UFC 244: Masvidal dominoval, zápas však skončil smolne


Turnaj UFC 244 priniesol presne to, na čo sa diváci tešili. Záver hlavného zápasu však vyvolal vlnu nevôle.

Po dvoch porážkach v rade sa Jorge Masvidal nenachádzal v ideálnej pozícii. Vo veku 34 rokov a s viac než 40 zápasmi na konte nie ste považovaní za niekoho, kto by ešte mohol mať v oktagone UFC príliš svetlú budúcnosť.

Masvidal si navyše vybral dlhú dovolenku a do akcie sa mal vrátiť až po 16 mesiacoch. Masvidal teda mal postrádať psychickú pohodu z predošlých duelov, odraziť sa na ňom mohol aj povestný ring rust a k tomu všetkému ho UFC priviezlo do Londýna, kde sa ako votrelec postavil domácemu miláčikovi Darrenovi Tillovi. Till síce tiež šiel do tohto duelu po prehre, no vzhľadom na jeho vek sa predpokladalo, že toto bude len začiatok jeho cesty späť na vrchol.

Londýnsku O2 arénu však čakalo veľmi tvrdé prekvapenie. Masvidal sa oklepal a v druhom kole zmrazil britské publikum.

A to bol iba úvod tohto roka. V júli sa Masvidalovi podarilo niečo priam neuveriteľné. Súboj s Benom Askrenom ukončil šialeným naskočeným kolenom už po piatich sekundách.

Ani najrýchlejší knokaut v dejinách UFC ale nebol pre Masvidala vrcholom tohto roka. V auguste si ho totiž za svojho súpera vybral Nate Diaz a po komplikovaných rokovaniach sme sa napokon dočkali tohto veľkého zápasu. Za dejisko duelu bola zvolená Madison Square Garden, no čo bolo na všetkom najzaujímavejšie, Diaz a Masvidal si takpovediac vydupali opasok pre "BMF" (Baddest Motherf**ker, pozn. red.), ktorý víťazovi odovzdal slávny Dwayne "The Rock" Johnson.

Jasný priebeh so smolným koncom

Vypredaná MSG, v hľadisku navyše sedel aj prezident Spojených štátov Donald Trump, sledovala od úvodných sekúnd výborný Masvidalov výkon. Uvoľnený a kreatívny, no zároveň koncentrovaný. Asi takým štýlom Masvidal pôsobil.

Diaz bol po tvrdom lakti a následnom kope hneď v úvode prvého kola výrazne otrasený, no nezostal nič dlžný svojej povesti a prežil túto krízu. Diaz sa dostal do problémov aj v druhom kole, Masvidal určite bol lepším bojovníkom aj v ďalšom kole. Diazovi spôsobovali problémy aj otvorené rany v oblasti pravého oka.

A práve tieto „cuty" napokon rozhodli duel. Doktor prišiel pred začiatkom štvrtého kola skontrolovať Diaza a hoci ten chcel jednoznačne pokračovať, lekár nariadil hlavnému rozhodcovi súboja, ktorým bol Dan Miragliotta, ukončiť duel. Toto rozhodnutie ihneď vyvolalo vlnu nevôle, a to najmä z hľadiska. Spokojní neboli ani samotní aktéri duelu, no tí toto rozhodnutie vzali ako profesionáli.

„Nateovi som práve povedal, že to musíme zopakovať. Nerád odchádzam z oktagonu s tým, že môj súper je stále pri vedomí," povedal Masvidal svojsky. „Nebojte sa, spravíme to znova."

Masvidal dominoval všetkým trom kolám a stal sa úplne zaslúženým víťazom zápasu, no nakoniec bol aj tak vybučaný. On sám pritom vôbec nemohol za nepopulárne rozhodnutie lekára. 

„Mám jazvu ešte z posledného zápasu, takže to dnes nebolo ideálne, no vôbec som nečakal, že to ukončia. Ešte len som sa chcel rozbehnúť, v štvrtom kole som ho plánoval pritlačiť do kúta. Ale nechcem mu nič odopierať, urobil si svoju prácu. Ešte si po teba niekedy prídem," hodnotil Diaz.

Návrat Tilla

Veľkú úľavu zažil Darren Till. Ten bol po dvoch prehrách pod výrazným tlakom, no aj tak prijal výzvu v podobe Kelvina Gasteluma napriek tomu, že toto bol iba Tillov debut v strednej váhe.

Till bol počas celého zápasu efektívnejším a presnejším bojovníkom. Rozhodne sa ale nedalo hovoriť o dominancii a prestrelke ako v hlavnom zápase večera. O osude tohto technického duelu rozhodovali bodoví arbitri a tí prisúdili víťazstvo na stranu Tilla. „S*ať na všetkých, ktorí pochybovali," odkázal Till.

Vykoľajený „hype train", teda hneď dva

Johny Walker a aj Gregor Gillespie nastupovali do svojich dnešných duelov v podobnej pozícii. Obaja boli dodnes v UFC neporazení a prípadná výhra ich mohla posunúť bližšie k titulovému súboju. 

Podobne na tom boli ale aj ich súperi, Corey Anderson a Kevin Lee. Ani jeden z nich ešte nepovedal posledné slovo vo svojej divízii. A obaja majú v UFC väčšie skúsenosti oproti protivníkom.

A v oboch prípadoch slávili úspech práve skúsenejší zápasníci. Corey Anderson najskôr úplne vymazal Johnyho Walkera a hneď sme videli brutálne ukončenie head kickom v podaní Kevina Leeho.

Výsledky podujatia UFC 244:

Jorge Masvidal def. Nate Diaz via third-round TKO (doctor’s stoppage) 

Darren Till def. Kelvin Gastelum via split decision 

Stephen Thompson def. Vicente Luque via unanimous decision 

Derrick Lewis def. Blagoy Ivanov via split decision

Kevin Lee def. Gregor Gillespie via first-round KO (2:47) 

Corey Anderson def. Johnny Walker via first-round TKO (2:07) 

Shane Burgos def. Makwan Amirkhani via third-round TKO (4:32)

Edmen Shahbazyan def. Brad Tavares via first-round KO (2:27) 

Jairzinho Rozenstruik def. Andrei Arlovski via first-round TKO (0:29) 

Katlyn Chookagian def. Jennifer Maia via unanimous decision (29-28 x3)

Lyman Good def. Chance Rencountre via third-round TKO (2:03)

Hakeem Dawodu def. Julio Arce via split decision (29-28 x2, 28-29)

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play