UFC je späť, ale za akú cenu?


Zápasníci museli podpísať špeciálnu klauzulu, ktorá im zakazuje spochybňovať dodržiavanie dostatočných opatrení v rámci turnaja UFC 249.

Padol Brooklyn, nevyšla indiánska rezervácia, tajuplný ostrov stále nie je pripravený. Dana White však sľúbil, že jeho organizácia sa vráti na športovú scénu ako prvá a svoj sľub aj dodržal. Umožnilo mu to uvoľnenie opatrení v štáte Florida.

UFC ešte muselo dostať licenciu na usporiadanie podujatia od Floridskej atletickej komisie. Udeleniu licencie predchádzalo vypracovanie plánu, ktorý mal zaručiť bezpečný priebeh celého podujatia vzhľadom na zúriacu pandémiu nového druhu koronavírusu. Vznikol 25-stranový dokument, ktorý podrobne popisuje preventívne nariadenia súvisiace s turnajom.

Súčasťou plánu bolo samozrejme aj testovanie všetkých zúčastnených, a to či už samotných zápasníkov, ich trénerov alebo zamestnancov UFC. Práve hromadné testovanie napokon odhalilo tri prípady ochorenia Covid-19. Nakazeným bojovníkom je Ronaldo "Jacaré" Souza a spolu s ním sú infikovaní aj dvaja členovia jeho trénerského štábu. Souzov duel s Uriahom Hallom bol logicky zrušený. Všetci traja nakazení boli po príchode výsledkov testov izolovaní od ostatných účastníkov turnaja. 

To sú logické kroky, ktoré UFC zvládlo vykonať. Veľké otázniky ale visia nad tým, čo predchádzalo Souzovmu pozitívnemu výsledku.

Chyba nie je v testovaní

1200 vykonaných testov u 300 osôb, to sú rozhodne chvályhodné čísla. V počte testov na človeka zrejme nie je UFC čo vytýkať. 

Problém však nastáva, keď sa detailnejšie pozrieme na Souzov prípad. Hoci nikto z nakazených nevykazoval žiadne príznaky ochorenia, Souza ešte pred príchodom do hotela v Jacksonville upozornil UFC, že jeden z jeho rodinných príslušníkov má byť nakazený novým koronavírusom.

UFC túto informáciu vzalo na vedomie. Souza bol inak ubytovaný v hoteli s ostatnými zápasníkmi. Áno, Souzovi urobili testy a Brazílčan žijúci na Floride na vážení stál od svojho súpera v bezpečnej vzdialenosti, no to bolo všetko. 

Bývalý šampión ťažkej váhy a komentátor prenosu Daniel Cormier ešte pred turnajom v rádiu ESPN uviedol, že koronavírusom je nakazená Souzova manželka. UFC o tom vedelo už v stredu. Kompetentní sa rozhodli riskovať a čakali až do výsledkov testov.

V hoteli, v ktorom sú ubytovaní všetci zápasníci, síce platia prísne hygienické opatrenia a jednotlivé tímy by sa nemali dostať do kontaktu, no aj krátke video zo sociálnych sietí bojovníka ťažkej váhy Fabricia Werduma ukázalo, že realita je trochu odlišná. Werdum po potvrdení koronavírusu u Souzu video zmazal.

White si z nálezu koronavírusu u jedného zo zápasníkov veľké vrásky na čele nerobil. „Zabezpečili sme 1200 testov pre 300 ľudí. Nie je prekvapením, že jedna osoba bola testovaná pozitívne. Dokazuje to, že systém funguje," uviedol White pre ESPN.

Prvá dôležitá poznámka, pozitívne boli otestované hneď tri osoby. Ďalej treba podotknúť, že to nie testovanie je časť, v ktorej UFC pravdepodobne pochybilo. Testovanie bolo zabezpečené v dostatočnej miere, lenže celkom očividne UFC zbytočne riskovalo zotrvanie zápasníka, ktorý bol v blízkom kontakte s osobou nakazenou koronavírusom.

Je vskutku nepochopiteľné, prečo bol Souza až do príchodu výsledkov testov ubytovaný v hoteli s ďalšími zápasníkmi a zamestnancami organizácie, aj keď UFC vedelo o riziku nákazy. 

Zákaz sťažností

Pozitívny prípad Souzu musel znepokojiť aj ostatných bojovníkov štartovky. Ich pochybnosti ohľadom fungovania hygienických opatrení či akékoľvek sťažnosti však určite počuť nebudete. UFC má totiž v kontraktoch klauzulu, ktorá vyslovene zakazuje bojovníkom čo i len naznačiť pochybnosti pri dodržiavaní preventívnych nariadení.

Zápasníci môžu prísť o podstatnú, ak nie celú, časť výplaty v prípade, že naznačia alebo budú s treťou stranou hovoriť o tom, že galavečer prebieha bez dostatočných zdravotných, hygienických či bezpečnostných opatrení, a to v súvislosti s ochorením Covid-19 alebo niečím iným. Informuje o tom New York Times.

Túto kontroverznú klauzulu ako prvý zverejnil prezident spoločnosti Showtime Sports Stephen Espinoza. Ten nemá práve ideálny vzťah s UFC a Danom Whiteom, no špekulácie o snahe pošpiniť značku UFC vylučujú zdroje renomovaného newyorského denníku.

Túto doteraz neznámu časť kontraktu neskôr v priebehu UFC 249 potvrdil aj Dana White. White však pre Yahoo Sports uviedol, že sa nejedná o novú klauzulu a ide len o akúsi poistku, ktorá zápasníkom nedovoľuje uvádzať nepravdivé informácie. „Ak by napríklad niekto povedal, že sme dostatočne netestovali na koronavírus, to by bolo porušenie tej klauzuly. Ale ak niekto len vyjadrí svoj názor, to táto klauzula nezakazuje," povedal White.

Denník New York Times, ktorý disponuje kópiou kontraktu, však tvrdí, že klauzula je postavená inak, ako ju prezentuje White a UFC vraj môže potrestať akýkoľvek názor, ktorý bude v rozpore so stanoviskom organizácie.

Fanúšikovia sa môžu tešiť z návratu UFC a dá sa to chápať. Zábava v podobe športových prenosov môže byť aspoň na chvíľu vykúpením z ťažkostí tejto neľahkej doby. No otázkou je, či dokáže UFC naozaj zabezpečiť ochranu zdravia bojovníkom, ktorí divákom prinášajú túto zábavu.

Foto: EssentiallySports
Kam ďalej

Khabib: Koronavírus zabil alebo zasiahol viac ako 20 mojich blízkychDenis Farkaš: Lišku som si vybral, lebo je najslabší Sledujte Oktagon Underground naživo a zadarmo!Joe Rogan zdvihol hodnotu Spotify skoro o dve miliardy a zarobí šialenú sumu57-ročný Evander Holyfield sa pochválil formouPre mňa je dôležité urobiť dobrý zápas, hovorí Tomáš Drábik pred súbojom v OKTAGON UNDERGROUND