Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!


Oktagon priniesol do klietky nové pravidlá, ktoré ani v pokročilej fáze projektu nie sú úplne jasne vysvetlené, a tak sme často svedkami zvláštnych situácií. Ako sa hovorí, čo nie je zakázané, to je povolené a to patrične využívajú skúsení fighteri, ktorí takýmito kľučkami neraz dokážu zvrátiť zápas na svoju stranu. Pozor, v tomto sú bojovníci absolútne nevinne a pozrieť by sme sa mali na prácu rozhodcov. Tu sú štyri najvážnejšie nedostatky, ktoré sme počas turnajov spozorovali.

1) Špinavosti

Testovacie kolo týchto zákrokov na hrane zahájil Pirát v súboji s Benkom. Počas tohto súboja, v ktorom zaznamenal neúrekom takedownov sa totiž po každom strhu buď odrazil kolenom od súpera, pripadne mu aspoň urobil zle rukami. Kto sleduje MMA vie, že postaviť sa dá aj normálne, nie zapretím sa celou váhou o protivníka. Rozhodca sa na tento počin iba nemo pozeral a Piráta ani neupozornil. Samo tak mal zrazu výhodu v dodatočnom poškodzovaní súpera po prerušení súboja rozhodcom. Čiastočne si tento neduh všimol v inom zápase Jan Voborník, ktorý dokonca Cibińskému strhol bod, ale trvalo to neuveriteľne dlho. Špinavosti pri vstávaní by mali byť tvrdo trestané už pri prvom pokuse.

2) Zdržiavanie času

Ak máte k dispozícii 3 minúty, kde neprichádza po strhoch k stopnutiu časomiery, máte na stole parádnu taktiku, ako zvíťaziť pri veľmi malej snahe. Taktika je nasledovná: musíte byť dobrý zemiar, musíte doručiť strh a musíte potom upadnúť do kómy a čakať kým vás rozhodca svojimi rukami zdvihne. Takúto taktiku vidíme takmer po každom strhu a uberá kruté sekundy. O to horšie to je, keď je človek, ktorý doručí strh poriadne nahulený. To potom trvá vstávanie na nohy aj 20 sekúnd. Doručte polomŕtvy 3 strhy v kole čerstvému postojárovi a nielenže mu dáte bod dole, ale polovicu kola preležíte na zemi. Potom tak nie je šanca, aby vás dokončil. Rozhodca musí za každú cenu trestať zadržiavanie. Nie je možné, aby bojovník, ktorý doručí takedown nevedel okamžite vstať. 

3) Nasadzovanie submisií

Veľmi zvláštne pravidlo je ukončovanie submisiami. Nič by na tom nebolo zlé, veď sme už takéto ukončenia videli, keby sa nedali úplne ľahko zneužívať. Pri submisiách totiž ide časomiera do nekonečna a ešte aj ďalej. Takáto taktika sa dá parádne využívať ak ste postojár, ktorý devastuje protivníka v postoji, ale inkasuje aj nejaký ten takedown. Jediné, čo vám stačí urobiť je nafingovať pri páde na chrbát, že držíte gilotínu a rozhodca vás nechá ju akože dokončiť. Ak ste šikovný, tak ešte vydáte pár zvukov, ako ju z celej sily ťaháte, aj keď je jasné, že nemá šancu na úspech. Takto môžete nazbierať aj pol minúty na strh. Takáto gilotína sa dá nafingovať aj v klinčoch a podobne, kde by vás za normálnych okolností hneď rozdelili. Keď ste grandmaster a po chytení gilotíny sa hodíte sám so súperom o zem, kde aplikujete bod 2 o nekonečnom vstávaní, dostávate medailu za profi zdržiavanie. Nielenže ste totiž zdržovali čas gilotínou a vstávaním, ale súperovi sa nepripočíta ani úspešný takedown, keďže ste sa hodili o zem vy v snahe ukončiť súpera gilotínou. Rozhodca musí postaviť bojovníkov ak je už prvú sekundu jasné, že submisia nemá šancu na úspech. 

4) Ohrozovanie bojovníkov po počítaní

Keď sme písali o predchádzajúcich bodoch, rozhodcovia v podstate nechybovali, iba si možno nevšimli detaily. Tento prešľap ale ide totálne na ich vrub a je nepochopiteľné, že sa to deje. Hovoríme o postavení bojovníkov po počítaní. V každom postojárskom športe sa pri počítaní druhý bojovník presunie do neutrálneho rohu a vyčkáva na pokyn rozhodcu. Ak neuposlúchne, dokonca sa počítanému bojovníkovi pripočítavajú sekundy, kým do rohu nepríde. 

V Undergrounde je to ale napoak a rozhodcovia posielajú počítaného bojovníka rovno na ďalšiu popravu. Rozhodca totiž ani nemrkne na druhého bojovníka a necháva ho veselo vyčkávať za svojim chrbtom. Počítaný bojovník sa v 10 sekundách musí sústrediť iba na rozhodcu, ktorého musí presvedčiť, že môže pokračovať. Potom to príde, rozhodca chytí počítanému bojovníkovi rukavice, alebo mu dá ťapes a pustí v sekunde fight. Súper má už 10 sekúnd za jeho chrbtom pripravenú delovku, ktorú pustí v momente, keď zaznie slovo fight a súper ešte stále pozerá na rozhodcu. Ten ho pritom pred sekundou nielenže chytal za rukavice, ale zaclonil mu aj výhľad prichádzajúcej rany. 

Presne toto sme to videli v súboji Piráta s Tong Pom, keď po počítaní prišla v momente ďalšia petelica. Ale nie len v tomto zápase, deje sa to takmer stále. A to nie je všetko, aj keď ste dostali knockdown v strede klietky, rozhodca vás pošle ku pletivu. Ak náhodou nepríde hneď k ďalšiemu knokautu, bojovník ostáva v absolútne nevýhodnej pozícii na pletive a tak je dodatočne neférovo potrestaný. Bojovník musí stále počas počítania ísť do neutrálneho rohu a rozhodcovia by to mali vedieť prví. BODKA!

Kam ďalej

Poliaci hovoria o senzácii: Slovák bez prípravy zdolal domácu hviezduVIDEO | Karlos Vémola spoznal súpera pre turnaj OKTAGON 20Ak Khabibovi ponúkne UFC veľke peniaze, bude ťažké to odmietnuťJán Kirschbaum: Z organizácie MAMMAL som odišiel sám pre rozdielnosť názorovPatrik Kincl reaguje na svoj úspešný debut v KSWMAMMAL 17 - Výsledky