Martin Minár: Chcem byť tým najlepším príkladom pre ostatných


Jeden z najúspešnejších slovenských zástupcov brazílskeho jiu-jiutsu Martin Minár má za sebou viacero míľnikov. Okrem kompletnej rekonštrukcie tréningových priestorov Clube de jiu jitsu Pitbull Nitra bol totiž aj dekorovaný čiernym opaskom. Tento rok ale Martin určite v ničom nepoľaví, keď ho čakajú ďalšie nové ciele.

Ty si po rokoch driny získal black belt v brazílskom jiu-jitsu. Aká bola tvoja cesta k veľmi rešpektovanému opasku?

Moja cesta začala potom, ako som okolo 15-ky prestal hrávať hokej a hľadal som ako mladý chalan nejakú možnosť športovania v mojom okolí, samozrejme, v rámci finančných možností. Preto som sa rozhodol navštíviť tréningy u nebohého Františka Vanca v Nitre, kde sme trénovali tradičné jiu jitsu a prvky z MMA (vtedy sme nevedeli, že sa to tak volá).

Potom som sa kvôli škole odsťahoval z Nitry a privoňal som k boxu v Šali, kde som chodil do školy aj býval, ale to bolo na dlho všetko. Až neskôr v roku 2010 prostredníctvom môjho kamaráta a trénera Michala Soboliča som sa vrátil na žinenku a ostal som doteraz.

Aké boli tvoje začiatky v novom klube?

Prvé roky sme spolu Mišom Soboličom a ostatnými chalanmi z klubu veľa cestovali po Európe i po svete a snažili sa získavať informácie (techniky), zlepšovať tréningový proces a vyrovnať sa školám, ktoré sme navštívili. Michal s tým začal roky predo mnou a ja som sa k nemu pridal na tej jeho ceste, ktorá sa postupne stala našou spoločnou.

Často sme chodili do Budapešti k Maxovi Carvalhovi (ZR TEAM , ex GRACIE BARRA), do Viedne ku kamarátovi Pawlovi Kozlowskemu, po rôznych kempoch a seminároch v okolitých krajinách. Niekoľko rokov po sebe sme sa zúčastnili na letnom kempe na Balatone, kde pravidelne príde okolo 400 zápasníkov z celej Európy. Takisto sme v tých rokoch cestovali do Abu Dhabi (5-6 krát), kde momentálne pôsobí náš tréner z Brazílie Adilson “BITTA“ Lima a Walmaro Medeiros.

Získať čierny opasok v tak mladom veku je na Slovensku unikát. Koľko black beltov u nás pôsobí?

Aktuálne je na Slovensku, ak dobre počítam, 10 black beltov.

Spolu s tebou dostal čierny opasok aj Michal Lednický, ktorý je taktiež trénerom. Aký je to človek? Ako máte podelené úlohy v gyme?

Michal “Pišta“ Lednicky, bol promovaný spolu so mnou. Odkedy náš spoločný tréner začal trénovať svoju skupinu v Trnave, sme vlastne prebrali tréningy v našom domovskom gyme v Nitre my dvaja.

Je to môj veľký kamarát, na ktorého sa môžem vždy spoľahnúť, od kedy mám rodinu, manželku a syna sa občas stane, že nemôžem prísť na čas na tréning a podobne, vždy je tam, keď ho potrebujem, bez neho by to nebolo ono. Bok po boku trénujeme každý už o šiestej ráno a znova večer, aby sme boli tým najlepším príkladom pre všetkých ostatných, ktorí trénujú spolu s nami, alebo ešte len trénovať prídu.

Nedávno váš gym prešiel rekonštrukciou a nové priestory vyzerajú naozaj parádne. Prečo táto zmena?

V mesiaci december po siedmich rokoch v nasej telocvični prebehla kompletná rekonštrukcia, máme novú žinenku, silovú zónu, nové šatne a sprchy. Tato zmena bola nevyhnutná, nakoľko nároky dnešných potenciálnych cvičencov sa veľmi zmenili. Pred rokmi sme boli radi, že mame kde trénovať, bolo jedno kde, raz na základnej skole na pospájaných žinenkách, inokedy v pivnici na koberci...

Keď Michal Sobolič otvoril prvú telocvičňu v Nitre zameranú len na bojové športy, bol to veľký krok. Odvtedy však pretieklo veľa vody a my chceme držať krok a preto sme museli naše priestory prispôsobiť požiadavkám a štandardom dnešnej doby. Stále sa sústredíme na bjj, trénuje sa u nás ale aj MMA a box a voľne hodiny mimo pravidelných tréningov využívame na individuálne tréningy.

Momentálne prebieha nábor nových členov. Kto sa môže prihlásiť? Musí mať každý skúsenosti s bojovými športami, alebo máte niečo pre každý level?

Klasicky nábor ako v roku 72 na karate nemáme. Človek ak sa rozhodne prísť trénovať, môže prísť kedykoľvek v priebehu roka, nemusí mat žiadne skúsenosti s bojovými športom, dokonca ani so športom všeobecne. Samozrejme, že športovec to bude mat ľahšie, ale kde je vôľa tam je cesta a všetko sa dá. Treba sa prekonať a prísť, prvé tri mesiaci budú ťažké, ale neskôr sa to stane tvojou prirodzenou súčasťou a ide to samé. Treba len začať!

Máš v pláne zúčastniť sa v tomto roku nejakých špičkovým jiu-jitsu turnajov?

Tento rok sa pre nás bude niesť v znamení návratu na súťažne žinenky, máme v pláne zúčastniť sa čo najviac turnajov samozrejme, v rámci finančných možnosti. Určite budeme informovať o našich výsledkoch,

Máš na konte aj jednu výhru v MMA, neláka ťa ísť do klietky zas?

Čo sa týka MMA, moja ambícia momentálne je byť hlavne vzorom pre zverencov v bjj, tam vidím našu dlhodobú budúcnosť. Potiahnuť súťažný tím na čo najviac súťaži pravé tým, že budem súťažiť aj ja.

Ty si taktiež organizátorom MMA turnajov. Môžeme sa aj túto jar tešiť na tvoj turnaj Fight of Gladiators?

Samozrejme, na FIGHT OF GLADIATORS IX sa môžete tešiť 4. apríla. Už tradične, nie je nad čim rozmýšľať, bojová scéna v Nitre rastie a ja som rád, že sme jej súčasťou, to ma proste baví, vidieť tých mladých bujakov na začiatku ich cesty. Toho sa nevzdám!

Veľká vďaka Michalovi Soboličovi, že ma priviedol k bjj a veľká vďaka Michalovi Lednickemu, že ma aj naďalej znáša.

 

 

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play