znova objavené stopové množstvo ostarínu. Mimochodom, ostarín a ďalšie látky zo skupiny SARMs sa často objavujú v prípadoch, kedy je zdrojom problému kontaminovaný výživový doplnok.

Výrobcovia neuvádzajú, že ich doplnky stravy obsahujú rast svalovej hmoty podporujúce látky, ktoré ale boli pôvodne vyvinuté pre lekárske účely (liečba svalovej atrofie, svalovej dystrofie, osteoporózy alebo aj ako súčasť hormonálnej substitučnej terapie). Ostarín však nebol nasadený pre humánne použitie, pretože látky SARMs môžu znamenať veľké zdravotné riziká, uvádza vo svojom varovaní Slovenská Antidopingová Akadémia.

O´Malley sa v klietke nepredstavil viac ako rok.

Hodnoty ostarínu, ktoré boli objavené v posledných O´Malleyho vzorkách, boli skutočne extrémne malé. USADA preto vyhodnotila tieto stopové množstvá ako pozostatky z minuloročného nálezu, ktoré sa ešte môžu objaviť v súčasných vzorkách, a O´Malleyho ďalej nebude suspendovať, keďže tieto hodnoty mu nemôžu nijakým spôsobom pomôcť so zlepšením výkonu. Čiže O´Malleyho prípad sa podobá na problémy Jona Jonesa, iba s tým rozdielom, že namiesto turinabolu mladého bojovníka trápi ostarín, ktorý sa ukáže v jednej vzorke, no v tej ďalšej zas nie.

Lenže NSAC chce tento prípad prešetriť a O´Malleymu neudelí licenciu potrebnú na zúčastnenie sa turnaja, ktorý sa uskutoční už 6. júla v Las Vegas. Riaditeľ NSAC Bob Bennett sa zatiaľ odmietol vyjadrovať k situácii.

„Dvakrát som bol potrestaný za nič. Nikdy som nevzal niečo zakázané. Dobrou správou ale je, že podľa USADA ide o pozostatky z predošlého nálezu a tieto hodnoty mi nemôžu poskytovať žiadnu výhodu," uviedol O´Malley.

Ostarín môže mať podobné účinky ako anabolické steroidy, avšak nie v takých malých množstvách, aké boli nájdené napr. vo zorke Seana O´Malleyho. Šéf antidopingového programu UFC Jeff Novitzky hovorí, že UFC na základe toho zvažuje, že sa inšpiruje bejzbalovou Major League Baseball (MLB), kde tolerujú isté hodnoty látok SARMs. Iba nálezy nad 50 pikogramov na milimeter môžu pre hráčov MLB znamenať potenciálny trest.

„Ak by bol (O´Malley) hráčom MLB, tento nález by nebol vyhodnotený ako pozitívny," tvrdí Novitzky.

Novitzkemu je ľúto O´Malleyho, ktorý tak po nútenom odstúpení z najväčšieho podujatia všetkých čias príde aj o svoje miesto na galavečere, ktorý bude vyvrcholením International Fight Weeku 2019. Zároveň však Novitzky verí, že aj tento prípad pomôže pri podobných situáciách, ktoré sa vyskytnú v budúcnosti a antidopingové agentúry spolu s atletickými komisiami budú citlivejšie zaobchádzať so športovcami, v ktorých systéme budú nájdené stopové množstvá látok pochádzajúcich z kontaminovaných výživových doplnkov.
Kam ďalej

Nemám žiadne výhovorky, súper bol proste lepší, hovorí Attila VéghXFN definitívne končí, oznámil Petr KarešKrach XFN: Keď hrajú prím diletantiÚprimná Karolina Kowalkiewicz: Moje najlepšie roky a špičková forma sú prečMamed Khalidov bol zadržaný protiteroristickou jednotkou, údajne mal úlohu pri kradnutí áut z ČiechChcel som mu dať KO, čo bola somarina, prezrádza Samuel Daňko