Prosím nevracajme MMA do 90-tých rokov (komentár)


MMA na Slovensku ide vpred míľovými krokmi a stáva sa populárnym v širokej verejnosti bez rozdielu veku či pohlavia. Nebolo tomu ale stále tak, ešte niekoľko rokov späť sme mali možnosť vidieť galavečery, na ktorých nešlo až tak o bojovú stránku, ako o vybavovanie si účtov, či získavania rešpektu vybranej skupiny ľudí.

Áno, reč je o extrémistoch. Či už sú to fašisti, krajní nacionalisti, alebo futbaloví chuligáni. A práve podujatie novovzniknutej organizácie Champion Fighting prinesie zápas, ktorý sme tu už poriadne dlho nemali.

“Michal Duba (2-0) vs Marián “Miak” Chvíla (0-0)

V tomto veľmi atraktívnom súboji dôjde k stretu gym vs ulica.Na jednej strane stojí Michal Duba so skóre 2-0, z OFA Gymu, dlhoročný reprezentant v zapasení a ozajstný makač .

Na strane druhej uličník Marián “Miak” Chvíla , ktorý síce s mma nemá ešte žiadne skúsenosti ale pravidelne chodí ako chuligán, slovanista na futbalové zápasi kde často dochádza k bitkám a chcel by si vyskúšať boj s pravidlami mma, hovoríme si prečo nie? Poďme do toho!

Príďte sa pozriet či sa mu podarí poraziť svedomitého športovca alebo to bude len ďaľšia prekážka v ceste a tazkavné “easy money” pre zatiaľ neporazeného zápasníka.”

Takto predstavil promotér zápas, ktorý má prilákať divákov do hľadiska? Vychváliť človeka, ktorý nikdy netrénoval, vychovala ho ulica, a ktorý sa bije na futbale je naozaj silná káva. Ešte horší je fakt, že Duba je naozaj kvalitný bojovník, ktorý tvrdo trénuje a má naozaj bohaté skúsenosti. Že sa duel ukončí v prvom kole je veľmi pravdepodobné, netrénovaný chuligán proste nemá veľa šancí. Otázka teda znie, prečo sa tento zápas vôbec koná? Veď ani jednému bojovníkovi nič nedá a diváci uvidia duel, ktorý sa zrejme skončí po prvom hode na zem.

Kritickejšia je ale iná vec, v publiku sa totiž môžu pokojne nachádzať deti, či ženy. V MMA ale neexistuje niečo ako oddelené sektory a to, že Chvílu prídu podporiť jeho kamaráti z futbalu je viac ako isté. Otázka teda znie, či je organizátor pripravený zvládnuť situácie, ktoré môžu emócie u mladých fanúšikov na MMA galavečere priniesť. A či týmto typom zápasov dokáže priniesť na svoje podujatie divákov aj nabudúce, keďže drvivá väčšina ľudí takýmto futbalovým zábavkám neholduje.

Bojovníkov, ktorí majú z mladosti na rováši nejakú tu bitku z futbalu tu máme neúrekom aj na tej najvyššej úrovni. Títo chlapci ale zistili, čo by mala byť ich priorita, keď chcú zmeniť svoj život a začali na sebe tvrdo pracovať. Takýto príbeh by mohol mať taktiež Marián Chvíla, musí to byť ale bez kľučiek, iba tvrdou prácou.

Kam ďalej

Na UFC 245 uvidíme hneď tri titulové duely„Nebudem hrať druhé husle, chcem svoj veľký zápas," vysvetľuje Pešta duel s MartínkomWWE SmackDown: Cain Velasquez prekvapil Brocka LesnaraCage Fighting 7: Premožiteľa Miloša Petráška preverí účastník Oktagonu 14VIDEO: Tomáš Možný neuspel v najlepšom zápase turnaja GLORY 69Ivan Buchinger: Určite to bude psychopat, ktorý ma bude chcieť zabiť