"Trochu ma mrzí tento hype len okolo MMA, ale nie všetko sa točí okolo médií. Nevymenila by som žiaden môj úspech ani za 100 000 followerov. " hovorí čerstvá Majsterka Sveta K1 Monika Chochlíková


Pred pár dňami si len ako druhý slovenský zápasník získala titul Majstra Sveta v Kickboxe v disciplíne K1 asociácie WAKO (jediná kixkboxerská organizácia, ktorá je spolupracuje a je uznaná Medzinárodným Olympijským Výborom pozn. redakcie). Ako tento úspech a celý turnaj hodnotíš?

Pre mňa to bol vždy cieľ získať tento titul, takže sme tomu prispôsobili celú niekoľkomesačnú prípravu. Nepodcenili sme nič a ono to vyšlo. Ja som veľmi spokojná a šťastná. Prežívam momentálne jedno z najlepších období v mojej kariére.

Aký je rozdiel medzi K1 a ostatnými disciplínami kickboxu?

K1 je najtvrdšia a tým pádom aj najviac uznávaná disciplína. Inak WAKO kickbox sa delí na disciplíny na tatami (kick-light, pointfighting atď) a disciplíny v ringu (K-1, lowkick fullcontact). Mne to ale príde, že disciplíny na tatami sa skôr podobajú na karate (pretože sú polokontaktné- nemôže sa ísť celou silou) ako na disciplíny v ringu, pritom obe patria pod jednu skupinu kickbox. A to je nielen pre laikov veľmi mätúce.

V čom je tento Svetový titul K1 cennejší ako ostatné Svetové tituly v kickboxe iných asociácií?

Asociácia WAKO je jediná svetová organizácia kickboxu, ktorú uznáva Medzinárodný Olympíjsky Výbor a ktorá sa môže v budúcnosti dostať na Olympiádu. No a na tieto Majstrovstvá Sveta môže ísť vždy zápasiť len jeden zápasník v 1 váhovke za krajinu. Každý jeden účastník musí vyhrať svoje národné majstrovstvá. Tu sa potom stretnú tí najlepší zo sveta. Na to aby si sa stal majstrom sveta, musíš vyhrať všetky zápasy vrátane finále. V drvivej väčšine musíš vyhrať 3 až 5 zápasov behom 1 týždňa. Súperov si tiež nevyberáš, ideš s tým, ktorého ti vylosujú. Nepoznám žiadnu inú organizáciu v kickboxe, ktorá by niečo podobné organizovala. Veľa krát ti na zápas o titul stačí dobrý promotér a kúsok šťastia. K výkonnosti to ale potom vôbec nič nehovorí. Preto som názoru, źe tento titul je jeden z najcennejších aký môžem v K1 dosiahnuť.

Ktorý moment bol pre teba počas týchto MS najviac krízový?

Ranné vstávanie, chodenie každé ráno celý týždeň na váženie a robenie váhy. To najviac unaví ten organizmus.

Momentálne je trend extrémneho zhadzovania pred zápasmi. Zápasníci zhadzujú 10-15kg na zápasy. Ako si na tom ty s váhou a chudnutím?

Ja extrémne chudnutie neuznávam. Aký majú potom zmysel váhové kategórie, keď v 70tke, idú proti sebe 85kg borci? Navyše toto nárazové chudnutie a hlavne odvodňovanie nie je zdravé pre telo (hlavne pre mozog, pri otrasoch v zápase), nehovoriac o možných srdcových problémoch a dosť ma zaráža, ako drvivá väčšina zápasníkov sa ešte pýši tým, koľko zhodili a že týždeň do zápasu im chýba 10kg... Čo sa týka mňa, na zápasy chudnem cca 3-5 kg, na vode robím len posledné kilo. Inak písala som bakalárku, ktorá sa zaoberala aj extrémnym chudnutím na zápasy. Možno po prečítaní to niektorým otvorí oči.

Čo sa ti dialo po 4 víťaznom finálovom zápase v hlave?

Že sme to konečne dokázali. Mala som možnosť už 4x získať svetový titul (nielen WAKO, ale aj IFMA, ENFUSION), no a nikdy sa to nepodarilo. Tento rok ma sprevádzalo trochu aj nešťastie, keď v apríli na ENFUSION mi trochu kontroverzne ušiel svetový titul, potom na Majstrovstvách sveta IFMA v thajskom boxe som taktiež po kontroverznom rozhodnutí rozhodcov nepostúpila do finále. K tomu sa ešte pridala frustrácia, že na Slovensku je skoro každý druhý majster sveta aj keď v takých organizáciách, ktoré nikto nepozná a nič neznamenajú, ale proste môžu sa pýšiť týmto titulom. No nakoniec to proste vyšlo. Nastavila som si psychiku tak, že proste už nedovolím aby ma niekto o svetový titul obral. A dalo by sa povedať, že už pred začiatkom MS som cítila, že to vyjde. Po zápase ma zalial veľmi silný pocit šťastia, ktorý ani po týždni ešte nevyprchal.

Aká je finančná odmena za zlato na Majstrovstvách Sveta v K1?

Dostávame jednorázovú odmenu od štátu, ktorá je tuším 1500€ (možno až 2000€), neviem to presne, pretože som ešte zlato pred tým nevyhrala, takže sa nechám prekvapiť, čo pošlú. No a okrem toho, som na 2 roky zaradená do Top tímu Slovenska. Z toho získavame peniaze na prípravu, každý rok 10 000€, čiže za toto zlato dokopy dostanem na prípravu 20 000€ .

Dá sa týmto športom na Slovensku uživiť?

Veľmi ťažko. Síce v poslednom období sa podmienky rapídne zlepšili, ale stále je veľká väčšina zápasníkov musí chodiť do práce alebo si zháňať sponzorov. Ja mám to šťastie, že si ma pod svoje krídla zobralo Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica, ktoré ma zamestnalo ako profesionálneho športovca na polovičný úväzok, a teraz mi ponúkli miesto vojačky.

Si 2-násobná Majsterka EU v K1, Majsterka EU v Muay Thai, Majsterka Sveta K1 WAKO a Bronzová medailistka z MS IFMA v Muay Thai. Aké sú ďalšie tvoje cieľe a plány napr. na rok 2020?

V roku 2020 sa chcem hlavne sústrediť na Majstrovstvá Sveta IFMA v thajskom boxe a chcela by som ich vyhrať. No a potom kto vie, čo príde.

Ako hodnotíš úroveň slovenskej scény K1 a Muay Thai?

Myslím si, že na to, aká sme malá krajina, máme tu veľmi veľa kvalitných zápasníkov a zápasníčky. Vieme sa porovnávať so svetovou špičkou. Dúfam, že veľa klubov, resp. veľa trénerov, bude dbať na svoj rozvoj a budú chodiť na rôzne semináre a školenia, pretože ak budeme mať vysokú kvalifikovanosť trénerov, budeme mať ešte lepších zápasníkov.

Máš radšej profesionálny alebo amatérsky ring?

Ťažká otázka. V profi ringu sa mi páči, že ideme bez chráničov, ale to je tak všetko. Nepáči sa mi, ako sa v našom športe udeľujú opasky majstrov galaxie, nemáme tu žiaden rebríček najlepších zápasníkov, a nejdú o titul len tí najlepší z danej váhovky. Je v tom strašný bordel a potom sa skutočné a významné úspechy strácajú. V amatérskom ringu mi zas vadia tie chrániče, ale na druhú stranu je tam systém. Počas celého turnaja držíš váhu, čiže sa ti nestane, že tvoj súper má v deň zápasu o 10 kg viac. Je tam pavúk, čiže si nevyberáš zápasníkov ale keď chceš byť najlepší, musíš poraziť všetkých. A navyše je tam ten spomínaný ranking.

Kto je podľa teba momentálne najlepší slovenský K1 a Muay Thai zápasník?

Z K1 je to Minči Páleš, ten dlhodobo ukazuje brutálne výsledky a vie robiť fakt top zápasy. Z thajského boxu je to Tomáš Tadlánek. Pre mňa je on Boh v klinči.  

Moment na ktorý najradšej spomináš počas tvojej kariéry?

Vždy vtedy, keď mi hrajú slovenskú hymnu. Nie som nejaký patriot, ale vtedy cítim strašnú hrdosť a mega si ten moment užívam, lebo patrí len mne.

Tvoja najviac negatívna skúsenosť počas tvojej kariéry?

Mala som viac negatívnych skúseností, ale vždy sa snažím z nich poučiť, a ďalej sa k tomu nevracať. Možno by som len vypichla neprajných ľudí, ale tých má asi každý, a treba sa s tým len zmieriť. Idiot zostane idiotom.

Čo vravíš na momentálny trend MMA a obrovský hype okolo MMA zápasníkov? Predsa len patríš medzi absolútnu svetovú spičku v K1 a MT a okolo teba bohužiaľ taký hype nie je. Ako to vnímaš ty?

Trochu ma mrzí tento hype len okolo MMA, ale nie všetko sa točí okolo médií. Nevymenila by som žiaden môj úspech ani za 100 000 followerov.

Dostala si niekedy ponuku na MMA zápas?

Dostala som veru.

Koľko ti ponúkali za tento zápas?

Pokračovanie v druhej časti rozhovoru....

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play