Najlepší slovenskí bojovníci, ktorí predčasne ukončili kariéru


Slovenská scéna v súčasnosti disponuje celou plejádou výborných bojovníkov. O niekoľkých sme ale boli možno trocha predčasne ukrátení a aj keď nikdy nehovor nikdy, zrejme ich už v akcii neuvidíme. Tu je náš výber najlepších bojovníkov, ktorí ukonči napriek mladému veku svoju kariéru.

Filip Kováč

Skóre: 4-0, vek: 22

Rebríček začneme azda najsmutnejším príbehom veľkého talentu, ktorý vyletel ako kométa, ale bohužiaľ osud všetko zariadil inak. Filip Kováč odštartoval kariéru v roku 2013 svojim prvým víťazstvom v profi kolotoči. Po tejto výhre prišli ďalšie tri víťazstvá a zdalo sa, že klub RSC má novú hviezdu. Žiaľ, vážne zranenie kolena ukončilo Kováčovi sľubnú kariéru už po dvoch rokoch aktívneho zápasenia.

Marcel Masaryk

Skóre: 2-0, vek: 26

Výborný postojár, krásny štýl boja, inteligentné vyjadrovanie, zjavom fotomodel, zrodený naozaj z ´divých vajec´. Ak hľadáme bojovníka, ktorý má všetko, čo má obsahovať skutočná superstár, tak je to práve Marcel Masaryk. Zástupca Gladiators Team Partizánske mal veľmi sľubne rozbehnutú kariéru, keď vyhrával najprv na amatérskom poli, neskôr prišli víťazstvá aj u profesionálov. Po výhre nad Samuelom Liškom sa zdalo, že Masaryk nabehne na poriadnu zápasovú vlnu a v klietke ho uvidíme čoraz častejšie. Nestalo sa tak. Aj keď v tomto prípade je návrat do klietky možný, pravdou ostáva, že od novembra 2017 sme tento talent už v MMA akcii nevideli. Veľká škoda, že sa neobjavil v Oktagon Výzve, to by bola podívaná!

Patrik Danihel

Skóre: 7-2, vek: 24

Ďalším zástupcom RSC Gym je Patrik Danihel. V amatéroch neporazený, v profi s výborným skóre a ukončenie kariéry v roku 2017. Rovnako ako Kováč, aj Danihel patril medzi veľké talenty domácej scény, ktoré ale skončili svoje účinkovanie v MMA kolotoči už vo veľmi skorom veku. Danihel mal pritom sľubne rozbehnutú kariéru, keď bojoval s menami ako Jartim a v poslednom súboji dokázal poraziť Samuela Lišku. Od tohto momentu ale ubehli 3 roky...

Marián Jakubík

Skóre: 6-3, vek: 26

V ére ´pred Oktagonom´ bolo iba málo fanúšikov, ktorí by nepoznali meno Marián Jakubík. Aj keď má korene v postojárskych disciplínach, je skôr špecialista na boj na zemi. Pôsobil pritom ako vo welterovej tak aj v ľahkej váhe a na konte mal množstvo výborných duelov. Azda najviac sa do pozornosti dostal súboj s Robom Pukačom na Fight Explosion. Ten mal dovtedy nevídaný marketing, keď k súboju vyšlo hneď niekoľko videí, ktoré mapovali prípravu oboch borcov. Aj keď sa Jakubíkovi nakoniec nepodarilo získať opasok organizácie, stále sa udržiaval medzi top bojovníkmi. Veď kto sa môže pochváliť súbojmi s Deákom, Ďatelinkom, Pokorným, Čajnákom, či spomínaným Pukačom. Bohužiaľ bol Jakubík na scéne iba 6 sezón a od roku 2016 sme ho v akcii už nevideli.

Tomáš Malík

Skóre: 9-3, vek: 22

Vo veku 20 rokov ukončil kariéru tretí veľký talent RSC Gym Nové Zámky Tomáš Malík. Všestranný bojovník mal už v mladom veku bohaté skúsenosti, keď dokázal zvíťaziť aj nad borcami ako Lukáš Tvrdý, Jan Široký, či Marek Bartl. Naposledy sme videli Malíka v akcii pred dvoma rokmi na podujatí XFN 10, kde ale nestačil na Kisiča a prehral na armbar. Malík mal pritom z posledných štyroch zápasov tri výhry a rátalo sa s ním, ako s novou krvou domáceho MMA. V stále mladom veku sa ešte môžeme dočkať jeho návratu.

Emin Sefa

Skóre: 13-4, vek: 29

Bojovník s obrovským srdcom a oku lahodiacim štýlom. Taký je Emin Sefa, zástupca Top Team Košice, ktorý bol v poslednej dekáde na popredných priečkach welterovej váhy, pričom má na konte viac ako 15 profi zápasov. Medzi jeho najpamätnejšie vystúpenia patrí veľmi tesný súboj s Davidom Kozmom na podujatí Full Fight 2 v Banskej Bystrici, ktorý je mnohými považovaný za najlepší zápas celého podujatia. Zaujímavosťou je, že práve s Kozmom sa Sefa neskôr začal pripravovať.

Sefu sme mohli vídať najmä na podujatiach East Pro Fight v Košiciach, kde bol doslova miláčikom publika. Držal opasok organizácie Fusion, v ktorej absolvoval v apríli 2018 svoj posledný zápas. Emin je v MMA rarita aj v tom, že má vyštudované informačné technológie a momentálne v tomto sektore pracuje v Prahe. Všetci ale vieme, kam patrí jeho srdce, ako poznamenal po víťznom zápase. „IT je iba obživa, platenie účtov, ktoré treba každý mesiac zabezpečiť. Žijem ale v telocvični a to ma najviac napĺňa.”

Rastislav Hanulay

Skóre: 8-5, vek: 29

Ďalším weltrom na zozname je zástupca OFA Bratislava Hastislav Hanulay. Nebezpečný striker, ale aj zemiar, začal s MMA pred viac ako 10 rokmi a na svojom konte má 13 duelov. Zo svojich ôsmych výhier má pritom až 5 knokautov, ku ktorým pridal aj tri ukončenia na submission. Hanulay má v štatistikách hlavne dva pamätné duely, keď v prvom prípade dokázal zvíťaziť nad Miroslavom Štrbákom a v poslednom zápase kariéry sa postavil Niklasovi Stolzemu. V súboji si ale Rasťo zranil ruku a od roku 2016 sme ho v klietke už nevideli.

Teda nevideli ako zápasníka, Hanulay je totiž momentálne rozhodcom a pre organizáciu Oktagon MMA komentuje turnaje v anglickom jazyku. Jednou z hlavných príčin ukončenia kariéry je ale aj jeho povolanie právnika. Veď ako sám vraví „nevyzerá to veľmi profesionálne, keď sedíte v súdnej sieni s monoklami.“

 Matúš Laincz

Skóre: 16-2, vek: 30

Náš rebríček nemôžeme ukončiť nikým iným, ako jednou z niekdajších najväčších hviezd domácej scény Matúšom Lainczom. Obrovský talent zlatej éry slovenského MMA a nepísaná jednotka welterovej váhy Laincz sa do histórie zapísal svojimi neskutočnými štatistikami. Veď posúďte sami: 16 výhier, 12 knokautov, posledných 5 rokov svojej kariéry nezdolaný, na víťaznej šnúre trinástich zápasov.

Laincz svoju hviezdnu kariéru začal už v roku 2007 a ukončil ju pomerne šokujúco. Vo veku 25 rokov totiž nemal výrazné zdravotné problémy a bol na vrchole síl. Všeobecne sa očakávalo, že práve Laincz pre svoj veľmi atraktívny štýl boja môže byť prvým Slovákom v UFC. Pred vstupom do veľkých svetových líg dal ale zástupca Top Team Košice prednosť rodine a fanúšikom tak ostali oči pre plač. Na svojom konte má skalpy ako Sayah, Shaoev, Král, Poborský, Kužela, či Penz.

Momentálne sa Matúš venuje tréningom v Top Teame a príležitostne ho vidíme aj v úlohe rozhodcu. Aj keď sa v minulosti nechal počuť, že za 10 tisíc euro sa do klietky vráti, nakoniec nepristúpil ani na túto sumu, ktorú mu údajne promotéri ponúkli. Neostáva nám teda nič iné, ako dúfať, že Matúš vychová svojho nasledovníka.

Kam ďalej

Khabib: Koronavírus zabil alebo zasiahol viac ako 20 mojich blízkychDenis Farkaš: Lišku som si vybral, lebo je najslabší Sledujte Oktagon Underground naživo a zadarmo!Joe Rogan zdvihol hodnotu Spotify skoro o dve miliardy a zarobí šialenú sumu57-ročný Evander Holyfield sa pochválil formouPre mňa je dôležité urobiť dobrý zápas, hovorí Tomáš Drábik pred súbojom v OKTAGON UNDERGROUND