Kobe Bryant: Bol inšpiráciou, vzhliadali k nemu aj veľkí šampióni


V nedeľu sa blízko Los Angeles zrútila helikoptéra. Pri nehode prišlo o život celkovo deväť ľudí. Žiaľ, medzi obeťami bol aj Kobe Bryant a jeho dcéra Gianna. 

Basketbalová ikona

Síce patril medzi najväčšie talenty a očakával sa jeho výber v prvom kole, nikto neveril, že by sa z neho mohla stať hviezda, ktorú budú o niekoľko rokov porovnávať s najväčšími velikánmi basketbalu.

Manažment Charlotte Hornets aj preto vymenil svoju trinástu voľbu v drafte v roku 1996. Bryanta získalo Los Angeles Lakers. Manažér Lakers Jerry West sa nebál zariskovať, hoci preddraftové odhady Bryantovej budúcnosti nezneli veľmi perspektívne. „Nie je pripravený, ani po fyzickej stránke, ani na život v NBA," predpokladali odborníci.

Bryant totiž odmietol ešte pred začiatkom kariéry v NBA navštevovať univerzitu, namiesto toho sa rovno vydal do slávnej profiligy. Len ako šiesty hráč v histórii sa rozhodol ísť do NBA bez jediného zápasu odohraného v rámci univerzitnej súťaže. O svojom rozhodnutí pritom absolútne nepochyboval. „Som si tým istý, je to životná šanca," presviedčal Bryant pred svojím vstupom do NBA.

Bryant rýchlo dokázal, že to naozaj bolo správne rozhodnutie. Aj keď to sám nečakal, keď neraz hovoril o tom, že on nie je tým hviezdnym typom hráča, v NBA sa rýchlo zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti. Za 20 rokov, ktoré strávil výhradne v drese Lakers, sa z neho stala ikona. 5-násobný šampión NBA a 2-násobný MVP finálovej série prepísal viaceré historické tabuľky. Po sérii zranení však v roku 2016 definitívne ukončil hráčsku kariéru.

Skvelý biznismen, no v prvom rade milujúci otec

I po ukončení športovej kariéry sa Bryant naďalej dokázal udržať v centre diania. Jeho investícia do značky Body Armour sa mu vrátila hneď niekoľkonásobne. A tu sa zároveň dostávame k jeho prepojeniu s UFC. Body Armour sa stal partnerom UFC a bol to práve Bryant, kto sa v roku 2017 objavil na promo akcii. 

Bryant vtedy prezradil, že MMA registruje približne od roku 2008 a z času na čas spolu so ženou navštívi niektoré zápasy. „Aj žene sa na zápasoch páčilo. Je veľmi zaujímavé sledovať procesy bleskového rozhodovania, v podstate je to veda. Bojovníci sa musia rozhodnúť v priebehu okamihov.”

Kobe tiež podporil vznik spoločnej únie zápasníkov, ktorá bola práve v tom čase horúcou témou. V NBA hráčska asociácia funguje od roku 1954. „Keď budete jednotní, keď budete spoločne pracovať na rovnakých cieľoch, posuniete tento šport a urobíte ho lepším. Nejde tu iba o súčasnosť, ale aj o ďalšie generácie, ktoré prídu po vás, takže je to extrémne dôležité,” agitoval Bryant.

Popri všetkých akciách si Bryant dával veľký pozor na to, aby sa stíhal venovať rodine. Jeho štyri dcéry pre neho znamenali veľmi veľa. Fanúšikovia mu pri osobných stretnutiach často hovorievali, že potrebuje syna, ktorý by pokračoval v jeho šľapajach. 

Americká legenda však nesúhlasila. Bryant mal nasledovníka, resp. nasledovníčku. Jeho dcéra Gianna, ktorú volali tiež Gigi, sa svojou povahou a čoraz viac aj prejavom na palubovke podobala na svojho otca. Bryant s ňou mal obzvlášť blízky vzťah, bol nielen jej osobným trénerom, ale zároveň koučoval tím, za ktorý hrávala. Tímy jeho dcéry niekedy vzal so sebou na iné profesionálne duely a rozoberal s nimi jednotlivé situácie.

Len nedávno sa na internete objavilo krátke video Kobeho a Gianny na zápase NBA. Bryant svojej dcére vysvetľoval svoj pohľad na jednu z akcií. Žiaľ, toto bolo posledný raz, keď ich spoločne videli na verejnosti. Pri tragickej nehode prišli obaja o život.

Bol inšpiráciou aj pre iných športovcov

Odkaz Kobeho Bryanta, posolstvo, ktoré tu po sebe zanechal, nie je len o trafených košoch, o získaných oceneniach, o všetkých rekordoch, o trofejach. Podstatou legendy Kobeho Bryanta je jeho osobnosť, jeho prístup k životu, ku kariére športovca, vlastne ku všetkému, do čoho sa pustil.

Čokoľvek, čo robil, robil s neuveriteľnou oddanosťou a odhodlaním. Jeho vôľa sa stala príkladom pre milióny ľudí na celom svete. Nedá sa zabudnúť na scénu, keď sa vrátil na ihrisko s roztrhnutou achilovou šľachou, krivkajúc napriek obrovskej bolesti dokráčal až k čiare trestného hodu a premenil oba pokusy.

Bryant odmietol odísť do šatní skôr, ako urobil pre svoj tím všetko, čo bolo v jeho silách. „Prehrávali sme o dva body, najskôr som musel vyrovnať," komentoval Bryant po rokoch spätne svoje rozhodnutie zostať v hre. 

Lakers v roku 2011 prehrali duel proti Miami o šesť bodov. Bryant bol veľmi nespokojný so svojím výkonom, a preto sa po skončení zápasu vrátil na palubovku a trénoval streľbu ďalšiu hodinu a pol. Jeho spoluhráči medzitým odišli na večeru, on to odmietol. „Je to moja práca," stručne poznamenal na margo svojho pozápasového tréningu.

Mentalita mamby. Tak to pomenoval sám Bryant, ktorý si dal prezývku „Čierna mamba". Bryant nenávidel lenivosť. Tvrdí kritiku si od neho vypočul aj Shaquille O'Neal. Shaq po rokoch priznal, že zatiaľ čo on oddychoval, Kobe drel v telocvični. „Nerozumiem lenivým ľuďom, nehovoríme rovnakým jazykom,” taký bol Kobe Bryant. 

Samozrejme, Bryant chcel ísť príkladom všetkým fanúšikom, ktorí ho sledovali. Ľudia zvykli pri zahadzovaní odpadkov do koša kričať „Kobe!”. Bryant si bol vedomý tejto skutočnosti. Miloval inšpirovanie druhých, a to nielen bežných divákov. Pre Bryanta bolo veľmi dôležité, aby si jeho prístup osvojovali aj ostatní športovci.

Novinárka Ramona Shelburne vo svojom spomienkovom článku na losangelskú legendu podčiarkla to, čo bolo pre Bryanta kľúčové pred rozhovorom, ktorí spolu robili po ukončení jeho kariéry. „Nepotreboval, aby ľudia chápali jeho osobnosť, nehľadal pochopenie. Jeho podmienkou bolo, aby mohol ten článok slúžiť ako inšpirácia. Chcel, aby sa pri čítaní iný športovec mohol inšpirovať a čosi sa naučiť,” spomína novinárka v článku pre ESPN.

Kobe Bryant rád odovzdával svoje poznatky ďalším generácie, mladým nádejam. Vedomosti, ktoré za tie roky nadobudol, posúval ďalej aj prostredníctvom svojej relácie „The Detail”, kde rozoberal basketbalové videá. Bryant mal tiež prsty v tom, aby táto séria dostala aj svoju verziu pre MMA. Moderátorom tohto formátu je Daniel Cormier, ktorý podľa Bryantom načrtnutej šablóny pravidelne ponúka svoj názor na zostrihy z turnajov UFC.

„Tá relácia je určená pre tých, ktorí ťa videli oslavovať v oktagone s dvoma opaskami na ramenách a pomysleli si, že to chcú dokázať tiež. Toto je tvoja šanca, ako im posunúť tvoje vedomosti," takto si včera Daniel Cormier spomenul na slová, ktoré mu povedal Kobe Bryant o jeho účinkovaní v spomínanej relácii. Bryant chcel od Cormiera, aby nasledoval jeho kroky a prezradil svoje triky ďalšej generácii.

Vzhliadali k nemu aj veľkí šampióni

Krátko po stretnutí s Bryantom, ktorý mu predstavil svoju víziu, Cormier telefonoval novinárovi Arielovi Helwanimu. „Znel ako 10-ročné dieťa, bol taký nadšený z toho, že sa spoznal s Kobem a neuveriteľne sa tešil na vzájomnú spoluprácu. Bolo vážne úžasné počuť to nadšenie v hlase. Nebolo ťažké rozpoznať, čo pre neho Kobe znamenal," zaspomínal si známy novinár.

Cormier je bývalý šampión UFC, jeho silný príbeh je sám o sebe samostatnou knihou, ktorá inšpirovala mnohých. Cormier je sám o sebe inšpiráciou. I tak ale vnímal svoje stretnutie s Kobem ako splnený sen, ako stretnutie so svojím vlastným idolom. Cormier však zďaleka nebol jediný veľký šampión, ktorý Bryanta obdivoval. Napríklad Cormierov večný rival Jon Jones sa po tragickej udalosti zmohol len na pár slov, ktoré ale vypovedajú veľmi veľa. „Nemôžem prestať myslieť na to, čo prežíva jeho žena. Bože, daj jej silu. Kobe, odpočívaj v pokoji, ďakujem za to, že si bol príkladom výnimočnosti."

Azda každý športovec adresoval Kobemu Bryantovi na sociálnych sieťach aspoň pár slov. Väčšina z nich Bryanta osobne nepoznala, no viacerých výrazne ovplyvnil. Možno najsilnejší odkaz do nebies spomedzi zápasníkov mal Max Holloway, bývalý šampión pérovej váhy. Havajčan sa v ťažkých chvíľach svojej kariéry utiekal k tomu, čo Bryant hlásal celé roky. „Podobne ako mnohí fanúšikovia, nestihol som sa osobne stretnúť s Kobem. Avšak keď som sa v náročných chvíľach rozhodol pracovať tvrdšie, keď som sa snažil byť dnes lepší ako včera, keď som si zvolil mentalitu mamby, mal som pocit, že ho dobre poznám a chápem ho."

„Miloval som ho sledovať, keď ešte hrával. Lenže to, ako pristupoval ku vzťahu so svojimi dcérami, spôsob, akým sa po ukončení kariéry dokázal úspešne presunúť do inej sféry, to sú veci, o ktorých sme sa s mojím tímom rozprávali, ktoré si chceme osvojiť. Držal snáď každý strelecký rekord, aký len existuje, no ja som mu najviac vďačný za všetky asistencie, ktoré mi dal do života," napísal Holloway.

Mamba odišla, no zanechala tu večný odkaz

Nikto netvrdí, že Bryant bol dokonalým človekom, ktorý v živote neurobil žiadnu chybu. Nevyhol sa niekoľkým škandálom. Či už to bolo obvinenie zo sexuálneho zneužitia, ktoré bolo neskôr stiahnuté, nezhody so spoluhráčmi a trénermi, alebo verejne známe problémy s manželkou, s ktorou sa takmer rozviedli. Bryant nebol bez viny, ale to nikdy netvrdil ani on sám.

Ak by sme sa vrátili k článku od Ramony Shelburne, Bryant nehľadal pochopenie. Chcel inšpirovať. Nezaujímalo ho, ako budú ľudia hodnotiť jeho osobnosť. Za dôležité považoval to, ako strhne masy a ukáže, že môžu pracovať tvrdšie ako doteraz. A následne môžu svoje limity posúvať ďalej. Pri tom všetkom prízvukoval ľuďom, ktorí ho sledovali, aby sa nebáli vziať zodpovednosť do vlastných rúk. Bryant bol známy tým, že chcel mať loptu v rukách v momentoch, keď išlo o veľa. Nie v každom prípade bol úspešný, no nič ho nemohlo odradiť.

Nebolo to o tom, že by nepoznal strach. Kobe Bryant však pochopil, ako sa s ním vysporiadať. Nikdy nedovolil, aby mu strach zväzoval ruky. Nijaka výzva pre neho nebola nezdolateľná. „Ak sa budem biť s medveďom, modlite sa za toho medveďa," vravieval. Tento výrok ho perfektne popisoval.

Jeho tragický odchod zasiahol celý svet. Významné miesta sa odeli do fialových a zlatých farieb symbolizujúcich organizáciu Lakers, s ktorou Bryant spojil celú svoju kariéru. Samozrejme, najviac smúti Los Angeles. „Lakers sú srdcom Los Angeles a Kobe bol krvou, ktorá ho poháňala," povedal o Bryantovom význame pre mesto Los Angeles basketbalový tréner David Fizdale.

Kobe Bryant nebol len basketbalovým hráčom. Bol zdrojom obrovskej inšpirácie, a to nielen pre ďalších basketbalistov. Dokonca nielen pre športovcov. Čosi z jeho prístupu k čomukoľvek, čomu sa venoval, môže inšpirovať každého z nás.

„Mamba odchádza." No vďaka zanechanému odkazu na túto legendu nikdy nezabudneme.

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play