Film ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)


Keď Attila Végh prvýkrát vstupoval do ostrého zápasu, ani vo sne by mu nenapadlo, že raz bude svedkom zvečnenia jeho cesty bojovníka. Tento sen mu splnil promotér Petr Větrovský, ktorý slovenského šampióna oslovil najprv s myšlienkou nakrútenia krátkeho medailónika, neskôr celovečerného dokumentu pre skalných fanúšikov, až sa z projektu vykľula snímka, ktorá už od prvých momentov dobíja veľké kinosály.

Samotný dokument je točený chronologickým spôsobom, keď úvodné slovo patrí fotografiám z útleho detstva a veľmi dobrým osviežením sú monológy rodičov a brata, ktorí opisujú, aké dieťa bol Attila. Dozvedeli sme sa teda, ako sa Végh dostal k bojovým športom a aká bola jeho cesta medzi mládežníkmi.

Prvá polovica dokumentu je doslova prešpikovaná unikátnymi zábermi, ktoré divák nemal možnosť doteraz vzhliadnuť. Ide totiž o zábery zo súkromných zbierok a dávno zabudnutých videokaziet. Veľmi silné momenty tvorí pasáž o ťažkom kariérnom rozhodnutí v čase, keď MMA prinášalo takmer nulové zárobky a Attila sa tak musel živiť na poli rukami. Na scéne pritom vidíme všetky kľúčové postavy, ktoré Végha posunuli na métu, na ktorej je dnes. Okrem rodiny počujeme slová sponzorov, priateľov, či ľudí z bojového prostredia.

Azda najzaujímavejšiu časť tvorí cesta Végha k titulu Bellatoru. Aj keď v časoch víťazstva bolo v USA MMA už výrazne v popredí, na Slovensku vedel o šampiónovi naozaj málokto. Végh veľmi presne popisuje vstup do tohto kolotoča, tréning v slávnom American Top Teame a prerod z outsidera až k šampiónovi. Práve pôsobenie v Bellatore je pre mnohých fanúšikov vnímané trocha povrchne a práve tento film ukazuje, o aký dôležitý titul ide. Americká línia tak v ľuďoch popráve vzbudí obrovskú hrdosť.

Dokument sa veľmi umne hrá aj s citmi divákov, ktorým neraz aj cez smutné okamihy ukazuje, aký krutý vie byť život bojovníka. Táto hra na city je najvýraznejšia v pasáži o Attilových prehrách, keď utrpel až štyri porážky v rade a bol na rázcestí kariéry. Emotívne pôsobila hlavne zmienka o tom, ako Végha opustili aj najbližší priatelia a na súboj s Nemkovom nastupoval iba po boku Ivana Buchingera. Všetko sa zdalo byť stratené, až kým na scénu neprišiel Pavol Neruda a jeho Oktagon MMA.

Na ceste organizáciou Oktagon vidíme klasickú gradáciu, keď po sérii výhier prišiel na rad súboj s Zwickerom. Tu režisér rozosmútil celé publikum, keď zábery na rodinu striedali spomalené zábery na padajúce údery a emócie po zápase. Trocha zbytočne pôsobilo zameranie sa na hlavičku súpera, ktoré dokumentovali aj zobrazené titulky novinových článkov. Pri neúmyselnej hlavičke zdola nahor totiž nejde o žiaden faul. Pôsobilo to až príliš umelo na vyvolanie emócií, ale treba priznať, že režisér pristupoval k udalosti, ako bola v tom čase vykreslená.

Pasáž ´Súboj storočia´ priniesla ozajstné vyvrcholenie celého filmu. Zmena tréningu, myslenia, litre vypotenej krvi, ako aj odvrátenie veľkej časti fanúšikov. To všetko hnalo Attilu za jediným cieľom, ukázať svetu, že ešte stále je tu šampión, ktorý má čo ponúknuť a určite nepatrí do starého železa. Motiváciou nabitá pasáž doslova prikove diváka do kresla a vtiahne ho priamo do deja. A potom to príde, vlna radosti po neskutočnom údere, v ktorom bolo zapísané celé peklo, ktorým si Attila pred súbojom s Vémolom musel prejsť.  

Trocha citlivejší mohol byť záver filmu venovaný príchodu malého Attilku na svet. Hlavne záverečný nečakaný strih na titulky veľmi filmu nesedel a vedeli sme si predstaviť nejaký Attilov silný odkaz, prípadne spomalený záber na šťastnú rodinku, či inú šťastnú životnú udalosť. Promotér neskôr prezradil, že v týchto momentoch ich už naozaj tlačil čas s vydaním a to sa na ukončení zrejme podpísalo.

Všetky nedostatky ale v celkovom kontexte človek ani nemusí vnímať, keďže ich bolo ako šafránu. Film ´Attila´ je totiž veľmi pekným pohľadom do duše bojovníka, šampióna a hlavne skvelého človeka Attilu Végha, ktorý sa neváhal podeliť nie len so šťastnými chvíľami, ale ukázal aj dni plné trápenia. Musíme konštatovať, že snímok posúva vnímanie bojových športov na ďalšiu úroveň a určite bude motivovať množstvo mladých ľudí na budúcej ceste životom.

Kam ďalej

Khabib: Koronavírus zabil alebo zasiahol viac ako 20 mojich blízkychDenis Farkaš: Lišku som si vybral, lebo je najslabší Sledujte Oktagon Underground naživo a zadarmo!Joe Rogan zdvihol hodnotu Spotify skoro o dve miliardy a zarobí šialenú sumu57-ročný Evander Holyfield sa pochválil formouPre mňa je dôležité urobiť dobrý zápas, hovorí Tomáš Drábik pred súbojom v OKTAGON UNDERGROUND