Koronavírus už zasiahol aj MMA, v Belgicku presunuli aprílový turnaj na jeseň


Šíriaci sa vírus v súčasnosti sužuje celý svet. Dôsledky naplno pociťuje aj športové prostredie.

Koronavírus (oficiálne označovaný ako SARS-CoV-2, pozn. red.) spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa z Číny rozšíril do viac ako 80 krajín sveta. V Európe je novým vírusom najviac zasiahnuté Taliansko, ktoré v uplynulých dňoch prijalo viacero opatrení. Zrušené boli okrem iného viaceré športové podujatia vrátane slávnych cyklistických pretekov či veľkých futbalových zápasov.

Na hrozbu šírenia koronavírusu reagujú aj ostatné krajiny. V Belgicku sa prevencia voči nákaze dotkla aj galavečera organizácie ARES Fighting Championship. Africká organizácia dnes zaslala médiám oznámenie o zrušení turnaja, ktorý sa mal konať 3. apríla v Bruseli.

„Rozšírenie epidémie koronavírusu v uzavretých priestoroch je hrozbou. V tejto chvíli nedokážeme povedať, ako sa situácia vyvinie. Pre nás je prvoradé zdravie fanúšikov, zápasníkov a našich zamestnancov, a preto nemienime podstúpiť zbytočné riziko. S plnou podporou našich partnerov sme rozhodli presunúť turnaj na neskorší dátum," uvádza sa v oficiálnom stanovisku organizácie. 

Podujatie ARES 2 je presnuté na 30. október, dejisko turnaja zostáva nezmenené. Už zakúpené vstupenky budú platiť aj na jesenný dátum. V prípade, že diváci uprednostnia vrátenie peňazí, majú sa obrátiť na spoločnosť, prostredníctvom ktorej si zakúpili svoje lístky.

Organizácia sa rozhodla presunúť dátum konania svojho eventu z vlastnej iniciatívy. V Belgicku síce v priebehu uplynulých 24 hodín vzrástol počet nakazených o polovicu a už prekročil 100 potvrdených prípadov výskytu ochorenia COVID-19, no belgická vláda doposiaľ nezakázala konanie väčších podujatí. Belgické orgány vzhľadom na súčasnú situáciu naďalej očakávajú nárast počtu pacientov s koronavírusom.

V Ázii má SARS-CoV-2 vplyv na chod významných organizácií ako ONE Championship či Rizin FF. Turnaje týchto organizácií sa buď majú konať za zatvorenými dverami, alebo im hrozí úplné zrušenie. ONE Championship napokon tiež presúva plánovaný turnaj vo Vietname na neskorší dátum.

V zámorí sa UFC pripravuje na možné krízové riešenia. V Európe je zrušenie turnaja ARES zrejme prvým prípadom z viacerých, ktoré môžu nasledovať. V ohrození je pritom aj budúcotýždňový Oktagon 16 v Ostrave. Podľa posledných informácii turnaju nehrozí zrušenie.

Nákazu koronavírusom dnes po prvý raz potvrdili aj na Slovensku. Nakazený je muž žijúci v obci blízko Malaciek. Premiér Peter Pellegrini spolu s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom požiadali občanov, aby nepodliehali panike. „Zatiaľ je situácia zvládnutá a budeme robiť všetko preto, aby sme dopady ochorenia na Slovensku minimalizovali,” uviedol Mikas.

Článok sme aktualizovali.

Foto: Getty Images

Kam ďalej

Tomáš Deák sa predstaví v prestížnej ruskej lige RCC, IMF je iba medzizastávka! Senec ukrýva klenot, Richard Husenica je slovenská budúcnosť BJJFilm Attila prekonal očakávania, v sledovanosti predbehol aj hollywoodske trhákyFilm ATTILA prepisuje pohľad na bojové športy (recenzia)UFC 247: Jones v tesnom zápase udržal titulJakub Müller ukázal neskutočné gesto fair play