Majiteľ XFN Kolenička: Kareš dnes nie je promotérom XFN a nemá v ňom žiaden podiel


Iba málokto veril, že po finančných problémoch, do ktorých sa začiatkom roku dostalo XFN, ešte niekedy uvidíme turnaj pod touto hlavičkou. Spoločnosť Double Red sa ale niekdajšiu úspešnú značku rozhodlo zachrániť, keď postupne odkúpila 100-percentný podiel organizácie. O ozdravení a zmenách v XFN sme sa rozprávali s novým majiteľom značky Marcelom Koleničkom.

Na základe čoho ste vstúpili do sveta bojových športov? Čo vás k tomu motivovalo?

Od 10 rokov som robil najprv karate, následne od 15 som presedlal na thaibox a kickbox, vždy som k týmto športom inklinoval a stále rekreačne trénujem. DOUBLE RED je už niekoľko rokov spätý s bojovými športmi, pomáha mladým talentom, ale aj profi športovcom a toto spojenie a zachránenie XFN ako silnej organizácie mi prišlo ako výzva a zároveň možnosť pomôcť športovcom ešte viac, či už tým, že im pomôžeme dostať sa k dlžným peniazom, ale aj vo vytvorení lepšieho konkurenčného prostredia z ktorého budú ťažiť diváci aj zápasníci.

Vy ste namiesto vytvorenia novej organizácie zvolili cestu záchrany XFN. Prečo ste sa rozhodli zachraňovať značku, ktorá bola v dlhoch? Kto koho oslovil?

XFN ako značka mi bola sympatická rok nazad, videl som v nej obrovský potenciál a keď prišla možnosť skúsiť ju zachrániť tak padlo rozhodnutie, že ideme do toho. To oslovenie prvotné išlo od DOUBLE RED, ktoré rokovalo s XFN o sponzoringu, tesne pred kolapsom organizácie. Keďže táto možnosť nebola nakoniec reálna, prešla diskusia nejako plynule na záchranu XFN.

Aký podiel odkúpilo Double Red na začiatku spolupráce, a akým podielom disponuje teraz?

Na začiatku bol podiel DOUBLE RED  1/3, od minulého týždňa sa podiel zvýšil na 100 %. Predpokladám, že v nasledujúcich dňoch by sa táto zmena mala prejaviť aj v obchodnom registri.

Od akých spoločností ste odkúpili záväzky. Boli to páni, o ktorých Kareš hovoril, že blokujú XFN, keď nechceli uvoľniť žiadne prostriedky?

Nie, my sme prevzali podiel od THE FIGHT ARENA a EMMA, neviem vyhodnotiť tie procesy, ktoré nastali hneď po páde XFN ani vplyv jednotlivých aktérov, my sme sa do projektu zapojili až následne o pár mesiacov.

Veľa fanúšikom nie je pochuti osoba Petra Kareša a vo všeobecnosti sa hovorí o tom, že zostal promotérom XFN. Sám predstavil dohodu s vašou spoločnosťou a prezentuje taktiež, že ide zachraňovať XFN. Akú vlastne výkonnú funkciu má v štruktúre Kareš?

Peter Kateš dnes nie je promotérom XFN, ani nemá žiadny podiel v XFN. Samozrejme, robí všetko pre záchranu, nakoľko tá je priamo spojená s očistením jeho mena a to je dnes podľa mňa hlavný motív jeho angažovanosti sa v XFN. Má podpísanú zmluvu na 3 zápasy, takže je v prvom rade zápasník XFN, pričom ako bolo viackrát spomínané, celý jeho honorár je podmienený použitím na splácanie starých dlhov.

Dá sa teda povedať, že Kareš pyká za svoje hriechy, keďže vlastne na súbojoch nič nezarobí?

Toto je pravda, 100 % jeho honoráru za všetky 3 zápasy ide na splácanie starých dlhov.

Ak nie je Kareš promotérom, môžete nám predstaviť človeka, ktorý bude realizovať podujatia XFN?

Promotéra predstavíme po prvej akcii, je dosť možné že to bude môj brat, ktorý sa aktívne venuje bojovým športom a exkluzívna info, že budúci rok ho možno uvidíme v jednom z turnajov aj v ringu.

V strede Lukáš Kolenička - zrejme budúci promotér XFN

K vám malo prejsť niekoľko ďalších členov pôvodnej štruktúry XFN. Nebojíte sa, že pán Kareš im stále ´našepkáva´?

Strach nemám, vždy som si vedel v podnikaní urobiť poriadok, ak budem mať ten pocit, o ktorý zmieňujete, určite sa s tým rázne vysporiadam. Z pôvodného týmu ostalo pár ľudí, ich činnosť a zotrvanie v XFN zhodnotím po prvej akcii.

Pôvodné XFN sa netajilo tým, že chceli doslova zničiť konkurenciu cez preplácanie bojovníkov. Aký na to máte názor?

Zničiť konkurenciu pre mňa nie je pojem, ktorý by som ja v podnikaní používal, ani cieľ, ktorý by som si chcel podnikaním plniť v tom mám jasno, skôr som za spoluprácu s ostatnými organizáciami ak tam bude možný prienik.

Aké teda budú ciele XFN pod vašim velením?

Ciele projektu sú ozdraviť XFN a vrátiť jej dôveru, robiť dobré turnaje, posunúť XFN  v spolupráci s DOUBLE RED aj mimo hranice – hlavne nás zaujímajú štáty, kde aktívne  pôsobí DOUBLE RED, a v neposlednom rade sa chceme čím viac odlíšiť od konkurencie, za účelom aby divák na prvý pohľad videl rozdiel. Aj preto na turnajoch uvidíme aj postojárske zápasy, nie len MMA.

Nás už v sobotu čaká premiérový turnaj Double Red. Na čo sa môžeme tešiť?

Určite na hlavný zápas večera v barmskom boxe Pirát vs. Kareš, myslím si, že si málokto uvedomuje výnimočnosť tohto zápasu. Ešte nikdy podľa pravidiel lethwei nezápasili tak významné osobnosti bojových športov na našej scéne. Pirát, ako jeden z najlepších slovenských MMA zápasníkov, ktorý nebol zatiaľ porazený žiadnym Slovákom a proti nemu sa postaví vynikajúci postojár so 120 zápasmi a niekoľkými opaskami z majstrovstiev sveta a Európy.

Obom borcom ide naozaj o veľa, Pirát si prehru nemôže dovoliť z hľadiska renomé, Kareš naopak vidí možnosť pripomenúť všetkým aj svoju zašlú slávu, ktorá je prekrytá nánosom negatívnych udalostí. Zápas preto bude nie len vzhľadom na pravidlá poriadne ostrý. Inak práve špecifické pravidlá barmského boxu robia z neho oprávnene najtvrdší šport sveta. Len pár zaujímavostí – je to posledný bojový šport na svete, kde sú povolené hlavičky, zápasí sa bez rukavíc, zápas neukončuje rozhodca, ale doktor, po KO dostane zápasník k dispozícii 2 minúty prestávku a ak je schopný pokračovať, zápas ide ďalej...

Prečo ste sa rozhodli v hlavnom zápase práve pre barmský box, kto prišiel s touto myšlienkou?

S týmto nápadom prišiel paradoxne Pirát, ktorý mal vždy sen vyskúšať túto disciplínu a keďže Kareš sa toho nezľakol, slovo dalo slovo...

Aké máte plány na budúci rok?

Oznámili sme turnaj v Prahe, 6.3.2020 v hale Královka, myslím, že fightcard bude veľmi atraktívna. Budúci rok plánujeme aj prvé menšie turnaje mimo ČR a SR a určite sa pokúsime aj o niečo veľké, čo však ešte nechcem špecifikovať. Teraz sa v prvom rade sústreďujeme na bratislavskú akciu.

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play