Slovensko má cutmana svetovej úrovne, pozhováral sa už aj s Khabibom Nurmagomedovom


Marek Kudlička je slovenský cutman, ktorého každý pozná pod menom MneMic. Pôsobí v prestížnych ligách ako je ACA, ale vídame ho aj na domácej pôde. Po rokoch skúseností sa rozhodol založiť vlastný tím a vznikol tak Cutman Team Slovakia.

Kedy prišla myšlienka stať sa cutmanom?

Tá myšlienka prišla asi pred 4 rokmi. Poznal som pár organizácií a samozrejme UFC, ako všetci. Pozerám zápasy a vidím krvavého bojovníka, ako ide do rohu, po prestávke zápasník v poriadku, pripravený na ďalšie kolo. A tak som spoznal túto prácu cutmana. Venujem sa tomu profi asi 4 roky.

Čo potrebuješ k tomu, aby si sa stal cutmanom?

V Rakúsku som absolvoval školenie u jedného skvelého cutmana, ktorý my všetko ukázal, vysvetlil a oboznámil ma s tým. Ale potom je to len na tebe, prvá tréma, prvý cut spravíš a už to ide. Samozrejme, je lepšie sa zaškoliť.

Ty už nepôsobíš samostatne, ale zostavil si profesionálny tím.

Založil som ho tento rok a je to super partia chlapov, bohužiaľ babu ešte nemáme a moja manželka nechcela (smiech). Sme štyria a jeden taký záložný, čo si myslím, že úplne stačí, bez akýchkoľvek problémov. Takto pracujem aj v zahraničí, vždy štyria a stíhame cely turnaj. Toľko asi ku Cutman Team Slovakia.

Čo je na práci cutmana najťažšie?

Nemyslím, že je niečo najťažšie, skôr sú to situácie, ktoré musíš vyriešiť do 1 minúty, alebo keď zápasníci meškajú, klasika, veď oni vedia. (smiech)

V akých domácich ligách pôsobíš, prípadne si mal možnosť pôsobiť.

Pôsobím v PCF, na Hanuman Cupoch, Noc gladiátorov, Muay Thai Evening, Boj o Bratislavu, pracoval som aj pre TFN a pre Tomáša Deáka vo Fight Nights.

MMA sa u nás posunulo míľovými krokmi. Aký máš názor na domácu scénu?

Naša MMA scéna je kvalitná, hlavne posledné roky, ako je boom okolo toho. Je dobré, že aj my máme na Slovensku skvelých zápasníkov, promotérov a predovšetkým ľudí, ktorých baví tento šport. Rád pracujem na Slovensku, lebo som tu doma a vždy som si vyšiel v ústrety s promotérmi, ale aj bojovníkmi.

Vedia, že to robíme pre lepšiu kvalitu zápasov a hlavne pre zapasníkov. Pre nich vieme urobiť skvelé zápasy a ľudí to baví, čo je super. Mám rád aj K1 a Muay Thai zápasy, máme skvelých zápasníkov a zápasníčky, o ktoré bohužiaľ už taký záujem nie je v porovnaní s MMA.

Na čo môžeš byť ale právom hrdý sú tvoje zahraničné spolupráce. Priblíž nám ich.

Áno, pracujem aj pre veľké, zahraničné organizácie ako je ACA (bývalé ACB), GFC, Ettl Bros Cage fighting atď. Nie je jednoduché sa tam dostať, ale som tam, tak to svedčí o kvalite mojej práce. Samozrejme, sme tam skvelá partia, ale aby vás zobrali, musia vás osloviť. Nie je to tak, že si tam pošlem mail.

Je rozdiel v starostlivosti o cutmanov u nás a na veľkých zahraničných gala?

No hlavne tie zahraničné ako ACA, GFC, tam je všetko nastavené presne, od hotela, raňajok, obeda, večere, až po autobus na turnaj. Ale nemôžem povedať aj na naše organizácie, že by boli zlé, ale je to zasa iné. Nestalo sa my ale nikdy, aby sa o cutmanov nepostarali. Vždy sa dohodnem vopred s promotérmi, čo žiadam, naozaj veľa toho nie je.

Naposledy sme ťa videli na veľkom podujatí organizácie GFC, kde si mal možnosť dokonca prehodiť pár slov so šampiónom UFC Khabibom Nurmagomedovom. Aká to bola skúsenosť?

Bol som na spomínanom GFC 20, kde mal Khabibov bratranec Umir Nurmagomedov titulový zápas. Bol som v jeho šatni, kde bol aj Khabib a jeho otec. Pripravovali Umira na zápas. Prehodil som s ním pár slov ako cutman, podal ruku, poprial všetko dobré. Khabib je veľmi slušný, veľký pohoďák, kľuďas, rešpektuje našu prácu. Je to profík najvyššej úrovne, klobúk dole.

Doplním iba, že Umir vyhral na RNC, ako keby som videl Khabiba, majú to v rodine. Skvelý zážitok. Zatiaľ sa pravidelne objavujem v ACA a dúfam, že do budúcna už aj na GFC.

Kde ťa uvidíme v akcii najbližšie?

Najbližšie budem na Hanuman cupe 6.12. v Bratislave a 21.12. na PCF v Poprade v rámci Slovenska, na čo sa teším. Sú tam skvelí ľudia, s ktorými si rozumiem.

 

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play