Prehra so Zwickerom bolo to najlepšie, čo sa mohlo filmu stať, hovorí producent snímku Attila


Ak sa hovorí o legendách domáceho MMA azda najväčším písmom by bolo v kronike vytesané meno Attila Végh. Životnú cestu šampióna organizácie Bellator a víťaz súboja storočia si už onedlho môžeme vychutnať v kinách. O podrobnostiach tohto projektu sme sa rozprávali so samotným tvorcom filmu Petrom Větrovským.

Ako sa zrodila myšlienka urobiť celovečerný film o Attilovi Véghovi?

Pozval som Attilu na šou s Tysonom Furym, ktorú sme mali v Prahe. V rámci tejto šou sme šli k nemu do Gabčíkova natočiť medailónik. Potom, čo sme ho natočili v detskej izbe, kde v Gabčíkove žil a natočili sme aj jeho rodičov, tak sme si povedali, že to je také silné, že to nemôžeme dať ani do toho medailóniku. Po ceste do Trnavy som mu volal a opýtal sa ho, či už niekto chcel s ním niekedy natočiť film. On mi povedal, ´bráško to by som strašne chcel´. Tak som mu predstavil podmienky a on povedal iba svoje obľúbené slovo – dohoda.

Prečo ste si vybrali práve tento príbeh? Veď v samotnej Českej republike pôsobí množstvo zaujímavých bojovníkov.

Je to v rámci bojovníkov úspešný človek, pretože v Amerike žiaden Čech ani Slovák nikdy nevyhral titul, ale okrem toho je to aj úplne iný typ bojovníka. Nie je vyholený, dotetovaný, nerobí vymáhača dlhov, vyhadzovača, nebil sa a ulici, proste vo verejnom živote nikdy nerobil problémy. Je to typ bojovníka, ktorý demonštruje, akú cestu šport MMA urazil.

Ako sa vám s Attilom spolupracovalo?

Spolupracovalo sa mi dobre. Väčšinou je spolupráca s bojovníkmi problémová, o ňom sa to ale nedá povedať. Aj keď už boli nejaké veci na hrane a čakal som, že povie už je to veľa ,tak to nikdy nepovedal. Spolupráca z jeho strany bola príkladný a bolo aj vidno, že mu na tom filme veľmi záleží a aj preto bola tak dobrá.

Attila bol maximálne ústretový, pohostinný voči štábu, staral sa o to, aby nám nič nechýbalo. Bolo tam veľmi málo momentov, keby myslel iba sám na seba. Ako herca ho hodnotiť nemôžem, pretože on to nehral, vystupoval presne tak, aký v skutočnosti aj je. Bol to človek Attila.

Čo bolo na natáčaní najťažšie?

Asi ten čas. Tým, že som z Českej republiky, tak som musel často dochádzať na Slovensko. Časť roku som tam aj žil a spal som po hoteloch. Samotné natáčanie teda ťažké nebolo, ale náročná bola skôr tá produkcia. Niekedy sme natáčali v noci a spali sme pár hodín, čiže sme pociťovali aj únavu.

A jedna vec, o ktorej nikto ani nevie, nášmu kameramanovi ukradli pár týždňov pred koncom natáčania notebook aj so záložným externým diskom a o časť záberov sme prišli, takže sme to museli nahradzovať a to bola úplná katastrofa.

Zažili ste spolu aj nejaký krízový moment, keďže, ako je známe, u bojovníkov sú dosť časté prejavy emócií.

Po prehre s Zwickerom sa v šatni na mňa Attila pozrel a hovoril, že je to zlé a nemá asi cenu už film natáčať. Ja som mu ale povedal, že prehra do života patrí, scenár je sám život, do ktorého od dnes patrí aj táto porážka. Vravel som, že to bude ako vo filme Rocky 3.

Keď sme na zápas nastupovali, tak sa ma štáb opýtal, že čo ak prehrá. Attilovi som to neprial, ale odpovedal som, že by to bolo pre film to najlepšie, pretože by to bolo ako vo filme, keď sa po prehre musel Rocky zasa škriabať na vrchol.

Film už čoskoro príde do kín. Ako ste spokojný s jeho finálnou podobou?

Pre mňa sú dôležité tri kritériá. Aby sa to páčilo Attilovi, to sa už splnilo, keďže film už videl, druhé, aby sa to páčilo jeho najbližším, keď nám dali dôveru a otvorili sa nám pred kamerou a tretí, aby sa to páčilo divákom a utratili peniaze za vstupenku do kina. To je pre mňa dôležitejšie, ako hodnotenie nejakého anonymného recenzenta za počítačom.

Za mňa film očakávania splnil a dokonca by som povedal, že preučil, takže verím, že to tak ocenia aj diváci. Samozrejme, budem rád, keď aj hodnotenia budú pozitívne.

Ako by ste ho opísali?

Film je emotívny, je tam to, čo sme chceli, je tam akcia, dojatie, oslava, láska, priateľstvo, trápenie… Čiže tie emočné vlny sú tam jasné.

Vy ste pre fanúšikov pripravili špeciálnu sprievodnú akciu k filmu, na ktorej bude Attila a ďalšie známe tváre. Môžete nám tento jedinečný večer priblížiť?

Môžete sa tešiť na výnimočný večer, na noc s legendou, na noc, na ktorú nezabudnete. Na jednom pódiu totiž budete vidieť šampióna Bellatoru spolu s neporazeným UFC bojovníkom Machom Muradovom. Spoločne sa pozrieme na film, vypočujeme si ich spoločné príbehy, prebehne dražba napríklad Attilových rukavíc zo zápasu v Bellatore a v KSW, tejpy zo zápasu s Zwickerom, tričko zo zápasu storočia, čiže takéto osobné relikvie. Nakoniec bude aj ´´eet and greet´ Macha a Attilu a vystúpi tam aj jeden veľký hudobný hosť.

Vstupenky na šou Attilu Végha hľadajte na https://www.ticketportal.sk/event/Noc-s-legendou-Attila-Vegh

 

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play