Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJ


V poradí siedmom zo série turnajov Choketopus iba pre pozvaných atlétov, tentoraz návštevníci videli zápasníkov váhy 99+ kg. Svoje umenie predviedli držitelia čiernych pásov z celej Európy, ktorí sa snažili ustáť nápor mladých a ambicióznych atlétov. Návštevníci môhli vidieť aj špičky českého MMA, ktorého je grappling neoddeliteľnou súčasťou. Menovite sa ukázal Miloš "Meloun" Petrášek, alebo napríklad Michal Martínek. V superfighte nechýbal ani šampión CGC Jan Stach. O dynamické a divácky atraktívne zápasy nebola núdza. Zápasy sa držali pravidiel No Gi EBI Submission Only a systému dvojstranného pavúka. Clube De Jiu-Jitsu Pitbull Slovakia Senec mal svoje zastúpenie v superfighte žien a to Martinu Sitárovú, ale hlavné slovo v turnaji mal Richard Husenica, ktorý v pyramíde vo váhe +99 kg vybojoval titul.

Ty si sa stal šampiónom podujatia Choketopus. Ako prebiehal turnaj?

V poradí 7. ročníku CGC tentokrát vo váhovej kategórii +99kg sa zúčastnilo 16 vybraných zápasníkov a súťažilo sa systémom dvojstranného pavúka s NoGi EBI Submission Only pravidlami. To znamená, že pre výhru treba úspešne zvíťaziť v 4 zápasoch a prehra v ktoromkolvek kole znamená elimináciu zápasníka z turnaja.

Na turnaji sa objavilo množstvo špičkových grapplerov. Ktorý zápas bol pre teba najťažší?

Najťažší zápas asi nedokážem vybrať, nakoľko všetko boli kvalitní súperi a 3 zo 4 mojich zápasov sa pretiahli až do rozstrelu po časovom limite, kde o výhre rozhodoval rýchlejší únik, alebo rýchlejšia submision. Mne sa vo všetkych 3 overtimoch podarilo z pozície backmountu uniknúť vo veľmi dobrom čase a až na jeden zápas súpera utiahnuť na submission po pár sekundách.

Aké si mal pocity po turnaji ?
Pocity po turnaji boli neopísateľné, keďže som nastupoval ako úplný outsider a nakoniec sa mi podarilo z každeho zápasu odísť so zdvihnutou rukou. Určite na to budem ešte dlho spomínať.

Tento rok bude určite zasa nabitý. Na čo sa môžeme tešiť?
V blízkej budúcnosti máme v pláne nadalej zápasiť na čo najviac turnajoch a rovnať si s sily s čo najkvalitnejšími súpermi. A v najbližších rokoch sa snažit bojovať o miesto na ADCC Worlds.

V súčastnosti je na prvom mieste mezi bojovými športami na Slovensku MMA. Rozmýšľal si, že sa niekedy pozrieš aj do klietky?

O MMA padla reč už viackrát, ale zatial sa sústreďujeme aj s tímom na BJJ a grappling a uvidíme časom ako sa to vyvinie.

Okrem výborného výsledku v mužskej časti, sa nenechala zahanbiť ani Martina Sitár.

"Celkový úspech je len nahromadením stoviek, ak nie tisícov pokusov a snáh. Pre mňa a Lindu to bol jeden z mnohých zápasov, ktoré absolvujeme na ceste k zdokonaleniu nášho BJJ a Grapplingu. Moja súperka Linda je skvelá žena a zápasníčka. Zápas sa pretiahol do predĺženia. Vyhrala som na rýchlejší únik.

Vážim si pozvanie na podujatie Choketopus. Prijala som ho aj kvôli zviditeľneniu BJJ a Grapplingu žien na Slovensku a aby som bola pozitívnym vzorom pre nastupujúcu generáciu silných mladých žien. Oss."

Aj tieto úspechy sú tak dôkazom, že slovenské jiu jitsu má svetlú budúcnosť.

Kam ďalej

Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!Attila Végh ponúka Mikuláškovi pomocnú ruku: Je u nás vítaný„Verím, že toto bolo naposledy,“ hovorí Vlasto Čepo o súboji s kamarátomLucia Krajčovič hodnotí zápas so „Silent Killer“ Vlasto Čepo: Myslel som si, že si normálny chalan, ale ukázal si, že ten tvoj americký úsmev je falošnýPatrik Jevický: Vyzývam Rašku na súboj!